Яким буде 2021 рік для економіки України - прогноз

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Яким буде 2021 рік для економіки України - прогноз
Немає чинників, які сприяли б економічному зростанню країни.  

Скоріш за все 2021 рік буде для економіки України складним. Чинників, які могли б виправити ситуацію, практично немає. А ось причин для тривоги більш ніж достатньо. Тут і негативні очікування, пов'язані з новим штамом коронавирусу, і невизначеність з макрофінансуванням від Міжнародного валютного фонду (МВФ), і великий дефіцит держбюджету при сумнівному зростанні валового внутрішнього продукту (ВВП). В цілому прогнози експертів можна охарактеризувати як «обережні», щоб не сіяти паніку.

Зростання ВВП

Треба сказати, що в Мінекономіки вельми оптимістичні щодо зростання економіки. "Ми очікуємо зростання 4,6% ВВП (у 2021 році - ред.). Багато хто говорить, що це високий показник, якого багато років не було. Але ми вважаємо, що цього можна досягти... ВВП може впасти на 3% в перший квартал наступного року (через обмеження в січні - ред.) ", - пояснив міністр економіки Ігор Петрашко. Однак, майже напевно, економіка при цьому не відновиться до рівня 2019 року. Оскільки зростання ВВП буде просто через низьку порівняльну базу. До слова, за попередніми оцінками, за підсумками 2020 року ВВП скоротився на близько 5%.

Основними драйверами будуть: експорт зернових (навіть в пандемію люди їдять) і металів (Китай непогано відновлюється і у нього є попит). Але нагадаємо, що основне джерело зростання внутрішнього виробництва - споживчий попит. А з ним в році, що наступив буде не все добре. Адже частина населення зубожіє, частина втратить роботу, частина витратить заощадження на лікування або буде їх зберігати "на чорний день". При цьому фінансовий сектор хоч і стабільний, але "допомогти грошима" не готовий - кредитування залишається на мінімумі, а Мінфін буде забирати останнє, продаючи банкам держоблігації для фінансування дефіциту держбюджету. У підсумку реальний сектор проживе 2021 рік "впроголодь" і за підсумками ми зіткнемося з парадоксом - в статистиці ВВП буде рости, а ось насправді - ні.

До речі, гендиректори не чекають поліпшення інвестиційного клімату в Україні в 2021 році. А щоб його поліпшити необхідно: перезавантаження судової системи, деолігархізація влади, розвиток ефективної і незалежної антикорупційної інфраструктури, позбавлення від бюрократії, зниження адміністративного і податкового тиску на бізнес, призначення проєвропейських реформаторів на державні посади, відновлення і підтримка співпраці з міжнародними фінансовими інститутами, реформа правоохоронних органів і боротьба з контрабандою.

Додамо, що інфляція буде, найімовірніше, контрольованою. Наприклад аналітики групи ICU очікують в 2021 році інфляцію на рівні 6%. Для порівняння, в листопаді 2020 року інфляція істотно прискорилася і наблизилася до нижньої межі цільового діапазону Нацбанку 5% +/- 1 п.п.

Ситуація з МВФ

Треба сказати, що в МВФ вже заявили, що Єврозона може зіткнутися з більш повільним, ніж раніше очікувалося, відновленням економіки в 2021 році. Основна причина - невизначеність з поширенням коронавирусу. При цьому настрої в ЄС можуть відбитися на взаєминах з Україною, оскільки гроші потрібні будуть і на інші цілі.

Поки ж в Кабміні розраховують, що Україна отримає черговий транш від МВФ в лютому-березні 2021 року. А Нацбанк в свою чергу заявив, що виконав всі структурні маяки, необхідні для отримання чергового траншу допомоги від МВФ. У свою чергу президент країни Володимир Зеленський підписав закон про держбюджет на 2021 рік. Своєчасне підписання цього документа також є структурним маяком. Відзначимо, що раніше Зеленський визнав, що Україна вже не може обійтися без західних грошей, а затримка з наданням чергового траншу за програмою stand by пов'язана з протидією окремих людей, які вкрали гроші у держави.

Бюджетний дефіцит

Якщо оцінювати показники держбюджету на 2021, то знову-таки можна зробити висновок, що нас чекає непростий рік. Оскільки завищені показники по дохідній та видатковій частинах. Традиційно збільшилися витрати на соціальну сферу, при цьому документ ніяк не можна назвати «бюджетом розвитку країни». У Мінфіні вже стурбовані тим, що не зможуть покрити дефіцит бюджету в 2021 році без траншів МВФ.

Високий дефіцит держбюджету експерти називають одним з ключових економічних ризиків наступаючого року. "В 2021 уряду потрібно залучити близько $20 млрд фінансування: щоб рефінансувати старі борги і покрити все ще величезний дефіцит бюджету в 230-240 млрд грн. Це дуже багато грошей. Без МВФ та інших зовнішніх кредиторів знайти їх неможливо. Тобто, доведеться бути дисциплінованими, знижувати витрати і дефіцит ", - вважає гендиректор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала.

Однак прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що після закінчення першого кварталу держбюдже-2021 буде переглянуто. Він очікує, що збільшиться виконання доходів держави. "Важливою філософією цього бюджету є його реалістичність і збалансованість. Якщо ми будемо бачити збільшення виконання доходів держави, то після першого кварталу бюджет може бути і буде переглянутий", - заявив Шмигаль.

Курс валют

Щодо курсу долара, то експерти прогнозують зміцнення гривні і знецінення долара. В Dragon Capital припускають, що в першому півріччі 2021 року гривня може зміцнитися до 26 грн/$, але до кінця 2021 року курс повернеться до 28 грн за долар. В інвестгрупі ICU очікують, що в першому півріччі гривня зміцниться до 27-27,5 за долар.

 

 

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі