25 і 30 червня 2021 року Київський національний театр імені Івана Франка представляє крайню прем'єру свого напруженого 101-го театрального сезону. Сезону, у якому були і карантинні обмеження, і тріумфальна прем'єра "Пера Гюнта" Генріка Ібсена з посвятою Богданові Ступці та Сергієві Данченку, була і резонансна "Кассандра" Лесі Українки, що співпала з 150-річчям з дня народження великої авторки.
І от незадовго до закриття сезону легендарний театр презентує прем'єру, в основі якої маловідома комедія одного з найвідоміших українських драматургів Марка Кропивницького "На руїнах".
- Як це не дивно, але один з найзнаменитіших та найплодовитіших українських драматургів 19 століття доволі рідкісний гість в репертуарних афішах українських театрів, - каже напередодні київської прем’єри відомий театральний критик Олег Вергеліс, - Навіть в період творчої активності фестивалю "Кропивницький" на рідній землі, освяченій талантом Марка Лукича, оргкомітет фестивалю не міг належним чином наповнити афішу виставами за п’єсами самого Кропивницького. Хоча перу Марка Лукича належать десятки різножанрових драматургічних творів. Серед них є справжні хіти, такі як "Дай серцеві волю, заведе в неволю", а є і маловідомі твори, що тривалий час вважалися невдалими або несценічними, або взагалі - напівзабороненими...
У цьому сенсі франківці роблять добру просвітницьку справу, повертаючи на український кін п'єсу Кропивницького, написану 1900 року: п'єса не дуже успішна у сенсі активних сценічних інтерпретацій. До речі, частіше до цього тексту у нас раніше зверталися українські театральні аматори, а от професійні колективи тримали багатозначну паузу. Хоча це жива народна комедія з яскравими характерами, анекдотичною веселою фабулою про гульвісу, банкрута, картяра, пана на прізвище Смородина, п'єса з мольєрівською жилкою у своєму драматичному єстві, якщо мати на увазі "комедію характерів". Комедія М. Кропивницького про "руїни" душі та особистості, коли людина обирає хибний шлях і втрачає щось головне та вартісне. Симптоматично, що постановку здійснив режисер Петро Іванович Ільченко, який не зраджує на українській сцені українській класиці (його "Кайдашева сім 'я" давно стала касовим театральным хітом столиці і надалі утримує цей почесний статус). У "Комедії на руїнах" Петра Ільченка задіяні актори-франківці різних поколінь та різних призовів: Андрій Романій, Олег Терновий, Олексій Зубков, Володимир Ніколаєнко, Анастасія Добриніна, Валентина Ілляшенко, Марина Кошкіна, Марина Веремійчук, Володимир Коляда, Валерій Дудник, Олексій Паламаренко, Сергій Калантай та інші. Режисерка з пластики - Ольга Семьошкіна.
Тим часом, Національний театр імені Івана Франка продовжує сучасне осмислення української драматургічної класики 19 століття: наразі режисер театру Іван Уривський розпочав роботу над справжньою перлиною української драматургії позаминулого століття - п'єсою Івана Карпенка-Карого "Безталанна". В теперішніх репетиціях задіяні майстри і зіркова молодь: Олексій Богданович, Ірина Дорошенко, Олег Стальчук, Наталія Корпан, Марина Кошкіна, Віра Зіневич, Світлана Косолапова, Христина Федорак, Акмал Гурезов, Захар Нечипор, Віталій Ажнов, Вячеслав Хостікоєв. Прем'єра "Безталанної" попередньо очікується у листопаді 2021 року, тобто вже у новому театральному сезоні.