Третій міжнародний фестиваль книговидавців і розповсюджувачів книг «Світ книги-2001» відбувся в Харкові. Його проведення тут не випадкове, місто є одним із лідерів українського книговидання — кожна сьома книга в Україні видається тут. Тільки минулого року видавництва Харківської області випустили понад 700 назв книг і брошур загальним накладом близько
4 млн. примірників. За кількістю видань харків’яни міцно втримують друге місце в країні, пропускаючи вперед тільки киян. Далеко за межами країни відомі такі видавництва, як «Фолио», «Око», «Прапор», «Право», «Каравела». Харківщина посідає й одну з головних позицій з випуску наукових, науково-популярних, навчальних, навчально-методичних видань.
У світовій практиці книжкові фестивалі, виставки та ярмарки відіграють велику роль у розвитку книговидання, тому що сприяють зустрічі максимальної кількості видавців, обміну досвідом, інформаційному обміну про досягнення в поліграфії й книговиданні. Організатори фестивалю концерн «Райський куточок» і Харківський регіональний благодійний фонд «Народна книга» зуміли наповнити цей захід діловими контактами, книжковими ярмарками, презентаціями, творчими зустрічами, концертними програмами.
У Харкові зібралося понад 350 видавців і книготорговельних фірм України, Росії, США, Німеччини, Ізраїлю, держав Балтії й інших країн. Для порівняння: на першому фестивалі «Світ книги-1999» їх було 200.
Відмітною рисою нинішнього фестивалю стало проведення в його рамках науково-практичної конференції «Українська книга в третьому тисячолітті». В її роботі брали участь голова Державного комітету інформаційної політики, телебачення й радіомовлення України, поет Іван Драч, директор Книжкової палати України Микола Сенченко, президент Асоціації книговидавців і розповсюджувачів України Олександр Афонін, учені, письменники, поети, керівники видавництв і торговельних фірм. Обговорено проблеми, що існують у видавничій галузі, прийняття Верховною Радою нового законодавства щодо книговидання, шляхи зменшення податкового пресу в книгодрукарській галузі України. Розмова йшла про зміст і роль сучасних підручників, про нові технології при друкуванні книг.
Знайшла відгук благодійна акція фестивалю. 17 фірм і організацій зібрали і передали у фонд бібліотек дитячих будинків Харківської області близько двох тисяч книг, підручників, брошур, карт і атласів.
Викликала інтерес і літературна акція «Поезія № 1» за участю поетів із Білорусі, Росії, Литви, Польщі.
Вперше за підсумками року проведено конкурс «Світ книги». В номінації «Письменник року» переміг Юрій Рогоза за створення бестселера «День народження Буржуя». «Видавництвом року» журі конкурсу визнало харківське видавництво «Фолио». В номінації «Книга року» першою за художнім оформленням і поліграфічним виконанням визнано енциклопедію для школярів «Дивосвіт» видавництва «Освіта». Заохочувальний приз конкурсу за виховання літературного смаку в читачів присуджено творчому дуету з Харкова Г.Л.Олді (Дмитро Громов і Олег Ладиженський).
Результатом фестивалю «Світ книги-2001» стали й 1500 укладених угод, що втричі більше, ніж минулого року. Свято не обійшлося без карнавалу, феєрверку, пісень і танців. Харків’яни зуміли підтвердити, що їхнє місто — це та чарівна країна, де люблять і читають книги. Харківський міськвиконком ухвалив спеціальне рішення про щорічне проведення в місті фестивалю книги. Виступаючи на торжестві, мер Михайло Пилипчук зауважив: «Харків буде книжковою столицею».