"Щастя" — поруч

Поділитися
"Щастя" — поруч
У Київському театрі "Золоті Ворота" цього тижня премією "Дзеркало сцени" відзначили виставу "Украдене щастя", яку поставив молодий режисер Іван Уривський. Він і став лауреатом премії, ініційованої торік нашою газетою.

У Київському театрі "Золоті Ворота" цього тижня премією "Дзеркало сцени" відзначили виставу "Украдене щастя", яку поставив молодий режисер Іван Уривський. Він і став лауреатом премії, ініційованої торік нашою газетою.

Нагадаємо: "Дзеркало сцени" - незалежна театральна премія. Заснована, щоб підтримати найкращі досягнення сучасного українського театру, відзначити молодих та креативних гравців на теренах вітчизняної сцени. 2016 р. першу премію "Дзеркало сцени" отримала вистава "Оскар і Рожева Пані" як найкращий незалежний український арт-проект. Тематичний напрям цьогорічного "Дзеркала сцени" - молода українська режисура. Адже 2017-й - символічний рік: 130-річчя від дня народження Леся Курбаса та 100-річчя з часу заснування у Києві Молодого театру.

Отже, цьогоріч до "Дзеркала сцени" долучились і Фестиваль молодої режисури імені Леся Курбаса (його куратор та арт-директор - Ганна Веселовська), і Національна спілка театральних діячів України (її керманич - Богдан Струтинський). Експерти, а серед них відомі критики та журналісти, пропонували до розгляду найцікавіші київські вистави, які поставили саме молоді режисери (віком до 30 років). Як відомо, у списку таких найкращих вистав - "Це все вона" (Молодий театр, режисер Влада Белозоренко), "Буна" (центр "ДАХ", режисер Давид Петросян), "Поступися місцем" (Молодий театр, режисер Дмитро Весельський). Найбільше голосів отримала вистава театру "Золоті Ворота" "Украдене щастя" режисера Івана Уривського.

5 квітня на Печерську, в затишному залі "Золотих Воріт", укотре грали "Украдене щастя". Саме цей показ виявився символічним для молодого режисера. Перервавши репетиції, він спеціально приїхав з Одеси до Києва, аби відразу після "Украденого щастя" - і отримати премію "Дзеркало сцени". Було помітно, що Іван хвилювався. Хоча це й не перша його нагорода. У Херсоні на Міжнародному фестивалі "Мельпомена Таврії" позаторік він уже отримав диплом як найкращий молодий режисер за свою студентську виставу "Дядя Ваня" А.Чехова. Згодом поставив в Одесі "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського (кажуть, на цю виставу неможливо дістати квитки), а також складну п'єсу Карло Гоцці "Принцеса Турандот".

Іван Уривський
Іван Уривський

Як зізнався І.Уривський "DT.UA" після нагородження, сьогодні його надзвичайно цікавить український літературний матеріал, який би ліг в основу майбутніх постановок. Зокрема він розглядає можливість поставити кращі твори Івана Франка, Лесі Українки, Івана Карпенка-Карого. Але, звісно, молодий режисер поки що не називає ні самих творів, ні конкретних театрів, бо ж у сценічному середовищі не варто наперед нічого говорити.

Я надзвичайно вдячний виданню "Дзеркало тижня", серйозним експертам, які розглядали мою виставу в рамках премії "Дзеркало сцени", - каже молодий режисер. - Вдячний також чудовим молодим акторам, що грають головні ролі у п'єсі Івана Франка. І, безперечно, мої слова вдячності - театру "Золоті Ворота" та його керівникові Станіславу Жиркову. Цей театр дав мені путівку у творче життя.

Іванові Уривському 27 років, він народився у Кривому Розі. Навчався режисури та акторської майстерності у Київському Національному університеті культури та мистецтв (курс Ніни Гусакової). Одна з перших його серйозних сценічних робіт - саме "Дядя Ваня" ще в студентський період.

Привітати переможця та його "Украдене щастя" в "Золоті Ворота" прийшли надзвичайно поважні гості - чиновники, політики, зірки театру та естради. Було багато акторів-франківців. Здавалося, зала цього театру не в змозі вмістити усіх вболівальників за нове "Дзеркало сцени" та його переможця.

Примадонна Національного театру імені Івана Франка, жива легенда української сцени Наталя Сумська з трепетом і материнською ніжністю сприйняла роботу молодих митців. І відразу після вистави сказала теплі та щирі слова на адресу не тільки режисера, а й, зокрема, виконавця ролі Миколи Задорожного - Дмитра Олійника.

Голова Національної спілки театральних діячів України Богдан Струтинський побажав молодому режисерові в майбутньому приборкувати і нові сцени, і нові тексти. Богдан Дмитрович зауважив також, що серйозний напрям роботи оновленої спілки - саме підтримка молодих українських талантів. Зокрема вже наприкінці квітня у рамках нових проектів спілки в Івано-Франківську відбудеться "Школа НСТДУ" для молодих акторів, які за декілька днів відвідають майстер-класи, акумулюють нові ідеї, поспілкуються з кращими театральними фахівцями.

Керівник столичного Департаменту культури Діана Попова також підтримала ініціативу нашої газети, підкресливши, що сьогодні помітно оновлюється театральний простір Києва, в українському театрі стає більше інноваційних проектів, цікавих вистав, а отже - і нових зірок. Діана Олегівна побажала Іванові Уривському стати саме зіркою нової української режисури, адже для цього є всі підстави.

Заступник міністра культури України Юрій Рибачук був у захопленні від вистави. Він підкреслив, що такі недержавні премії стимулюють молодих митців, форматують новий сучасний європейський театральний вимір.

Володар "Дзеркала сцени-2017" Іван Уривський отримав спеціальний диплом переможця, грошову винагороду, а також символічну статуетку - дзеркального Пегаса, який нібито прагне злетіти над життєвою суєтою. До речі, це також місія режисера - подолавши свої сумніви або інші негаразди, піднятись над суєтою і віддавати себе тільки і тільки мистецтву.

Ще один важливий гість цього вечора - видатний український режисер Віталій Малахов давно й активно підтримує молодих митців. І, без перебільшення, справжнім подарунком для нового лауреата премії "Дзеркало сцени" буде можливість поставити нову виставу в новому сценічному просторі Київського театру на Подолі, художнім керівником якого і є Віталій Малахов.

Віталій Малахов і Наталя Сумська
Віталій Малахов і Наталя Сумська

Про п'єсу, яку візьму в роботу режисер, знову ж таки, попросили передчасно не писати, але задум - феноменальний і дуже цікавий. Особлива вдячність людям, котрі підтримали премію "Дзеркало сцени". Це - Михайло Кухар, Сергій Довгаль та Олександр Кам'янець. Після вистави наш колега Михайло Кухар поділився своїми враженнями, зауваживши, що "Украдене щастя" - дуже щира і творча робота, в якій відчуваєш справжнє натхнення, в якій помітний творчий пошук, адже молодий режисер зумів переосмислити п'єсу, перечитавши її як містичну новелу, не зруйнувавши літературної основи Івана Франка.

Отже, "Дзеркало сцени-2017" знайшло своє відображення - в особі Івана Уривського. А вже "Дзеркало сцени-2018", сподіваємося, продовжить пошук молодих талановитих українських митців. Новий тематичний напрям премії - найкращі акторські роботи молодих.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі