В Україні триває загальна мобілізація, під час якої чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ.
Юристка Тетяна Козян пояснила, чи можуть призвати чоловіка, який не проходив строкову службу в армії. Вона наголосила, що усі чоловіки з 18 і до 60 років підлягають мобілізації, за винятком ситуацій, прямо передбачених законодавством. Особи, які не проходили строкову службу, до цих винятків не належать. Такі особи складають так званий громадський резерв – людей, які можна залучити до комплектування ЗСУ, а також інших військових формувань, оскільки вони не мають обмежень по віку та стану здоров’я.
Це означає, що такі громадяни підлягають мобілізації. Однак тут вагомо розуміти те, що їх не мають права одразу відправити на фронт.
Тих громадян, які раніше не проходили військову службу, мають в обов’язковому порядку направити до навчальних центрів ЗСУ. Завданням цих центрів є забезпечення для них належної та повноцінної підготовки. Лише після цього має відбуватися відправлення до військових частин.
Воєнний стан в Україні наклав свої обмеження на терміни підготовки, передбачені у навчальних центрах для сержантського та рядового складу. Раніше підготовка мала тривати від 7 до 20 діб. Точна кількість діб залежала від конкретної спеціальності.
Днями президент України підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану».
Згідно з ним, громадяни України, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які раніше не проходили військову службу в Збройних Силах України, інших військових формуваннях, проходять курс базової загальновійськової підготовки тривалістю не менше ніж один місяць.
Також в ньому зазначено, що не можна допускати до участі у бойових діях військовослужбовців з числа призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які не пройшли курс базової загальновійськової підготовки або не мають бойового досвіду.
Верховна Рада України скоротила перелік осіб, які зможуть отримати відстрочку від призову на військову службу. Згідно з прийнятим законом №9342, чоловіків, які мають родичів з інвалідністю, тепер зможуть мобілізувати до ЗСУ. Нагадаємо, як це вплине на мобілізацію.