Контрабандне «заклинання», що збулося

Поділитися
Вперше за часи незалежності України до нашої країни намагалися ввезти більше контрабандних сигарет, ніж вивезти з неї.

Кілька років тому у запалі дискусії один із чиновників Міністерства охорони здоров’я заявив, що, мовляв, нехай краще везуть контрабандні цигарки до України, аніж вивозитимуть з неї. І от минуло не так багато часу - і це «заклинання» збулося.

Цього тижня Державна митна служба оголосила новину: вперше за часи незалежності України до нашої країни намагалися ввезти більше контрабандних сигарет, ніж вивезти з неї. За 4,5 місяця 2012 р. при спробі ввезення в Україну затримано понад 16,5 млн. сигарет - на третину більше, ніж намагалися з неї вивезти. При цьому якщо досі вивозили до країн Євросоюзу цигарки українського виробництва, то зараз дедалі частіше вже на західному кордоні виринає тютюнова контрабанда з молдавськими, білоруськими і російськими акцизними марками.

Якщо до цього ще додати 54 млн. нелегальних сигарет, які за чотири місяці 2012 р. вилучила з обігу Державна податкова служба, то отримаємо понад 70 млн. цигарок.

Причин зростання «тютюнового криміналу» декілька. Найперша - це суттєва різниця в цінах. В Україні сигарети в середньому коштують майже 1 євро, в Росії - 0,6 євро, в Білорусі - 0,46 євро, в Молдові - 0,4 євро, - це офіційні дані Держмитниці. Зрозуміло, що ця різниця пояснюється не різною вартістю тютюну чи паперу для цигарок. Дві третини вартості пачки цигарок складають податки - передовсім тютюновий акциз і ПДВ. І якщо ставки ПДВ в Україні і сусідніх країнах СНД порівнянні, то різниця у ставках акцизу колосальна. Якщо в Україні адвалорна складова тютюнового акцизу становить 25%, то в Росії - лише 7,5%.

До того ж Україна сама собі ускладнила життя, коли цього року декриміналізувала конт-рабанду і нелегальне виробництво цигарок. Ув’язнення за ці злочини скасували, залишили лише штрафи. Але, як заявив народний депутат Сергій Терьохін, в основному штрафи за контрабанду становлять 1700 грн. -мізерна сума у порівнянні з очікуваними прибутками за злочин.

Плюс додайте розмиті кордони з Росією і Молдовою, корупцію - і отримаєте результат: згідно із дослідженням Держспоживінспекції, 39% усіх продавців сигарет торгують зокрема й нелегальними тютюновими виробами.

Але ж курити стали менше, і від акцизів надійшло більше коштів до державного бюджету - виправдовуються ініціатори різких підвищень акцизу в 2008-2010 рр. Так, дійсно, за даними Держкомстату, рівень паління з 2005 до 2011 р. в Україні знизився з 25 до 22%. 3% - це межа статистичної похибки. Коли підвищували акциз у 3-4 рази, обіцяли значно більший ефект.

До того ж парадокс: українці стали палити менше, але гірше. У кіоски починає потрапляти нелегальна продукція такої низької якості, якої Україна досі не знала. У березні було затримано велику партію молдавських контрабандних цигарок Jing Ling. Раніше до України вони майже не потрапляли. Ці цигарки наводять жах на весь Євросоюз не тільки масштабами контрабанди, але й якістю самої продукції. Так, у Берліні в аналогічних сигаретах було виявлено щурячі екскременти і азбест. Інший приклад - на Черкащині сигарети на підпільному заводі виготовлялися взагалі з відходів - а потім збувалися на ринках Черкас і Миколаєва. Чи можна в такій ситуації взагалі говорити про успіхи в боротьбі за здоров’я?

Що ж стосується акцизу - так, у 2011 р. акциз із тютюнових виробів забезпечив 16 млрд. грн. надходжень до держбюджету. Але, по-перше, всі податки, які держава навішує на виробництво, врешті-решт, закладаються в кінцеву ціну товару. Отже ці 16 млрд. грн. заплатили державі не міжнародні тютюнові корпорації, а прості курці - громадяни України.

По-друге, як свідчить досвід розвинутих країн (наприклад Канади), різке посилення контрабанди і нелегального виробництва сигарет може знівелювати позитивний ефект зростання бюджетних надходжень в перші роки після підвищення акцизу.

Коментарі

Степан Дериволков, заступник голови Держмитниці:

- Найбільше тютюнової контрабанди намагаються завезти з Молдови - в середньому ми запобігаємо трьом-чотирьом спробам контрабанди цигарок з цієї країни на день.

Ігор Усик, голова податкової міліції м. Києва:

- На початку травня столична податкова міліція провела рейд на вилучення нелегальних цигарок. Результат: вилучено 3,6 млн. контрабандних цигарок без акцизних марок виробництва Молдови, Росії, Білорусі загальною вартістю понад 2 млн. грн.

Сергій Орєхов, голова Держспоживінспекції:

- Зазвичай нелегальні цигарки продають «з рук». І держава в такому разі програє двічі: не отримує ні акциз із сигарет, ні гроші за ліцензію на їх продаж. Саме нелегальні цигарки найчастіше потрапляють до рук неповнолітніх.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі