Злочинний наказ: як діяти військовому, який його отримав

Поділитися
Злочинний наказ: як діяти військовому, який його отримав © Володимир Зеленський/twitter
Пояснення дали юристи.

У квітні президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8271, який передбачає посилення відповідальності для військовослужбовців за деякі правопорушення, в тому числі  – за невиконання наказу.

Юристи «Василь Кісіль і партнери» пояснили, що таке незаконний та злочинний накази і як діяти військовому, який його отримав, пише NV.

Який наказ є незаконним або злочинним

Незаконним слід вважати наказ, який:

  • відданий особою в неналежному порядку та не в межах її повноважень;
  • за змістом суперечить чинному законодавству;
  • пов’язаний з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина.

«Оцінити незаконність наказу в кожному конкретному випадку може бути доволі складно в силу різних обставин, особливо в бойових умовах. Тому важливо розуміти, що сама по собі ваша незгода з наказом, його доцільністю та ефективністю ще не означає, що такий наказ є дійсно незаконним», ― пояснили юристи.

Різновидом незаконного наказу є злочинний наказ, тобто такий, що передбачає вчинення діяння (дії або бездіяльності), за яке Кримінальним кодексом України встановлена відповідальність. Злочинність наказу повинна бути явною, тобто такою, що є очевидною як для того, хто віддає цей наказ, так і для того, кому він адресований, а також для інших осіб (наприклад, здійснювати насильство над мирним населенням у зоні бойових дій, здійснювати грабіж, мародерство, страчувати чи катувати військовополонених тощо).

 Що робити у разі отримання явно злочинного наказу

Якщо наказ командира, на думку військового, є явно злочинним, йому потрібно:

  • звернутися до командира (начальника) з проханням уточнити наказ. Для цього необхідно підготувати рапорт про уточнення наказу;
  • подати рапорт безпосередньо до командира (начальника), який віддав наказ;
  • на другому екземплярі рапорту треба попросити командира поставити відмітку про його отримання, дату, ПІБ і підпис для підтвердження прийняття рапорту;
  • якщо навіть після уточнення командир (начальник) вимагає виконання явно злочинного наказу, військовий має право не виконувати його, доповівши про це командиру, який віддав такий наказ, а також  безпосередньому командиру у формі рапорту з вказівкою про причини невиконання наказу;
  •  звернутися до військової служби правопорядку Збройних Сил України за «телефоном довіри» (044) 454−73−08 та/або за телефоном гарячої лінії (044) 456−73−03 для повідомлення факту отримання явно злочинного наказу.

Наслідки виконання злочинного наказу

За відданий наказ, його наслідки та відповідність законодавству відповідальність несе командир (начальник). Невиконання явно злочинного наказу не є непокорою (ст. 402 Кримінального кодексу України) чи невиконанням наказу (ст. 403 Кримінального кодексу України), відтак така особа не підлягає кримінальній відповідальності за відмову виконати явно злочинний наказ.

У разі ж виконання явно злочинного наказу військовий підлягає кримінальній відповідальності на загальних підставах. Однак він можете бути звільнений від відповідальності, якщо з якихось причин не усвідомлювали і не могли усвідомлювати явну злочинність наказу. У такому випадку відповідальності підлягає тільки командир, який віддав злочинний наказ.

В цей час призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Нагадаємо, чи мають виключені з військового обліку раз на рік проходи медкомісію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі