Останній день літа став початком нового сезону культурних програм, які постійно проводить в Україні посольство держави Ізраїль. У затишній, невеликій галереї «Тадзіо» на Андріївському узвозі відкрилася виставка фотографій «Єрусалим з пташиного польоту». До експозиції ввійшли кілька десятків унікальних фотографій, знятих з вертольота фотохудожником Дуб Талом і пілотом Моні Хараваті.
Спочатку представлена в рідній країні, ця виставка отримала величезний резонанс серед професіоналів і пересічних глядачів. Згодом нею зацікавилися посольства, і відтоді вона кочує з країни в країну. Ті, хто ніколи не був у цій дивовижній, сповненій історичних таємниць державі, знайомляться з чудовою, неповторною архітектурою. Ті ж, хто побував там, бачать знайомі місця в новому, незвичному ракурсі.
Творці цих фотографій проявили не просто фахову майстерність фотографів, оскільки зйомка з повітря потребує особливих навичок та інтуїтивного відчуття моменту. Позаяк навіть вертоліт, зависаючи нібито в одній точці, все одно перебуває в русі, і коли прогаяти цю єдину мить, фотографія може виявитися нечіткою, змазаною.
Єрусалим — одне з найстародавніших міст, нині органічно поєднує в собі минуле й сьогодення. На фотографіях — усі чотири райони сучасного Єрусалима — християнський, єврейський, мусульманський і вірменський. Древнє місто, у центрі якого знаменита Башта Давида, нагадує водночас знайомі сторінки Біблії й натхненні описи Єршалаїма Булгакова. Колір фотографій змінюється залежно від пори року, і не завжди вдається впізнати єврейський квартал узимку чи влітку. Хоча для незвичного ока взимку сонце світить так само сліпучо, а дивовижні споруди різних віків потопають у яскравій зелені в мирному сусідстві зі своєрідною сучасною архітектурою. І хоча на фотографіях, здавалося б, усе має бути як на майстерно зроблених макетах, де не видно людей, фізично відчуваєш пульсування життя.
Описувати фотографії — справа така ж невдячна, як описувати картини чи передавати в слові музику, тому краще один раз побачити... Виставка ще працює. Потім вона поїде до Чернівців, де її представить пані посол Анна Азарі, і до сусідньої Молдови, де її репрезентуватиме невтомна Майя Гал, завдяки ентузіазму якої ми маємо не лише цю виставку, а й багато інших заходів, що вже відбулися та ще чекають нас у майбутньому.
Скажімо, з 21 по 25 вересня в зоряному залі планетарію посольство представить програму «Наука, техніка та культура Ізраїлю в документальних фільмах». У жовтні молода ізраїльська співачка візьме участь у спектаклі нашої Національної опери «Дон-Жуан». У Софійському соборі буде показано велику відеопрограму у супроводі живої старовинної музики, присвячену архітектурі цієї держави. А в листопаді великий зал Будинку кіно знову нададуть для демонстрації нового кіно Ізраїлю.