В Україні триває воєнний стан та введена загальна мобілізація через повномасштабне військове вторгнення Росії. Мобілізації підлягають чоловіки у віці від 18 до 60 років. Від держави військовослужбовці можуть одержати різні пільги, пише НВ.
Право на збереження стажу роботи
В Україні з 1 липня були внесені зміни до статті 119 Кодексу законів про працю, а саме було виключено положення щодо збереження середньої заробітної плати за місцем роботи працівника на час призову на військову службу.
Але на 2022−2023 роки військовослужбовці мають право на збереження їх місця роботи, а час проходження військової служби зараховується до страхового стажу.
Безкоштовний проїзд та перевезення багажу
Військові, які отримали інвалідність внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи за наявності посвідчення встановленого зразка мають право на безкоштовний проїзд в усіх видах міського, приміського та міжміського транспорту в Україні крім таксі.
Військові мають право на придбання квитків для себе та сім'ї поза чергою, а також 50% знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону для військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасників бойових дій та прирівняних до них осіб.
Військовослужбовці мають право на перевезення до 20 тонн особистого майна в контейнерах з попереднього місця проживання до нового залізничним транспортом, а там, де такого виду транспорту немає, — іншими видами транспорту, крім повітряного. Це право забезпечується при переведенні чи звільненні з військової служби.
Щорічна відпустка
Військові можуть отримати під час воєнного стану відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу на проїзд до місця проведення відпустки на назад, але не більше двох діб в один кінець.
Термін цієї відпустки планують змінювати із правом на виїзд за кордон.
Медична допомога
Українські захисники мають право на безкоштовну реабілітацію та лікування, відпустку зі збереженням виплат для відновлення здоров’я у зв'язку із хворобою.
Загалом військовим надається право на такі медичні послуги:
- у зв’язку з хворобою військовослужбовцю надається відпустка для лікування зі збереженням грошового та матеріального забезпечення на підставі висновку військово-лікарської комісії. Тривалість такої відпустки залежить від характеру захворювання;
- для учасників бойових дій безкоштовна психологічна, медико-психологічна реабілітація, грошова допомога на оздоровлення;
- охорона здоров’я та медична допомога;
- одноразова грошова допомога у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.
Оздоровлення дітей
Діти військових за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку мають право на місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності.
Діти військовослужбовців, які загинули під час бойових дій під час воєнного стану зможуть виїжджати за кордон на оздоровлення та відпочинок за наявності згоди Національної соціальної служби.
При цьому, при подачі пакета документів до уповноваженого органу більше не потрібно здійснювати їх нотаріальне засвідчення.
Юридична допомога
Право на безкоштовну вторинну правову допомогу (при складанні позовів, заяв) та представництво інтересів у суді мають учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни.
Нагадаємо, що в Україні можуть переглянути механізм нарахування військових пенсій. Для деяких категорій військових, які вийшли на пенсію до 2014 року, алгоритм призначення пенсійних виплат може змінитися.