Загальна мобілізація: чи можуть представники військкоматів перевіряти документи

Поділитися
Загальна мобілізація: чи можуть представники військкоматів перевіряти документи © 17-та окрема танкова Криворізька бригада імені Костянтина Пестушка/facebook
Юристи пояснили, чи це законно.

В Україні триває загальна мобілізація під час якої чоловіки призовного віку отримують повістки. Представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки можуть вручати їх на вулицях та у громадських місцях.  

Останнім часом процедура зазнала суттєвого удосконалення — тепер в першу чергу представники ТЦКСП перевіряють документи чоловіків, а потім вручають повістки. Юристи пояснили, які нормативні акти надають їм право перевіряти документи, пише «Фокус».  

Головне завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) — виконання законодавства України з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Як пояснила адвокатка АО «Legal Strategy» Віолета Монастирська, відповідно до пункту 7 частини першої статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" протягом відповідного режиму військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати такий захід як, перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.

За її словами, постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1456 затверджено Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, яким передбачено, що право на проведення перевірки документів в осіб надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.

Адвокатка юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко пояснила, що представники ТЦКСП можуть перевіряти документи, якщо це вказано у наказі. Разом з цим, аудіо- і відеофіксація житла громадян та їх особистих речей здійснюється уповноваженими особами лише за згодою громадян.

Тобто, якщо у військкома є відповідний наказ коменданта, де вказано про перевірки документів, то за його вимогою громадяни, до яких звернувся представник ТЦК та СП, мають надати документи, які посвідчують особу. Проте є чіткі умови, коли саме військкоми можуть вимагати пред’явлення документів.

За її словами, аби зупинити особу для перевірки документів обов’язковою має бути одна з умов, зокрема:

  • якщо особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  • якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом;
  • якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином не можливо;
  • якщо особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  • порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.

«Отже, для проведення поверхневої перевірки можуть зупиняти осіб, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі речі, обіг яких заборонено чи обмежено або які становлять загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб. Тобто, просто так зупинити на вулиці з метою перевірки документів є незаконними діями та такими, що суперечать вимогам Постанови КМУ від 29 грудня 2021 р. № 1456», — розповіла Катерина Аніщенко.

Вона також додала, що оскільки у постанові Кабміну не розшифровується чітко факт «достатності підстав» для проведення перевірки, вочевидь, може відбуватись порушення прав громадян. Йдеться саме про те, що представники ТЦК вимагають надання документів не тоді, коли є підстави, відповідно до визначених у постанові КМУ умов, а тоді, коли вони планують вручити військовозобов'язаному повістку.

Останнім часом військовозобов’язані все частіше отримують повістки. Нагадаємо, що чекає тих, кому їх вручили.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі