Державі варто зосередитися на вдосконаленні роботи органів державного фінансового контролю та ефективному й правомірному розподілі коштів, зокрема через процедури публічних закупівель. Про це в своїй статті для ZN.UA пише Андрій БОРОВИК, виконавчий директор Transparency International Ukraine, - "Які антикорупційні кроки має зробити Україна у 2025 році".
При цьому пріоритетом на 2025 рік повинна стати повноцінна реформа Рахункової палати, адже саме вона є ключовим органом аудиту фінансів країни. Хоча реформа Рахункової палати вже стартувала: 30 жовтня Верховна Рада підтримала законопроєкт №10044-д, що враховує більшість рекомендацій ЄС. Але ухвалення законопроєкту — лише перший крок. Важливо впровадити усі зміни, які він передбачає, на практиці.
Також важливо, щоб повноваження Рахункової палати та Державної аудитслужби не дублювались, і були розмежовані. Законопроєкт не охопив цього питання, однак воно потребує якнайшвидшого вирішення, щоб органи не дублювали функції один одного.
Також гостре питання — ефективність та контроль за витратами, необхідними на функціонування держави. Саме для цього необхідне вдосконалення публічних закупівель. У своєму звіті за 2024 рік Єврокомісія відзначила стриманий прогрес України у цій сфері.
Окрема підсфера — контроль публічних закупівель. Насамперед йдеться про підвищення ефективності моніторингів — превентивних заходів контролю закупівель, які проводить Держаудитслужба. Однак підходи до цієї роботи треба переглянути.
Також під час війни у фокусі будуть залишатися закупівлі відбудови. Зокрема потрібно забезпечити їхню максимальну прозорість. TI Ukraine закликає зобов’язати замовників публікувати документи для кошторисних розрахунків у машиночитних форматах, щоб бізнесу було легше брати участь у тендерах. Крім того, необхідно публікувати акти виконаних робіт, адже вони дозволяють громадськості та органам контролю бачити реальні витрати на відбудовчі проєкти.