Держпідприємство переплатило 200 млн грн на закупівлі кисневих станцій – «Наші гроші»

Поділитися
«Ковідна процедура» дозволяє маніпулювати засобами.

У кінці 2021 року влада знайшла можливість купити 225 кисневих станцій, які можна встановлювати безпосередньо у лікарнях та при цьому не залежити від «планово-раптових» ремонтів на великих кисневих заводах.

Закупівлю цієї техніки доручили держпідприємству «Медичні закупівлі України» («МЗУ»), яке останніми роками є традиційним замовником медичних препаратів та устаткування, які закуповують не через міжнародних закупівельників на кшталт ПРООН.

Як пишуть «Наші гроші», «МЗУ» ще торік розробило оригінальну схему закупівель для подібних товарів. А саме: спочатку «МЗУ» проводить «сигнальну» закупівлю та чесно попереджає, що ця «допорогова закупівля» не є пропозицією замовника на укладання договору по заявленому товару, а є інструментом аналізу ринку та виявлення найбільш вигідних пропозицій».

Тобто на цей аукціон мають податись усі бажаючі виграти великий контракт, але тут йде цінова конкуренція лише за 1 одиницю товару. У подальшому замовник вже сам обирає, з ким укласти повноцінний контракт по спрощеній «ковідній» процедурі.

«Така модель дозволяє зробити швидкий зріз по ринку, який по суті тільки формується… Немає виразної, усталеної структури ринку, де відомі реальні гравці та пряме контрактування яких без використання інструментів Прозорро було б цілком виправданим», – пояснив керівник «МЗУ» Арсен Жумаділов.

Заявки на аукціон по кисневих станціях 2 грудня подали 20  компаній. Цінова конкуренція вразила ще більше – переможець знизив ціну на 30% - з очікуваних «МЗУ» 3 218 607 грн за одиницю до 1 980 000 грн за одну кисневу станцію.

Але потім все пішло не за планом: «Замовник проігнорував перші шість найдешевших пропозицій. Для розуміння масштабу скажемо, що якби угоду на поставку всіх кисневих станцій було укладено по ціні переможця аукціону, то вони б коштували 445 млн грн, а не 648 млн грн, як вийшло в результаті. Ось із ким зрештою законтрактувались на 200 млн грн дорожче, ніж могли», - зазначають автори матеріалу.

Чому була проігнорована найдешевша пропозиція «Укртехагро»? У компанії стверджують, що готові були поставити до кінця січня 2021 року 196 кисневих станцій від відомого китайського виробника «Гуоді технолоджі (Гангжоу) лтд» («Guodi technology (Hangzhou) co., ltd»). У складі тендерної пропозиції «Укртехагро» надало таблицю відповідності пропонованих станцій до технічних вимог замовника.

«Однак «Укртехагро» заявляє, що після перемоги у ціновому аукціоні компанія не отримала жодного фідбеку від «МЗУ», а тому не знала, які саме параметри їхніх станцій не влаштували замовника. Саме про це фірма і повідомила міністра Ляшка. Хоча компанії відомо, що під час минулорічної закупівлі «швидких» «МЗУ» постійно зверталось до учасників за уточненнями всіх нюансів та підтвердженням усього, що здавалось непідтвердженим», - йдеться у матеріалі.

Як писало ZN.UA, в Україні — третя хвиля ковіду. Здавалося б, цілком очікувана. І час на підготовку до неї був. Але коли система мала за сигналом чітко запрацювати на повну, чомусь знову виявилося, що вакцинальна кампанія перетворилася на фрік-шоу, з киснем — проблеми, медперсоналу не вистачає, а гібридні карантинні заходи більше нагадують якусь феєрію — пишно, але далеко не завжди логічно. 

Детальніше читайте у матеріла Алли Котляр, редакторки відділу соціум ZN.UA - «Велика госпіталізація»: чому так багато українців помирає від коронавірусу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі