Адміністрація президента США Джо Байдена у вівторок заявила, що вимагатиме від компаній, які отримують гроші в межах американської програми з виробництва та дослідження напівпровідників вартістю 52 млрд доларів, поділитися надприбутками та поділитися планами того, як вони будуть забезпечувати догляд за дітьми своїх працівників. Наприклад, компанії будуть власним коштом утримувати дитячі садки, які відвідуватимуть діти персоналу. Про це пише Reuters.
Міністерство торгівлі США оприлюднило свої плани щодо початку прийому заявок наприкінці червня на програму субсидування виробництва вартістю 39 мільярдів доларів. Закон також створює 25-відсотковий інвестиційний податковий кредит для будівництва заводів з виробництва мікросхем, що оцінюється в 24 млрд доларів.
"Закон CHIPS відіграє центральну роль у зусиллях адміністрації Байдена щодо повернення виробництва напівпровідників до США. Його успіх є життєво важливим для амбіцій США випередити Китай на світових ринках", – пише Reuters.
Виробники напівпровідників вже оголосили понад 40 нових проєктів, включаючи майже 200 млрд доларів приватних інвестицій для збільшення внутрішнього виробництва.
Учасники програми, які отримають понад 150 млн доларів прямого фінансування, "будуть зобов'язані поділитися з урядом США частиною будь-яких грошових потоків або прибутків, які перевищують прогнози заявника на узгоджений поріг", йдеться в повідомленні департаменту.
"НЕ БЕЗОПЛАТНА РОЗДАЧА"
Сенатор-демократ Джек Рід похвалив план розподілу прибутку, заявивши, що фінансування чипів – це "не безоплатна роздача для багатомільярдних технологічних компаній... Для компаній, які беруть участь у програмі, немає жодних недоліків, оскільки їм доведеться ділитися частиною майбутніх прибутків лише в тому випадку, якщо вони будуть працювати дуже добре".
Компаніям, які отримають фінансування, також заборонено використовувати кошти, отримані від виробництва чіпів, для виплати дивідендів або викупу акцій, і вони повинні надати детальну інформацію про будь-які плани викупу власних акцій протягом п'яти років. Департамент розгляне "зобов'язання заявника утримуватися від викупу акцій".
Міністр торгівлі Джина Раймондо заявила, що компанії повинні подати план, який включає опис потреб у робочій силі. Заявники, які прагнуть отримати понад 150 мільйонів доларів прямого фінансування, повинні подати "план того, як вони будуть забезпечувати доступну і прийнятну за вартістю дитячу опіку для своїх працівників".
ДЕРЖАВНІ СТИМУЛИ
Радниця Білого дому з економічних питань Хізер Буші сказала, що ця заява "є символічним прикладом використання державних стимулів для одночасної розбудови стратегічних ланцюгів постачання для нашої економічної та національної безпеки, а також для інвестування в нашу інфраструктуру догляду за дітьми".
Заявники повинні відповідати шести пріоритетним напрямкам програми, включаючи плани "взяти на себе зобов'язання щодо майбутніх інвестицій в американську напівпровідникову промисловість, включаючи будівництво науково-дослідних об'єктів у Сполучених Штатах". Вони також повинні "створювати можливості для бізнесу, що належить меншинам, ветеранам та жінкам; демонструвати кліматичну та екологічну відповідальність; інвестувати у свої громади, усуваючи бар'єри для економічної інтеграції; а також зобов'язуватися використовувати залізо, сталь та будівельні матеріали, вироблені в США".
Раймондо також зазначила, що компанії-переможці будуть зобов'язані укласти угоди, що обмежують їхнє право розширювати потужності з виробництва напівпровідників за кордоном, зокрема у Китаї, протягом 10 років після отримання фінансування. Вони не зможуть брати участь у будь-яких спільних дослідженнях або ліцензуванні з іноземною організацією, що викликає занепокоєння, пов'язаних з чутливими технологіями.
"У найближчі кілька тижнів ми випустимо дуже детальні правила, які дадуть компаніям більш чітке уявлення про те, що таке «червоні лінії»", – сказала Раймондо.
Нагадаємо, раніше Reuters повідомляв, що інвестори зі США вклали великі суми у китайські компанії зі штучного інтелекту і це не подобається Білому дому.