Із 6 по 16 лютого в Берліні пройде 64-й Міжнародний кінофестиваль "Берлінале" - один із трьох найпрестижніших кінооглядів світу. Схоже, всупереч примхливим наріканням фестивальних завсідників, які переситилися кіноновинками, цього року організаторам фестивалю вдалося сформувати достойну програму з 23 фільмів, 20 із яких змагатимуться в боротьбі за головні фестивальні призи - Золотого та Срібних ведмедів.
Традиційна орієнтація Берлінале на прогресивний геополітичний кінематограф визначила широку географію конкурсу: США, Японія, Норвегія, Великобританія, Франція, Уругвай, Алжир, Аргентина, Бельгія. У змаганні три китайські картини "Масаж наосліп" Йє Лу, "Нічия земля" Хао Нінга, "Чорне вугілля, тонкий лід" Йінан Дяо. "Азійський" сектор програми доповнює "Маленький дім" японського режисера Едзі Ямада - реконструкція життя покійної тьоті її племінником із допомогою вмісту пам'яті ноутбуків.
Німецька квота в конкурсній програмі витримана з надлишком - чотири фільми виробництва Німеччини та ще п'ять стрічок, створених з її участю, у копродукції.
Раритетом конкурсу обіцяє стати участь у ньому живого класика французького кіно, одного з призвідців "нової хвилі", Алена Рене. Режисер на 92-му році життя покаже свою ювілейну, 30-ту за ліком повнометражну стрічку "Любити, пити і співати" (міжнародна назва "Життя Райлі").
Великі очікування представників кінопреси пов'язані зі стрічкою "Дитинство хлопчика" ("Отроцтво") американського режисера Річарда Лінклейтера. Цей фільм-спостереження за дорослішанням та розвитком дитини в мінливих координатах світу, що її оточує, викликає особливий інтерес, оскільки попередня картина Лінклейтера "Перед північчю" була обласкана критикою й потрапила у престижні рейтинги 2013 р. До конкурсу ввійшли також свіжі стрічки Ханса Петтера Моланда "У порядку зникнення" (Норвегія) та перуанки Клаудії Льоси "На висоті" (перемога на Берлінале-2009 з фільмом "Молоко скорботи" забезпечила режисеру міжнародну участь Іспанії, Канади, Франції в її новому проекті).
Особливі сподівання синефіли покладають на фільм "Небеса" ("Стратос") представника грецької "нової хвилі" Янніса Економідеса. Але на фестивалі з "правом першої ночі" прогнози успіху конкурсних фільмів пов'язані насамперед із популярністю імен їх авторів, влученням у тренд "модних" та/або "екзотичних". У боротьбу з метрами, чиї імена вже стали легендою, належить вступити дебютантам - режисеру з Австрії Судабеху Мортезану з етнічною драмою "Макондо" і Бенджаміну Найштату з поетичним трилером "Історія страху" (створеним у копродукції Аргентиною, Уругваєм, Німеччиною та Францією).
У позаконкурсному блоці місце головної сенсації відведено повній режисерської версії порнодрами Ларса фон Трієра "Німфоманка", не урізаної стараннями цензури. Трієр уперше був гостем "Берлінале" 1984 р. Через 30 років він повертається в Берлін із "радикальною і вражаючою картиною". Саме так визначив директор фестивалю Дітер Кесслік представлену Трієром стрічку, яка живописує історію життєвого шляху 50-річної жінки. У рамках позаконкурсних подій Берлінале відбудеться світова прем'єра нової картини Джорджа Клуні "Мисливці за скарбами".
Долю головних призів конкурсу - Золотого ведмедя за найкращий фільм і Срібних ведмедів (у номінаціях: найкращий режисер, найкращий актор, найкраща акторка, найкраща музика та приз за видатні досягнення у галузі мистецтва) належить вирішити Міжнародному журі. Нинішнього року команду арбітрів очолить американський сценарист і продюсер Джеймс Шамус. Серед суддів: французький режисер Мішель Гондрі, іранський режисер Мітре Фарахані, американський продюсер Барбара Брокколі та чотири актори - актор із Гонконгу Тоні Люн, американські актори Крістоф Вальц і Грета Гервіг, данська акторка Тріне Дюрхольм. Вони й визначать маршрути переміщення призових берлінських ведмедів світом.
Утім, як повідомляють джерела Берлінале, долю одного Золотого ведмедя вже вирішено. Це почесний Золотий ведмідь за внесок у кінематограф, власником якого на 64-му Міжнародному Берлінському кінофестивалі стане британський режисер Кен Лоуч, класик соціального кіно.
Відкриється фестиваль картиною Уеса Андерсона "Готель "Гранд Будапешт", зйомки якого відбувалися в Берліні. Поки що невідомо, хто із зоряного складу виконавців пройдеться червоною доріжкою Берлінале Паласт увечері 6 лютого, але в титрах значаться світила першої величини: Ральф Файнс, Тільда Суїнтон, Джуд Лоу, Едвард Нортон, Матьє Альмарік, Джефф Голдблюм та багато інших.
На церемонії закриття 15 лютого покажуть фільм, який переможе у змаганні й отримає головну фестивальну нагороду - Золотого ведмедя Берлінале.