Кінець спекуляцій: що буде з цінами на нові квартири

Опитування читачів
Поділитися
Кінець спекуляцій: що буде з цінами на нові квартири © unsplash/voznenko_artur
Забудовникам, хоча не всі з них із цим уже змирилися, доведеться істотно зменшити свій звичний прибуток. Чому так? Спробуємо пояснити...

Хаос і кінець перекупників

Якщо коротко охарактеризувати нинішню ситуацію на ринку продажів новобудов, то там — просто хаос. Забудовники більше не можуть продавати ідею «купуй сьогодні, бо завтра буде дорожче». Але досі намагаються продати збудовані квадрати дорожче, ніж у січні минулого року. Покупці ж здебільшого ігнорують такі потуги.

У результаті попит на ринку новобудов — «як мокре горить». Воно й не дивно, адже якщо до війни 50% угод на ринку квартир у Києві були суто інвестиційними — люди вкладали свої кошти в нерухомість, то зараз таких угод практично не існує. Люди купують квартири не для того, щоби здавати їх в оренду або перепродавати, а здебільшого для власного проживання.

Зрозуміло, чому так. Бо в тривожні в економічному сенсі часи громадяни надають перевагу «рухомим активам», тобто грошам, причому переважно в іноземній валюті.

Довідка

2022 року ціна квадратного метра на первинному ринку Києва зросла на 4% (в доларах за офіційним курсом НБУ, дані Lun.ua). За тими ж даними, зростання цін на нерухомі квадрати 2021 року сягнуло 30%.

Тож в осяжному майбутньому більше не буде інвесторів (у якихось вагомих об’ємах), які раніше скуповували нерухомість у новобудовах цілими поверхами чи навіть під’їздами. Підуть у небуття й спекулятивні забавки девелоперів, які притримували найпривабливіші квартири для пов’язаних із ними кишенькових фірм або ж для «своїх» фізичних осіб, аби потім перепродати ці квадратні метри з надприбутком.

Безальтернативне знецінення

Ринок первинної нерухомості зустрів 2023-й у «напіврозібраному» стані. Сотні заморожених об’єктів і невиконання зобов’язань перед інвесторами з боку будівельних акул ринку, зокрема в Києві. Майже нульові продажі в більшості регіонів країни — це реалії сьогодення.

Зараз на ринку не діє, здавалося б, непорушний закон «що менше товару, то вища ціна». Вже починаючи з поточного року, забудовникам доводиться нівелювати штучно створені стрибки цін на нерухомість, яку вони намагаються реалізувати, — дисконтами, акціями та щедрими індивідуальними пропозиціями нечисленним покупцям. Інстинкт самозбереження бізнесу спрацьовує.

Валютна ціна на квадрати знижуватиметься. Щодо гривневої вартості — вона, безперечно, потроху зростатиме зі швидкістю девальвації національної грошової одиниці.

Швидкість практично безальтернативного (дуже хотілося б, аби поступового) знецінення гривні тепер не надто залежить від стану економіки країни, а радше від об’ємів і ритмічності надання зовнішнього фінансування від країн-партнерів.

Водночас собівартість будівництва в Україні й надалі швидко зростатиме, випереджаючи, приміром, аналогічні польські показники (зауважте, що за минулий рік собівартість будівництва в сусідній Польщі зросла на 13,5%).

Складніша логістика, енергетичні причини, шокуюча нестача кваліфікованої робочої сили, проблеми з фінансуванням і нечувані ціни на будматеріали — це далеко не повний перелік чинників, через які будувати в нас тепер дуже дорого.

Крім того, досі нікуди не подівся тіньовий податок на нерухомість (від 5 до 15% її вартості). Цей корупційний навар у військовий час хоч і зменшився, але не у відсотках, а лише в об’ємі. Відповідно, доходи забудовників швидко танутимуть.

Panic sales

Надалі на ринок нерухомості можуть чекати три сценарії розвитку. Перший із них катастрофічний.

