Берлінале: Україна у Кампусі

Поділитися
Цьогоріч українських фільмів у основних програмах Берлінале не передбачається. Втім, українська продукція буде широко представлена на українському стенді у рамках Європейського кіноринку.

Із 6 по 16 лютого в Берліні пройде 64-й Міжнародний кінофестиваль "Берлінале" - один із трьох найпрестижніших кінооглядів світу. Схоже, всупереч примхливим наріканням фестивальних завсідників, які переситилися кіноновинками, цього року організаторам фестивалю вдалося сформувати достойну програму з 23 фільмів, 20 із яких змагатимуться в боротьбі за головні фестивальні призи - Золотого та Срібних ведмедів.

Відразу ж зауважу, що цьогоріч українських фільмів у основних програмах Берлінале не передбачається. Втім, українська продукція буде широко представлена на українському стенді у рамках Європейського кіноринку. Презентація стенду відбудеться вже у перші фестивальні дні. До цієї події передбачена презентація диску, до якого увійшли кращі українські короткометражні стрічки. Ці роботи відзначені на Київському міжнародному фестивалі "Молодість". На українському стенді також представлять новий каталог вітчизняної кінопродукції 2014 року - плани, перспективи, горизонти. Участь України у Берлінале також можна простежити у роботі Кампусу, студентського містечка кіноталантів. Він нашої країни у цьому проекті прийме участь відразу декілька учасників. Серед них - Оксана Казьміна, автор короткометражки "Структура кави" (як сценарист і режисер).

А тепер про магістральну лінію кінофоруму…

Традиційна орієнтація Берлінале на прогресивний геополітичний кінематограф визначила широку географію конкурсу: США, Японія, Норвегія, Великобританія, Франція, Уругвай, Алжир, Аргентина, Бельгія. У змаганні три китайські картини "Масаж наосліп" Йє Лу, "Нічия земля" Хао Нінга, "Чорне вугілля, тонкий лід" Йінан Дяо. "Азійський" сектор програми доповнює "Маленький дім" японського режисера Едзі Ямада - реконструкція життя покійної тьоті її племінником із допомогою вмісту пам'яті ноутбуків.

Німецька квота в конкурсній програмі витримана з надлишком - чотири фільми виробництва Німеччини та ще п'ять стрічок, створених з її участю, у копродукції.

Раритетом конкурсу обіцяє стати участь у ньому живого класика французького кіно, одного з призвідців "нової хвилі", Алена Рене. Режисер на 92-му році життя покаже свою ювілейну, 30-ту за ліком повнометражну стрічку "Любити, пити і співати" (міжнародна назва "Життя Райлі").

Великі очікування представників кінопреси пов'язані зі стрічкою "Дитинство хлопчика" ("Отроцтво") американського режисера Річарда Лінклейтера. Цей фільм-спостереження за дорослішанням та розвитком дитини в мінливих координатах світу, що її оточує, викликає особливий інтерес, оскільки попередня картина Лінклейтера "Перед північчю" була обласкана критикою й потрапила у престижні рейтинги 2013 р. До конкурсу ввійшли також свіжі стрічки Ханса Петтера Моланда "У порядку зникнення" (Норвегія) та перуанки Клаудії Льоси "На висоті" (перемога на Берлінале-2009 з фільмом "Молоко скорботи" забезпечила режисеру міжнародну участь Іспанії, Канади, Франції в її новому проекті).

Особливі сподівання синефіли покладають на фільм "Небеса" ("Стратос") представника грецької "нової хвилі" Янніса Економідеса. Але на фестивалі з "правом першої ночі" прогнози успіху конкурсних фільмів пов'язані насамперед із популярністю імен їх авторів, влученням у тренд "модних" та/або "екзотичних". У боротьбу з метрами, чиї імена вже стали легендою, належить вступити дебютантам - режисеру з Австрії Судабеху Мортезану з етнічною драмою "Макондо" і Бенджаміну Найштату з поетичним трилером "Історія страху" (створеним у копродукції Аргентиною, Уругваєм, Німеччиною та Францією).

У позаконкурсному блоці місце головної сенсації відведено повній режисерської версії порнодрами Ларса фон Трієра "Німфоманка", не урізаної стараннями цензури. Трієр уперше був гостем "Берлінале" 1984 р. Через 30 років він повертається в Берлін із "радикальною і вражаючою картиною". Саме так визначив директор фестивалю Дітер Кесслік представлену Трієром стрічку, яка живописує історію життєвого шляху 50-річної жінки. У рамках позаконкурсних подій Берлінале відбудеться світова прем'єра нової картини Джорджа Клуні "Мисливці за скарбами".

Долю головних призів конкурсу - Золотого ведмедя за найкращий фільм і Срібних ведмедів (у номінаціях: найкращий режисер, найкращий актор, найкраща акторка, найкраща музика та приз за видатні досягнення у галузі мистецтва) належить вирішити Міжнародному журі. Нинішнього року команду арбітрів очолить американський сценарист і продюсер Джеймс Шамус. Серед суддів: французький режисер Мішель Гондрі, іранський режисер Мітре Фарахані, американський продюсер Барбара Брокколі та чотири актори - актор із Гонконгу Тоні Люн, американські актори Крістоф Вальц і Грета Гервіг, данська акторка Тріне Дюрхольм. Вони й визначать маршрути переміщення призових берлінських ведмедів світом.

Утім, як повідомляють джерела Берлінале, долю одного Золотого ведмедя вже вирішено. Це почесний Золотий ведмідь за внесок у кінематограф, власником якого на 64-му Міжнародному Берлінському кінофестивалі стане британський режисер Кен Лоуч, класик соціального кіно.

Відкриється фестиваль картиною Уеса Андерсона "Готель "Гранд Будапешт", зйомки якого відбувалися в Берліні. Поки що невідомо, хто із зоряного складу виконавців пройдеться червоною доріжкою Берлінале Паласт увечері 6 лютого, але в титрах значаться світила першої величини: Ральф Файнс, Тільда Суїнтон, Джуд Лоу, Едвард Нортон, Матьє Альмарік, Джефф Голдблюм та багато інших.

На церемонії закриття 15 лютого покажуть фільм, який переможе у змаганні й отримає головну фестивальну нагороду - Золотого ведмедя Берлінале.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі