Вони одружилися. Були щасливі. Однак обставини складалися так, що в постійних злиднях, у щоденній боротьбі за кусень хліба романтика зникла. А ще було вороже ставлення до самої Ольги, яка для Галичини так і померла - «москалихою».
- Чи мала вона на нього серйозний вплив?
- Франко належав до тих людей, які ніколи нікого не слухаються. Якщо він був у чомусь переконаний, як той тур, ішов напролом, і ніхто ніколи не міг його зупинити.
Яскравий приклад - коли він знайшов рукописний твір, як йому здалося, Міцкевича. Всі навколо доводили, що автор - не Міцкевич, а Франко був переконаний у протилежному. Ніщо не могло похитнути його переконання.
- Діти Франка…
- Першим був Андрій. Франко на нього молився. Це була здібна дитина. Андрій писав вірш за віршем, давав батькові на рецензію, а той був проти публікації, бо вважав, що це ще не той рівень.
Так Андрій нічого й не видав. Залишив рукопис книжки, який ми свято бережемо, але не друкуємо, бо від батька на це не було дозволу. Хоча вірші Андрія абсолютно не гірші від тогочасної поезії.
В усьому Андрій був дивовижною людиною. Уявіть собі: у батька паралізовані руки. Його треба нагодувати, доглянути. І син виконує ці обов’язки!
Франко був у розпачі, коли Андрій 1913 року помер…
Син Тарас - науковець. Він мав почуття гумору і написав багато гумористичних речей.
Третій син - Петро, письменник, футболіст, улюбленець жінок. Перший український льотчик, який керував ескадрильєю в галицькій армії. Згодом був запрошений як іноземний спеціаліст-хімік на велику Україну, працював там під час Голодомору. Петро був депутатом Верховної Ради України, деканом торгово-економічного факультету, першим директором музею Франка… Загинув у перші дні Другої світової...
Донька Ганна закінчила вчительську семінарію, перед війною виїхала до своїх тіток до Києва - там і залишилася. Коли розпочався терор, вона була на Закарпатті і змогла виїхати в Канаду. Мала двох синів. Однак вони одружилися з німкенями, і, фактично, в тому напрямі родина для нас втрачена. Ганна залишила чудові спогади про батька…
- А які сучасники мали на нього визначальний вплив - у різні періоди життя?
- Великий вплив мав Драгоманов. Але ж він відіграв і фатальну роль. Через недосвідченість у конспіративній роботі Франко став підсудним.
Постійним його товаришем був Михайло Павлик, із яким вони часто дискутували.
Про стосунки з Павликом Франко написав у посмертній елегії: «Все погане, що було, нехай забере земля, а все добре нехай залишиться людям». Це був правдивий товариш. Франко вважав, що він надто наївний, не мав своєї точки зору, часто підпадав під вплив Драгоманова. Цікава деталь: М.Павлик конче хотів одружити Франка зі своєю сестрою Анною, яка любила Франка до самої смерті, так і не вийшла заміж.
- І про Франка - як про перекладача…
- У цьому він не має собі рівних серед наших письменників. Знання 17 мов дозволяло йому робити переклади з оригіналів. Від стародавніх індійських епосів до творів сучасних письменників.
До речі, німці дізналися про Шевченка з перекладів Франка. Його знаменитий вислів про Кобзаря «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа...» написаний німецькою мовою.
Ми любимо цитувати Франка, але забуваємо його слова: «Що Україна можлива лише у тому випадку, якщо її буде наповнено суттю… Що українському мужику абсолютно байдуже, в якого пана вмирати з голоду - у свого чи в чужого…»
- Пане Романе, не можу оминути тему, яку останнім часом мусують різні ЗМІ. Це тема нібито «плагіату» - так стверджує ваш опонент, один із львівських істориків…
- Це спланована акція особисто проти мене. Сам історик не є її ініціатором. І розпочалася вона давно. Тоді, коли, на догоду польсько-українським відносинам, Франка почали кидати під ноги… Його називали майже дурнем, бо виступив проти тієї угодовської політики.
Після проголошення польсько-української угоди на форумі Галицького сейму 1890 року голі обіцянки історик сприймає за реальність. Поляки пообіцяли українцям-народовцям дати школу, кафедру української літератури, університет. І все заради того, аби продати голоси і в парламенті виставити свою фракцію, щоб остаточно закабалити Галичину. А те, що українці тоді програвали у парламенті, де приймалися певні закони - де проводився відкритий геноцид української нації, де повністю ігнорувалися інтереси українського народу?
І все чому? Тому, що ми були розбиті угодами… з тими ж таки дурнями-народовцями, яких сам Франко назвав проститутками.
Про це ніхто не хоче говорити.
Але ж хіба це не зрада національних інтересів?
Чи має це розуміти історик?
Зрозуміло, що ті, хто отримує гранти, мусять їх потім відробляти… І мені ту людину просто жаль. Організована певна група, яка займається дискредитацією. Організовуються прес-конференції, виступи на телебаченні тощо.
Мені навіть телефонували - і пропонували відмовитися від Шевченківської премії…
- Минуло скільки часу, а здається, що суперечки навколо Франка, майбутнього України ніколи не вщухнуть.
- Гадаєте, він сам цього не передбачав? Передбачав... Його поема «Похорон» (1899 р.) - відповідь на наші сумніви: чому ми такі? Ми маловірні, нам постійно бракує ідеалу, весь час потрібні герої і таке інше… А Франко піднімав людину… Давав людині своїм словом - надію і віру.