Чинники:

  • надовго невизначена ситуація на сході країни;
  • зменшення зовнішнього фінансування або його затримка;
  • значна девальвація національної валюти;
  • популізм нардепів у економічних питаннях, зокрема роздавання неіснуючих грошей без джерел покриття витрат.
  • На ринку нерухомості присутні колишні інвестори, які накопичили у власності десятки й навіть сотні квартир і нежитлових приміщень. Усе нажите «непосильною працею» традиційно конвертувалося в елітні автівки, предмети розкоші, але насамперед у маєтки й квартири на вітчизняному та зарубіжному ринках нерухомості.

Ці інвестори постійно «тримають руку на пульсі», уважно моніторячи ситуацію. Й у разі критичних негативних сигналів вони цілком здатні влаштувати panic sales, дуже швидко обваливши вітчизняний ринок нерухомості.

Багато експертів радять сприймати таку загрозу як цілком реальну з огляду на те, що для певних співгромадян не є проблемою чи не миттєво вивести капітали з ринку нерухомості України в «теплі краї». Незважаючи на всі наявні нині обмеження.

Стагнація

Чинники цього сценарію:

  • триває відтік категорій населення, які мають право виїжджати за кордон: жінок і дітей до 18 років, чоловіків за медичними показами, чоловіків віком понад 60 років, нелегальних утікачів;
  • економіка розвивається теперішніми косметичними темпами, що з огляду на гігантський розмір минулорічного падіння означає депресію;
  • збільшується фіскальне навантаження на підприємництво;
  • низький рівень виробництва й доходів, високоприбутковий бізнес є радше винятком, ніж правилом.
  • Хрестоматійним прикладом економічної стагнації у світі є мирне, але «загублене» десятиліття Японії (з 1990 до 2000 року). В цей період ВВП Японії зростав трохи більш як на 1% на рік.

Чи не основним стартером проблем у економіці цієї розвинутої країни став саме обвал на ринку нерухомості та фондовому ринку. До речі, економіка Японії ще й досі остаточно не відновилася.

Сегмент продажів на ринку нерухомості України зараз — це класична стагнація. Або купується відносно дешеве житло переважно вартістю не більш як 50 тис. дол., або квартири просто орендуються, щоб пережити складні часи.

Неймовірний оптимізм

Утім, не виключається й позитивний сценарій.

Третій варіант: поступове відновлення, що переходить у бурхливий розвиток і розквіт ринку нерухомості.

Серед чинників — не лише закінчення (щонайменше) гострої фази воєнних дій, а й такі події:

  • партнери розпочинають програму відновлення української економіки;
  • в країну заходять підкріплені серйозними коштами програми із західними технологіями, ресурсами, інноваційною інтелектуальною власністю;
  • одночасно фінішує багаторічне переливання з пустого в порожнє на антикорупційному фронті;
  • правоохоронні органи припиняють просто імітувати європейський стиль роботи та гру в «своїм — усе, ворогам — закон»;
  • паростки євроінтеграції поширюються на різні сфери економіки;
  • стрибкоподібно наростає хвиля повернення українських біженців;
  • українці отримують гідні доходи, витрачають зароблене не лише на повсякденне прожиття, а й на довгострокові вартісні речі, зокрема й на нерухомість;
  • нормалізується фінансовий ринок.
  • Звісно, основним драйвером за позитивного розвитку подій слугуватимуть темпи інтеграції України до клубу цивілізованих європейських країн.

Але жодного стійкого відновлення за будь-яких, навіть найсприятливіших обставин не відбудеться, якщо ринок залишиться непрозорим, ціни — неадекватними, а проєкти та концепції забудови — маргінальними.

***

У довгостроковій перспективі якісна житлова нерухомість України, як і раніше, залишиться найпростішим, надійним, консервативним, безпрограшним і низькоризиковим активом — власним пенсійним суперфондом або просто місцем мешкання сім’ї.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі