Народні гуляння до ранку: етнічні пісні, запальні танці, колоритні костюми — усе це було на цьогорічному фестивалі «Шешори 2008». Вже другий рік поспіль дійство відбувається не у Карпатах, як було раніше, а на Поділлі. Село Вороб’ївка Немирівського району Вінницької області радісно прийняло гостей фестивалю. Організатори так зуміли розпланувати програму, що любителям українського фольклору не довелося сумувати жодної хвилини. Їм пропонували освоїти гончарське ремесло, плетіння з соломи, зробити власноруч ляльку-мотанку, навчитися танцювати гуцульські танці та безліч чого іншого. Фестиваль тривав три дні, кожен з яких мав свою розважальну програму. На території розмістилися дві сцени — велика і мала, на яких переважно виступали різноманітні гурти.
На березі Бугу |
Ще однією приємною несподіванкою фестивалю став «мішаний» українсько-шведський гурт Folk Now, створений минулого року з чотирьох українських та трьох шведських музикантів. Наші сусіди поляки приїхали на «Шешори» квартетом Village Quartet, приготувавши для гостей пісні й балади з усіх куточків польських, румунських і українських Карпат. Французи Dj Uzun та гурт Nourou дивували різновікову публіку. У музиці Nourou африканські ритми «заміксовані» з ритмами Близького Сходу та «подані під соусом» безпосередньо французької фолькової музики. Гурт MAKARA з Чехії поєднав етномотиви і джаз, що відкрило загалу неймовірне звучання.
Усе найкраще, як зазвичай, організатори приберегли наостанок: ансамбль «Надвечір’я», що подарував запальні мотиви для відривних танків, гурт Guba, який виконує білоруські народні співи, гуцульський гурт «Бай» у стилі закарпатського етносу, гурт «Гудаки» відтворював народний західний фольк, колектив «Перкалаба» і вже відомий Україні вінницький гурт «ДахаБраха». На завершення увазі шанувальників сучасної клубної музики був запропонований Trans-global Undeground (Великобританія-Франція) — гарний приклад осучаснення народної музики й інтерпретації її на новий лад.
Кожен охочий мав змогу навчитися гончарського ремесла |
Закриття фестивалю доручили справжнім гуру сучасної театральної справи — Центру сучасного мистецтва «ДАХ»: під акомпанемент гурту «ДахаБраха» на сцені творилося містичне дійство, яке не залишило байдужим нікого.
Своїми враженнями про подільський етнофест ділився соліст музичного колективу «Полікарп» Валерій Гладунець, котрий на це масштабне дійство приїздить уже вчетверте:
— Людей на цьому фестивалі переповнює патріотизм і це вражає, бо ніщо так не радує, як усвідомлення того, що ти, бодай якоюсь часткою, береш участь у «реформації національної свідомості». На жаль, атмосфера заходу трішки йде на спад, на мою думку — це через зміну місця проведення «Шешор», але люди, які справді мріяли потрапити на фестиваль, попри все, таки потрапили на нього. До речі, на цьогорічному фесті, як ніколи, багато іноземців і серед гостей і серед учасників, а це свідчить про те, що фестиваль набирає обертів».