Посилення відповідальності для військових: юрист пояснив, що змінилося цього року

Поділитися
Посилення відповідальності для військових: юрист пояснив, що змінилося цього року © МВС
Відповідний закон було прийнято в січні.

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8271, який передбачає посилення відповідальності для військовослужбовців за деякі правопорушення.

Юрист Михайло Лобунько пояснив, що це означає для військовослужбовців.

За його словами, підписаний законопроект вніс зміни до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення. Також трансформації торкнулися ряду інших нормативно-правових актів.

Цілим рядом статей судом заборонено пом’якшувати покарання або давати військовослужбовцям умовні терміни.

Це стосується таких статей, як:

  • непокора (ст. 402);
  • погрози чи насильство щодо начальника (ст. 405);
  • дезертирство (ст. 408);
  • самовільне залишення військової частини (ст. 407) або поля бою (ст. 429);
  • невиконання наказу (ст. 403).

Окрім перелічених законодавчих змін, варто відзначити й те, що відповідальність за воєнні злочини та відповідні адміністративні правопорушення теж посилилась.

«Попри те, що згаданий закон підтримав Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний, нормативно-правовий акт спричинив низку дискусій у публічній площині. Прихильники закону обстоювали думку про те, що перелічені правопорушення мають серйозні наслідки під час воєнного стану. Адже у ситуації, коли, приміром, частина військовослужбовців самовільно залишає поле бою, це підставляє інших. Однак противники закону теж висловлювали достатньо важливий аргумент стосовно того, що в армії часто спрацьовує людський фактор, а можливість зловживання зі сторони командирів ніхто не виключав», – пояснив юрист.

Він також дав пораду військовим, стосовно посилення відповідальності за невиконання наказу.

«Уявімо ситуацію з наказом, виконання якого є нездійсненним або не залишає шансів повернутися живим з бойового завдання. Іноді так трапляється, коли спрацьовує людський фактор. Невиконання наказу тягне за собою посилену відповідальність. Альтернативним варіантом поведінки тут може бути написання рапорту щодо уточнення наказу. Коли військовослужбовець знає та відстоює свої права, командир має суттєво менше важелів для зловживань та розуміє, що він не може діяти свавільно, а мусить обґрунтовано пояснити свої дії», – пояснив він.

Державою передбачені певні пільги для військовослужбовців. Нагадаємо, які пільги можуть отримати військові, які захищають нашу країну.

 

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі