Російський "Газпром" має намір продовжити переговори з НАК "Нафтогаз України" щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через українську газотранспортну систему у п'ятницю, 20 грудня. Місцем зустрічі обрано Мінськ. Про це представники російського монополіста повідомили журналістам у Берліні ввечері у четвер, 19 грудня, після завершення багатогодинних тристоронніх переговорів за участю Єврокомісії.
У "Газпромі" запевнили, що йдеться не про технічні консультації, а про переговори на високому рівні. Російську компанію представлятиме голова її правління Олексій Міллер.
19 грудня в Берліні відбулися тристоронні переговори за участю Єврокомісії, "Нафтогазу", "Газпрому" та представників урядів України і РФ. Їх учасники погодили проект протоколу Угоди про газовий транзит, але ці напрацювання ще мають бути схвалені політичним керівництвом України і Росії.
19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нової або продовження чинного договору, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. Російська компанія запропонувала НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. "Нафтогазі" і Міненергетики пропозиції "Газпрому" відкинули. Пізніше Юрій Вітренко повідомив, що Україна готова розглядати можливість отримання газу від "Газпрому" в рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу. Також готова відкликати свої позовні вимоги в новому арбітражі, але тільки якщо буде укладений довгостроковий контракт на транзит, який буде покривати всі витрати, і якщо "Нафтогазу" компенсують невиконання "Газпромом" зобов'язань за поточними контрактами.
19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" в Брюсселі попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлинга і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.
Як зазначає редактор відділу економічної безпеки ZN.UA Алла Єрьоменко, "Газпрому" не потрібен довгостроковий контракт на транспортування газу новим оператором ГТС на нових умовах. Росії достатньо рік-півтора протриматися, і, як вона розраховує, Європа остаточно здасться росіянам у "газовий полон". Детальніше про триваючі "транзитних" переговорах читайте в матеріалі Алли Єрьоменко "Навіщо "Газпром" затягує переговори" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".