РИТОРИКА НА БАРИКАДАХ

Поділитися
Якось дивно збіглися в часі одразу кілька подій: поява в телеефірі студії «1+1» інтелектуального кл...

Але повернімося до персонажа, котрий виринув одразу в обох осередках інтелектуальної оборони: повернімося до Ірванця. Олександр Ірванець, підскарбій «Бу-Ба-Бу», драматурґ, поет, прозаїк, ще увечері 11 березня цілком заслужено міг тішитися передчуттям цікавих зустрічей — з сімома інтелектуалами на барикаді «1+1» 12-го та з доброю півсотнею своїх друзів і шанувальників у печерській «Останній барикаді», де 13-го увечері мала відбутися презентація його книг — роману «Рівне/Ровно», збірки «П’ять п’єс» та поетичної збірки «Вірші останнього десятиліття». Ці події відбулися, просто остання трапилася не у, а під забарикадованою чиновниками «Барикадою» на Печерську — «на сходах».

Як завжди в таких випадках, зустріч набула гострого присмаку опозиційності, і якби не правдивий смуток всіх нас через прикрий чавунний замок, можна було б щиро потішитися з того, що влада начебто ще й потурбувалася, аби протестна поезія Ірванця звучала у відповідних декораціях (навіть міліцейський патруль підійшов і зупинився неподалік, перейнявшись «дійством»).

Власне ж презентація зводилася до двох коротких виступів — самого Ірванця та директора видавництва «Кальварія» Петра Мацкевича — супроводжуваних читанням 2—3 поезій і роздачею автографів. Та незважаючи на весь «бліцкріг» акції, очевидними для всіх присутніх стали 3 факти: 1) є такий письменник Ірванець, а його творчість різноманітна й цікава; 2) у згаданого Ірванця є принаймні 50—60 читачів і шанувальників, які ладні слухати його хоч і просто неба; 3) і що найважливіше — є в нашій державі молоді люди, які люблять українське мистецтво і з кожним вибриком великих та малих адміністрацій дедалі більше не люблять українського чиновництва. І якщо з Ірванцем та його прихильниками все більш-менш зрозуміло, то з любителями мистецтва і барикад питання залишається відкритим. На наших очах (а Ірванець може бути того свідком) формат української барикади все дрібнішає — від потужних інсталяцій студентів початку 90-х до майже кітчевого арт-клубу і, врешті, до обмеженого формату телеефіру. Ще трохи — і весь український «барикадний» рух вміститься на території одного сайту. Синхронно з простором ущільнюється і час протесту (навіть не протесту — простого волевиявлення): кількаденні демонстрації трансформуються в годинні дебати. А що ж тоді збільшується? Збільшується контроль, що ним у той або інший спосіб дублюється в нас кожна репліка. І не так важливо, хто провадить той контроль — черговий наряд міліції чи ведучий телеефіру, який щораз перебиває мовця, коли той задалеко відбігає від його, ведучого, плану, — контролю над нашим волевиявленням щораз більшає.

Цим не надто втішним висновком можна було б, власне, й закінчувати наше невелике дослідження тих невипадкових випадковостей, що обертаються довкола Ірванця та барикад, а проте хочеться додати ще одне спостереження (чи застереження?): схоже, ми починаємо розуміти, що передвиборні дебати і барикади можуть бути лише риторичними масками і що затівати конструктивні суперечки і чинити спротив несправедливості слід не лише напередодні. З другого боку — «задля спільного добра» — конче потрібно, аби сутність «барикад» змінилася, а тому набагато краще і цивілізованіше допустити на барикади каву, мистецькі презентації та дебати, ніж сприяти поверненню тих барикад, на яких єдиним арґументом залишатиметься київська бруківка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі