Звичайна магія, або Як волонтери налагодили виробництво медичних приладів для видалення осколків із ран

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Звичайна магія, або Як волонтери налагодили виробництво медичних приладів для видалення осколків із ран Магнітний екстрактор «Білий янгол» успішно застосовують у торакальній хірургії © Фото надані Олегом Биковим

Проєкт із виготовлення магнітних екстракторів для виймання з ран осколків смертоносного залізяччя очільник «Волонтерського штабу оборони Кременчука» Олег Биков разом із такими ж, як він, небайдужими до долі України людьми започаткував одразу після повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ. Він уточнює: це суто волонтерський проєкт, на його реалізацію не витрачено жодної гривні з бюджету. Благодійники не мають підтримки держави ні на місцевому, ні на обласному, ні на центральному рівні. Попри це за цей час кременчуцькі волонтери передали медикам близько 2,5 тисячі магнітних екстракторів різної модифікації — вони укомплектовані в набори.

Очільник «Волонтерського штабу оборони Кременчука» Олег Биков
Очільник «Волонтерського штабу оборони Кременчука» Олег Биков
Фото надані Олегом Биковим

«Щодня за допомогою наших приладів проводять понад сотню успішних операцій, вилучаючи осколки з м’яких тканин, внутрішніх органів тощо. Загалом історія магнітних екстракторів бере початок у ХІХ столітті. Їх застосовували під час хірургічних втручань у важкі часи Першої та Другої світових воєн. Аналоги їх були в Радянському Союзі, Румунії. 2014 року прилад для видалення осколків створили в Харківському військовому шпиталі. Але наші екстрактори вважаються найкращими за якістю, найпотужнішими — таких не знайдете ніде у світі», — стверджує Олег Биков.

Юрист за фахом займається волонтерською діяльністю з 2014 року. До повномасштабної збройної агресії Росії в Олега з братом була власна адвокатська контора. Її роботу зараз призупинено. Бо брат влився до лав Національної гвардії України, а Олег із головою поринув у волонтерську діяльність. За останні 2,5 року він відвозив гуманітарні вантажі на різні напрямки фронту. За словами чоловіка, іноді за день доводиться долати волонтерським «бусом» не менш як тисячу кілометрів. Під час однієї з таких поїздок побив своєрідний рекорд — перебував за кермом понад 24 години.

«Наша численна команда допомагає не лише військовослужбовцям, а й медикам. Коли, перебуваючи в «гарячих» точках, ми почали з’ясовувати, чого бракує останнім, хтось із них замовляв перев’язувальні та фіксуючі матеріали, хтось — фізіологічні розчини тощо. Мені тоді випадало бути присутнім під час операцій у стабілізаційних пунктах. Так я почув про проблеми, пов’язані з осколками, які дуже важко дістати з ран. У нашому волонтерському штабі ми обговорили це питання разом із другом на псевдо «Технолог» (він — непублічна людина, не любить «світити» своє прізвище). Скориставшись інформацією з відкритих джерел і взявши за основу найкращий досвід інших виробників, ми створили свої магнітні екстрактори, — констатує Олег Биков. — У їх виробництві задіяно шість потужних промислових підприємств із різних міст України. Я контактую безпосередньо з їх власниками. У кожного з цих підприємств своя ділянка роботи, й усі складники наших приладів вони виготовляють безплатно. З багатьма людьми, залученими до цього проєкту, ми навіть не бачилися, спілкуємося виключно телефоном. Але всі разом робимо неймовірну, надзвичайно потрібну справу».

Зокрема постачальником металу є компанія «Метінвест». Харківське підприємство з допомогою числового програмного керування виготовляє деталі з полімеру. Частину волонтерських екстракторів виконано зі спеціального металу, а іншу — з полімеру медичного призначення. Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат продукує насадки для цих приладів. А гальванічне покриття наносить львівське підприємство. І це не повний перелік. Якщо ж у волонтерів з’являються фінансові труднощі, їм на допомогу приходять Олегові друзі — дві групи ІТ-спеціалістів.

«Ми створили такий екстрактор, уся потужність магніту якого сконцентрована на насадці, що нею можна зайти в будь-який рановий канал і дістати все, що магнітиться. Неодимові магніти (найпотужніші, які тільки можуть бути), що є осердям наших приладів, замовляємо в Китаї — на батьківщині неодиму, — пояснює очільник «Волонтерського штабу оборони Кременчука». — Перші поставки нам допомогла організувати представниця Посольства України в КНР Ірина Величко. А згодом ми налагодили власну схему доправлення такого цінного для нас вантажу з Китаю до України. Так, це недешеве задоволення. Скажімо, остання партія неодимових магнітів обійшлася в суму понад 6 тисяч євро».

Першим дітищем волонтерів став екстрактор «Едельвейс N52», який дає змогу знаходити та вилучати осколки з ранового каналу завглибшки до 6 сантиметрів. Прилади цієї модифікації спочатку виготовляли в місті Світловодськ Кіровоградської області, неподалік від Кременчука. Перші готові екземпляри відправили на апробацію лікарям, і завдяки зворотному зв’язку дізналися, що саме в них варто вдосконалити.

«Побажанням медпрацівників було, аби ми подовжили насадки, — пригадує Олег Биков. — Ми це завдання виконали, внаслідок чого прилад став іще потужнішим. А наш «Білий янгол» успішно застосовують у торакальній хірургії, й він дає змогу вилучати скалки з ранового каналу завглибшки до 15 сантиметрів. Ми якраз і розробили цей різновид екстрактора під лапароскопічну стійку, аби хірурги мали змогу діставати осколки з внутрішніх органів поранених без порожнинних операцій.

Іще робимо укорочені «Білі янголи» для стабілізаційних пунктів і шпиталів. Особливість магнітного екстрактора «Прометей» у тому, що він має потужну конусоподібну магнітну насадку, — в такий спосіб ми збільшили площу притягування металу.

А як з’явився екстрактор наступної модифікації — «Буцефал»? Один із наших харківських друзів — головний травматолог Південної залізниці, кандидат медичних наук Борис Введенський — якось сказав мені: «Буває так, що осколки застрягають у кістках. От якби ви зробили пристрій для кісткової екстракції!». Я пообіцяв: «Зробимо». На його розроблення ми витратили певний час, а в підсумку поповнили арсенал наших виробів іще одним потужним екстрактором.

Потім надійшов запит від хірурга з Дніпра Максима Чорнокнижного, який висловив побажання, аби ми створили екстрактор для важкодоступних місць. Головна вимога до нього — щоби був гнучким. На розроблення й виготовлення першого екземпляра ми витратили близько двох тижнів. І коли відправили його Максиму, той був дуже задоволений. Він провів за його допомогою кілька операцій, після чого ми вдалися до деяких коректив. І ось тепер маємо готовий прилад п’ятого покоління під назвою «Гідра». Він має чотири змінні насадки, що відрізняються діаметром. Ця модель екстрактора унікальна тим, що може вигинатися під будь-яким кутом, «запам’ятовує» всі згини, й нею можна дістатися практично до будь-якої ураженої ділянки тіла й витягнути все, що є зайвим. Зараз ми націлені на те, щоб і його запустити в масове виробництво. Повноцінно цього виробу ще не презентували, але вже передали опорним медичним закладам, зокрема Національному науковому центру хірургії й трансплантології імені Олександра Шалімова НАМН України, Інституту серця МОЗ України, а також Дніпропетровському обласному клінічному центру кардіології та кардіохірургії».

Олег Биков (крайній справа) передає волонтерські магнітні екстрактори керівнику Інституту серця МОЗ України Борису Тодурову
Олег Биков (крайній справа) передає волонтерські магнітні екстрактори керівнику Інституту серця МОЗ України Борису Тодурову
Фото надані Олегом Биковим

Зараз кременчуцькі волонтери чекають посилку з Китаю з комплектуючими для виготовлення понад тисячі штук «Гідри», які оплатили їхні друзі з німецького міста Франкфурт-на-Майні. А ще от-от має надійти посилка з комплектуючими для нових екстракторів «Прометей», які виготовили китайці за кресленнями кістяка «Волонтерського штабу оборони Кременчука». Це дасть змогу отримати додаткову кількість таких необхідних в умовах повномасштабної війни медичних приладів.

Великий плюс волонтерських магнітних екстракторів іще й у тому, що вони придатні для використання в польових умовах. Їх можна стерилізувати — вони піддаються будь-якій хімічній обробці. До речі, вперше, за словами Олега Бикова, операцію з вилучення осколків саме в польових умовах провів медик 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» із позивним «Албан». Завдяки екстракторам він дістав із кінцівок свого командира роти осколки, які вже «закапсулювалися».

Олег наголошує: так склалося, що будь-яке покращення, вдосконалення магнітних екстракторів, а також створення нових відбувається в постійній взаємодії з хірургами. Волонтери враховують усі їхні зауваження. А всі побажання втілюють у життя.

«Звісно, осколкові поранення неоднакові, осколки відрізняються за розмірами та глибиною проникнення в тіло, а тому лікарі мають бути у всеозброєнні — володіти різними видами медичних приладів для видалення металевих скалок, — зазначає співрозмовник. — Тож наше завдання полягає в тому, щоб максимально забезпечити кожного військового медика, хірурга, травматолога тощо всіма магнітними екстракторами. І завдяки нашим приладам хірурги Інституту серця МОЗ України, а також Дніпропетровського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії проводили успішні операції навіть на серці з вийманням осколків. Один хірург (не пам’ятаю, з якого регіону) написав мені, що вже вилучає осколки за допомогою наших приладів, ніби соняшникове насіння лущить. Харківський лікар-травматолог Борис Введенський запевняє, що за весь час, відколи ми передаємо йому наші екстрактори, дістав із ран за їх допомогою близько 3 тисяч осколків. У це важко повірити. І, можливо, хтось здивується: нічого собі, як таке можливо? Все, що відбувається протягом останніх двох з половиною років, я називаю звичайною магією. Іще можна назвати це Божим провидінням, якщо віриш у Творця. Бо хіба міг раніше навіть уявити, що колись розроблятиму магнітні екстрактори, організовуватиму їх виробництво? Впевнений: якщо не ставити перед собою ницих, примітивних завдань, усього можна добитися».

Комплекти екстракторів, про які йдеться, сьогодні є в кожній області. Волонтери намагаються охопити не тільки центральні обласні чи районні лікарні, а й звичайні медичні заклади. Причому всі прилади благодійники передають безплатно — це їхня принципова позиція. Навіть на упаковках акцентують: «Не для продажу!!!». «Чимало близьких мені людей поклали життя на вівтар свободи й незалежності України. І я взагалі не розумію тих, хто наживається на війні, — каже Олег Биков. — Якщо ти називаєш себе волонтером, то маєш усе робити безкоштовно. Якщо ж передаєш благодійну допомогу «за собівартістю» тощо, в такому разі не називай себе благодійником».

Цікаво, що в житті Олега був випадок, коли і йому самому довелося за допомогою свого дітища — магнітного екстрактора — діставати скалку металу з кінцівки доброго знайомого. Одного ранку він заїхав на СТО, аби підремонтувати волонтерський «бус», і помітив, що хлопець, який зазвичай обслуговує автомобіль, кульгає. З’ясувалося, що під час роботи «болгаркою» він дістав травму — скалка металу влетіла у внутрішній бік його стегна.

«На жаль, у травмпунктах йому нічим не змогли допомогти. А я завжди беру із собою бодай комплект магнітних екстракторів, аби за потреби відразу відправити його адресату. Той хлопець так мене просив, що я наважився випробувати наш прилад на ділі власноруч, — розповідає про казус чоловік. — Обробивши рану антисептичним засобом, притулив до неї екстрактор — і він одразу ж «намацав» метал. Я трохи посунув прилад, після чого відбулося характерне клацання — підтвердження того, що він «підчепив» скалку. Ця процедура зайняла не більш як 40 секунд».

Лікарі вже гідно оцінили волонтерські магнітні екстрактори — потреба в них є постійною. Нині волонтери поетапно створюють партії комплектів своїх виробів, і на наступну партію вже утворилася величезна черга охочих. Телефонують як військові, так і цивільні медики. Адже, крім осколкових поранень, є ще й уламкові, які люди дістають унаслідок завалів, спричинених ворожими обстрілами.

«У нас дуже класний волонтерський колектив, який об’єднує багатьох людей. Наприклад, наші дівчата відшили майже 5 тисяч аптечок, ми їх укомплектовуємо й передаємо військовим. Хтось плете маскувальні сітки, хтось робить дрони чи ремонтує автівки для фронту. Маємо дуже багато завдань — одна людина не впорається. І коли хтось каже, що втомився від війни, мені це смішно чути. Бо коли спілкуюся з нашими захисниками, не чую від них чогось подібного. Чому ж тоді я маю заморюватися? — розмірковує вголос Олег Биков. — У наших планах — створення ще одного різновиду екстрактора, але говорити про нього поки зарано. Завдання в тому, щоб відійти від порожнинних операцій, діставати осколки через артерії, інші канали».

 

Для тих, хто хотів би підтримати «Волонтерський штаб оборони Кременчука» посильним донатом, вказуємо номери банківських карток: 5457082255010790 («ПриватБанк»), 5375411411871770 («Монобанк»). Номер телефона для звернень медичних працівників — (067) 971 60 06.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі