Основні обов'язки, зафіксовані Тарифним меморандумом від 30 вересня 2021 року, стосуються підприємств теплокомуненерго і теплоелектроцентралей. Зокрема, їм мали б погасити різницю в тарифах на газ. Але відразу ж після підписання меморандуму 30 вересня на підприємства ТКЕ зайшла Державна аудиторська служба. Перевірки — прямий інструмент Кабміну для скорочення суми виплат? Як цьому протистоїть Асоціація «Укртеплокомуненерго»? І чи може протистояти? На ці питання в інтерв’ю ZN.UA спробувала відповісти директорка комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (КП ТГО) та членкиня правління Асоціації «Укртеплокомуненерго» Ганна Позднякова.
«Асоціація «Укртеплокомуненерго» спрямувала не одного й не два листи до Кабміну з метою звернути увагу на діяльність Держаудитслужби, яка подовжила свої перевірки до 17 грудня. Фактично, так, вони гальмують виплату цієї різниці в тарифах. Ми вважаємо, що в такий спосіб вони намагаються зменшити суму різниці в тарифах. На незліченній кількості нарад, у тому числі на рівні Ради національної безпеки та оборони, таку нехитру тактику було озвучено, але наразі відповідної реакції ми не побачили. І тепер ми вже не просимо, ми вимагаємо від Кабінету міністрів України до кінця року компенсувати різницю в тарифах на тепло», – зазначила Позднякова.
Вона також акцентувала на тому, що після ухвалення Закону «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (№1639) Кабмін затвердив нову методику підрахунку різниці в тарифах. При чому за новою методикою перераховували все з 2009 року.
«До цієї методики різниця в тарифах по нашому підприємству становила 706 мільйонів гривень. Тепер — 548 мільйонів гривень, або майже на 200 мільйонів менше. Аналогічно й у Дніпрі, Запоріжжі, Львові та інших містах. Підприємства ТКЕ дуже сподівалися на повернення різниці в тарифах, які з 2019 року не виплачувалися взагалі. Але цього так і не сталося», – додала Позднякова.
Водночас вона зазначила, що жодних проміжних результатів за перевірками Держаудитслужби немає.
«Перевіряли нас за останній рік понад сто разів — абсолютно всі відомства та служби. Востаннє згідно з планом Державна аудиторська служба перевіряла КП ТГО торік. Тому їхнє повернення цього року виглядає дивним, з погляду аудиту, але цілком зрозумілим, з погляду прагнення затягнути процес», – підсумувала Позднякова.
З Ганною Поздняковою поговорила експертка з питань енергетики Алла Єрьоменко.
Нагадаємо 30 вересня представники місцевого самоврядування та уряд підписали Меморандум про встановлення пільгової ціни на газ для населення (7,4 грн за куб), а також бюджетних установ (16,8 грн за куб з ПДВ). Напередодні мер Івано-Франківська заявив, що Меморандум не виконується, а низка областей оголосили про надзвичайну ситуацію (НС) у зв'язку з цінами на газ.
У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що «в Україні достатньо запасів газу», переклавши відповідальність на місцеву владу. А прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав НС «технічним питанням» для якнайшвидшого виконання Меморандуму.
Про бенефіціарів газової кризи і подробиці угоди Банкової і місцевої влади читайте в матеріалах Інни Ведернікової «Кабмін спровокував запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ» і «Тарифний меморандум замість «тарифного майдану»?» у ZN.UA.
Про те, чи впорається НАК із газозабезпеченням України і, чи виконає умови меморандуму з місцевою владою, читайте у статті Аліси Смішко у статті «Газ почім? А якщо поторгуємося?» для ZN.UA.