Загальна мобілізація: що робити, якщо намагаються призвати заброньованого

Поділитися
Загальна мобілізація: що робити, якщо намагаються призвати заброньованого © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Заброньовані особи мають право на відстрочку від призову.

Деякі підприємства, установи та організації можуть бронювати своїх працівників, таким чином надаючи їм відстрочку від мобілізації. Але бувають випадки, коли представники ТЦК відмовляються визнавати бронь і намагаються мобілізувати військовозобов’язаного.

Юристка Галина Токмач пояснила, чи мають вони на це право та як діяти в такій ситуації. Вона зазначила, що військкомат не має права анулювати бронь та відстрочку від мобілізації, це не входить до його повноважень.

Документами, що підтверджують бронь, є ,наприклад, рішення Мінекономіки про бронювання та витяг з цього наказу, завірений підписом роботодавця. Вони також підтверджують і надання відстрочки від мобілізації.

Навіть якщо особа не була на військовому обліку раніше, це ніяк не впливає на чинність бронювання. Оскільки подані підприємством списки військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, були погоджені Генеральним штабом Збройних Сил.

Як діяти, якщо у військкоматі не прийняли бронь та видали повістку

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, така особа не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Тому повістка видана безпідставно, з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.

Враховуючи зазначене, можете не являтися по цій повістці. Така неявка не буде вважатися ухиленням від мобілізації, адже особа має відстрочку по бронюванню. Тому кримінальна відповідальність їй не загрожує.

Куди звертатися за допомогою

Юристка радить звернутися зі скаргою на гарячу лінію Міністерства оборони (0 800 500 442), а також подати на ім'я керівника військкомату заяву/скаргу (під реєстрацію її вручення на вашому примірнику або відправити поштою рекомендованим листом із описом вкладення та повідомленням про вручення).

Приводом для скарги є порушення з боку службовців ТЦКСП статті 19 Конституції України, абзацу другого частини першої статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 .

 Відповідно до цієї ж ст.19 Конституції особа не може бути примушена до виконання незаконної повістки, тож в діях представників ТЦКСП мають місце ознаки кримінальних дій, передбачених статті 426-1 КК України (перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень).

Також вона радить додати клопотання про скасування повістки та про внесення відомостей про бронювання та відстрочку до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. А ще попередження про звернення до поліції та спеціалізованої прокуратури у військовій сфері з підстав наведеної статтею 426-1 КК України.

До заяви/скарги  можна додати копії документів, що підтверджують бронювання.

В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Нагадаємо, чи можуть призвати чоловіка, який не проходив строкову службу в армії.   

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі