Уряд обіцяє українцям дохідність на 3% більшу за інфляцію для пенсій другого обов'язкового рівня. Втім, інвестиційних інструментів, які б наразі могли забезпечити таку дохідність зараз просто немає, пише редактора відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва у статті «Пенсії по-новому: на що розраховувати українцям».
«За поточної інфляції, щоб кошти не знецінилися, їх треба вкласти під 13%. Жоден із великих банків наразі не пропонує річних гривневих депозитів із дохідністю більш як 10%, державні банки – не вище 7%. Дохідність державних цінних паперів строком від 1 до 3 років тримається на рівні 11,5%. Дохідність муніципальних облігацій зазвичай вища, але їх на ринку практично немає», - наголошує авторка.
Великі інвестиційні проєкти держави також не можуть гарантувати омріяні 13%, навіть папери «Укравтодору» під масштабне «Велике будівництво» обіцяють прибуток лише у 10,5%. Тож не зрозуміло, як за цих умов уряд збирається заробити достатньо для того, щоб виплатити через 20–30 років бодай якісь пенсії людям.
Нагадаємо і про досвід Чилі, на який, до речі постійно посилається Мінсоцполітики: через 35 років після впровадження обов’язкового накопичувального рівня середній рівень пенсійної виплати був на 18% меншим за мінімальну зарплату в країні, а 40% пенсіонерів отримували виплати з накопичувального рівня менші за прожитковий мінімум.
Уряд Шмигаля вперто намагається впровадити обов’язкові накопичувальні пенсії. Попри те, що ця реформа, м’яко кажучи, перезріла, пропонований урядом варіант викликає чимало застережень. Подробиці у тексті Юлії Самаєвої «Пенсії по-новому: на що розраховувати українцям» для читачів ZN.UA.