У листопаді споживчі ціни зросли на 3,8% в річному вимірі, в місячному - на 1,3%. Тобто приріст був вище, ніж очікував Нацбанк. Інфляція істотно прискорилася і наблизилася до нижньої межі цільового діапазону 5% +/- 1 п.п. Про це заявив глава НБУ Кирило Шевченко на брифінгу щодо рішень правління Нацбанку за обліковою ставкою, пише ЕП.
"Значний внесок зробило збільшення вартості природного газу на європейському ринку, що позначилося на внутрішніх цінах на газ, опалення та гарячу воду. Крім того, стрімко зросли ціни на окремі продукти харчування внаслідок гіршого врожаю і пов'язаного з ним зростання світових цін. Швидкий споживчий попит також підтримував зростання цін в останні місяці. Підвищення доходів і погіршення очікувань, в тому числі через невизначеності карантину, спонукали громадян до активних витрат. Про це свідчив зростання роздрібного товарообігу. Це також сприяло активному відновленню економіки в другому півріччі ", - зазначив Шевченко.
В НБУ очікують, що інфляція не вийде з діапазон 5% +/- 1 п.п. до кінця року.
"Надалі, з огляду на низьку базу порівняння очікується подальше зростання споживчих цін у наступні місяці. Анонсовані урядом карантин на січень 2021, за оцінками Нацбанку, несуттєво впливатимуть на економічну активність, споживчий попит і відповідно інфляцію. У той же час збалансована монетарна та фіскальна політики сприятимуть не тільки поверненню економічного зростання, а й збереженню помірних темпів інфляції в подальшому ", - додав глава НБУ.
Раніше Держстат оприлюднив дані зростання споживчих цін в Україні в листопаді 2020 року і з початку року. За підсумками січня-листопада 2020 року зростання цін склало 4,1%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У річному вимірі інфляція за підсумками листопада 2020 року прискорилася до 3,8% в порівнянні з 2,6% за підсумками жовтня і 2,3% за підсумками вересня, 2,5% - серпня і 2,4% - за підсумками липня.