Полтавщину традиційно називають екологічно чистою областю. Проте за останні 30 років на її території накопичилося майже 780 тонн непридатних для використання пестицидів, гербіцидів та інших отрутохімікатів сільськогосподарського призначення. Більша частина з них — близько 460 тонн — перебуває на складі ВАТ «Хорольська сільгоспхімія», решта — здебільшого на зруйнованих часом і людьми хімскладах колишніх колгоспів, а то й просто неба у розірваних мішках та проіржавілих бочках, на яких уже й не розібрати маркування. Отрута проникає в землю, дощами й талими водами змивається у балки та водойми.
Та що казати про села, коли на околиці самої Полтави — у мікрорайоні Яківці — близько десяти тонн непридатних отрутохімікатів багато років лежать за кілька десятків метрів від житлових будинків. Місцеві жителі, громадські активісти б’ють на сполох, але міська влада та прокуратура лише шле їм заспокійливі відповіді: «З’ясовуємо власника». Хоч ні для кого не секрет, що залишки приміщення, яке раніше називалося хімскладом, належали Полтавському науково-дослідному інституту свинарства. До того ж знаходяться й такі спритники, які розкрадають нікому не потрібні пестициди-гербіциди, фасують у нову тару і продають як щойно виготовлені. Така ситуація була головним болем не одного голови облдержадміністрації й облради та екологічних громадських організацій Полтавщини.
— Ще у 2004 році від Полтавської обласної ради, — каже начальник Головного управління МНС Михайло Андрусенко, — ми дістали доручення знешкодити непридатні до використання хімічні засоби захисту рослин. Наступного року оголосили всеукраїнський тендер на проектування, виготовлення установки для їх утилізації й навчання персоналу. У тендері взяли участь науковці з Полтави, Харкова, Києва, Донецька. Перемогу виборов Український державний науково-технічний центр «Енергосталь» (м.Харків). Харківські фахівці запропонували унікальну технологію термічної деструкції хімікатів у розплавленій соді.
І ось поки що єдиний в Україні дослідно-промисловий зразок пересувної установки зі знешкодження непридатних отрутохімікатів у присутності першого заступника міністра аграрної політики України Юрія Лузана та голови Полтавської облдержадміністрації Валерія Асадчева був представлений на агропромисловій виставці у Полтаві.
Обладнання встановлене на шасі автомобіля МАЗ-535 з напівпричепом, що витримує до 50 тонн ваги, завдяки чому отрутохімікати утилізуватимуться у місцях їхнього зберігання. Піч працює на дизельному пальному. Процес переробки цілком автоматизований, що гарантує безпеку для навколишнього середовища і працівників, які обслуговують агрегат. Ступінь очищення газоподібних викидів — 98%; залишається трохи нешкідливих шламів, які можна використовувати як наповнювач бетону.
Установка перероблятиме 50 кілограмів отрутохімікатів за годину, за добу — майже тонну. За попередніми розрахунками, вартість утилізації однієї тонни — близько чотирьох-п’яти тисяч гривень, що у п’ять разів дешевше, ніж на єдиному в Україні спеціалізованому підприємстві у Шостці Сумської області.
— Перевозити отрутохімікати в Шостку дорого й небезпечно, — наголошує Михайло Андрусенко, — та й місцеві жителі проти того, щоб до них звозили пестициди з усієї України. До того ж для утилізації в Шостці потрібно знати, які це отрутохімікати, а проведення аналізів — річ досить витратна. Бюджету області установка обійшлась у півтора мільйона карбованців, але окупиться вона швидко — замовлень у нас вже багато. Розпочнемо з утилізації «запасу» токсичних речових, що накопичилися у «Хорольській сільгоспхімії».
Валерій Асадчев, голова Полтавської облдержадміністрації, теж не шкодує за витраченими грошима: «Завдання влади — очистити область від небезпечних отрутохімікатів і зберегти її реноме екологічно чистого регіону, адже це впливає на інвестиційну привабливість».
Обладнанням, якому немає аналогів не лише в Україні, а й в СНД, зацікавилися МНСники з інших областей України.
Перший заступник міністра аграрної політики України Юрій Лузан зазначив, що розробка харківських науковців допоможе розв’язати проблему, яку досі безуспішно намагалися вирішити на рівні Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та Міністерства аграрної політики різних урядів. Він пообіцяв, що уряд шукатиме коштів для підтримки сучасних технологій у галузі знешкодження небезпечних отрутохімікатів і придбання потрібних для цього установок.