WSJ: Настав час покінчити з магічним мисленням про поразку Росії

Поділитися
WSJ: Настав час покінчити з магічним мисленням про поразку Росії © Міноборони Росії / Telegram
Путін витримав усі спроби Заходу скасувати його вторгнення в Україну, його режим міцно тримається, тому США і союзникам потрібна нова довгострокова стратегія стримування.

Широкомасштабний напад Владіміра Путіна на Україну наближається до другої річниці, і на цьому тлі його самовпевненість важко не помітити. Довгоочікуваний український контрнаступ не досяг прориву, який дав би Києву сильну позицію на переговорах. Неспокій на Близькому Сході домінує в заголовках новин, а двопартійна підтримка України в США була підірвана поляризацією і дисфункцією в Конгресі, не кажучи вже про пропутінські настрої лідера президентських перегонів від Республіканської партії Дональда Трампа.

«У Путіна є підстави вважати, що час на його боці. На лінії фронту немає жодних ознак того, що Росія програє війну, яка вже стала боротьбою на виснаження. Російська економіка зазнала потрясінь, але вона не зруйнована вщент. Влада Путіна, як це не парадоксально, зміцнилася після невдалого заколоту Євгєнія Прігожина в червні. Народна підтримка війни залишається міцною, а підтримка Путіна з боку еліти не похитнулася», - пишуть в статті для Wall Street Journal колишній офіцер з питань Росії в Національній розвідувальній раді США Юджин Румер і Ендрю Вайс, який займався російськими справами в адміністраціях президентів Джорджа Буша і Білла Клінтона.

Обіцянки західних чиновників відновити власну оборонну промисловість наштовхнулися на бюрократичні перепони і проблеми в ланцюгах поставок. Тим часом, санкції і експортний контроль перешкоджають військовим зусиллям Путіна набагато менше, ніж очікувалося. Російські оборонні заводи нарощують обсяги виробництва, а старі радянські заводи випереджають західні, коли йдеться про такі необхідні товари, як артилерійські снаряди.

Технократи, відповідальні за управління російською економікою, довели свою стійкість, адаптивність і винахідливість. Підвищені ціни на нафту, частково завдяки тісній співпраці з Саудівською Аравією, поповнюють російську державну скарбницю. Україна, навпаки, сильно залежить від вливань західних грошей.

«Путін також може із задоволенням поглянути на свій зовнішньополітичний послужний список. Його інвестиції в ключові відносини окупилися. Китай та Індія надали важливу підтримку російській економіці, збільшивши імпорт російської нафти та інших товарів. Замість того, щоб перейматися втратою ринків у Західній Європі або небажанням Пекіна порушувати санкції США та ЄС, Путін вирішив, що в короткостроковій перспективі вигідніше просто стати молодшим партнером Китаю в економічній сфері. Товари з Китаю становлять майже 50% російського імпорту, а провідні російські енергетичні компанії зараз зациклені на продажах до Китаю», - пишуть автори.

Навіть сусідні країни, які мають всі підстави побоюватися агресивної поведінки Путіна, такі як Вірменія, Грузія, Казахстан і Киргизстан, отримали величезні прибутки, слугуючи інструментами для обходу санкцій і перевалочними пунктами для товарів, які раніше Росія імпортувала напряму.

Незважаючи на те, що Міжнародний кримінальний суд висунув звинувачення проти Путіна, а також на численні докази воєнних злочинів російської держави в Україні, він все ще користується підтримкою в різних частинах так званого Глобального Півдня. Війна в Україні не має великого значення для багатьох країн, які обурюються тим, що вони сприймають як подвійні стандарти США та Європи.

Ніщо з цього не повинно дивувати. Більш ніж за півроку до повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Путін підписав нову Стратегію національної безпеки Росії. Основний акцент у цьому документі був зроблений на підготовці країни до довготривалої конфронтації із Заходом. Сьогодні Путін може сказати нації, що його стратегія працює.

Путін не відчуває жодного тиску, щоб закінчити війну, і не турбується про свою здатність підтримувати її більш-менш невизначено довго. З наближенням зими російська армія провела обмежений наземний наступ і, безсумнівно, розширить ракетні та безпілотні атаки на українські міста, електростанції, промислові об'єкти та інші об'єкти критичної інфраструктури.

Як мінімум, Путін очікує, що підтримка України з боку США та Європи зменшиться, що українці втомляться від нескінченного терору і руйнувань, які їм завдають, і що поєднання цих двох факторів дозволить йому диктувати умови угоди про припинення війни і заявити про свою перемогу. З його точки зору, ідеальною людиною для укладення такої угоди був би Дональд Трамп, якщо він повернеться до Білого дому в січні 2025 року.

Російський лідер готовий перетворити в зброю все, що є в його розпорядженні, щоб виграти війну проти України. Контроль над ядерними озброєннями та європейська безпека зараз стали заручниками наполягань Росії на тому, щоб Захід припинив підтримувати Київ. Те, що залишилося від системи контролю над озброєннями часів Холодної війни, повністю зникне у 2026 році, і зростає ризик непередбачуваної тристоронньої ядерної гонки між США, Росією і Китаєм. Путін використовуватиме кожну глобальну і регіональну проблему: війну між Ізраїлем і ХАМАС в Секторі Гази, продовольчу безпеку, боротьбу з кліматичними змінами, - як важіль для перемоги у війні проти України і Заходу.

У сукупності такий стан справ створює безпрецедентний виклик для західних лідерів. Вашингтон і його союзники були напрочуд ефективними у вирішенні найбільш нагальних аспектів цієї проблеми: запобіганні розпаду України, забезпеченні її сучасним озброєнням і розвідданими в режимі реального часу, а також у розробці санкцій проти Росії.

«Але зараз настав час переходити до довгострокової стратегії, яка посилить і збереже тиск на режим Кремлі. Не повинно бути ілюзій, що вистачить якоїсь комбінації короткострокових кроків, щоб змусити Путіна відмовитися від війни», - пишуть Румер і Вайс.

Вони наголошують, що західні лідери помилково не сказали своїм громадянам про довготривалий характер загрози з боку знахабнілої, ревізіоністської Росії.

«Вони занадто часто вдавалися до магічного мислення, роблячи ставку на санкції, успішний український контрнаступ або передачу нових видів озброєнь, щоб змусити Кремль сісти за стіл переговорів. Або ж вони сподівалися на повалення Путіна в результаті палацового перевороту», - додають автори.

Під час Холодної війни американські зовнішньополітичні мислителі не робили ставку на раптову зміну позиції Кремля чи одномоментний крах радянської системи. Натомість вони вірили в довгострокову перспективу протистояння небезпечному режиму і здійснення необхідних інвестицій в національну оборону і військові можливості американських альянсів. Це була політика «терплячого, але твердого і пильного стримування російських експансивних тенденцій», - згідно з класичним формулюванням Джорджа Кеннана.

Політика стримування сьогодні означає продовження західних санкцій, дипломатичну ізоляцію Росії, запобігання втручанню Кремля в американську внутрішню політику і посилення сил і засобів стримування і оборони НАТО включно з постійними американо-європейськими реінвестиціями в оборонно-промислову базу. Це також означатиме пом'якшення всіх збитків, завданих війною Путіна: дипломатичних, інформаційних, військових і економічних.

«Це не означає, що ми повинні знову розпочати Холодну війну. Початок глобального змагання з Кремлем не було б мудрою інвестицією в престиж і ресурси США. Це прирекло б нас на безглузду гру в «вбити крота» проти будь-яких проявів російського впливу. Путінська Росія не має тієї жорсткої сили чи ідеологічної привабливості, яка зробила Радянський Союз таким впливовим у різних частинах світу», - пояснюють автори.

Більше того, сьогоднішні обставини значно відрізняються від радянської загрози. Європа сьогодні - це не спустошена пустка, якою вона була після Другої світової війни. НАТО вітає в своїх лавах двох нових членів: Фінляндію і Швецію. Путін обмежується тим, що стукає у двері в таких місцях, як Пекін, Тегеран і Пхеньян. Горезвісне співвідношення сил рішуче склалося проти Росії.

Найголовніше, всупереч усім прогнозам, Україна витримала російський натиск. Менш ніж за два роки українська армія звела нанівець ціле десятиліття російської військової модернізації. Підтримка України в боротьбі і постачання їй зброї та боєприпасів - це не благодійність, а найбільш нагальний і економічно ефективний елемент західної стратегії.

Не менш важливою буде допомога Україні на шляху до її законного місця в Європі. Жодна посткомуністична країна в Європі не пройшла через те, через що зараз проходить Україна. Відновлення країни буде справою багатьох поколінь не лише для її власного народу, але й для її численних друзів, партнерів та союзників.

Збереження згуртованості та рішучості серед західних союзників буде вкрай важливим для лідерів по обидва боки Атлантики. Кремль давно опанував мистецтво створення розколів між США та їхніми союзниками. На жаль, сама перспектива того, що Путін може піти зі сцени, вже викликає розмови про нове стратегічне відкриття перед Росією з метою виманити її з обіймів Китаю.

«Але нам слід бути вкрай обережними і не довіряти будь-якому новому керівництву в Кремлі. Колишньому президенту Рональду Рейгану знадобилося багато аргументів, перш ніж він відчув, що Міхаіл Горбачов відрізняється від своїх радянських попередників. Зараз ситуація набагато складніша, враховуючи, що хто б не прийшов на зміну Путіну, йому доведеться припинити війну і розпочати з Києвом справжні, серйозні переговори», - зауважують Румер і Вайс.

Закінчення війни, коли б це не сталося, навряд чи припинить конфронтацію між Росією і Європою. Українці та їхні друзі справедливо хочуть бачити процвітаючу, незалежну Україну, безпечну і повністю інтегровану в політичне і економічне життя континенту. Путін і його наступники вважатимуть це остаточною поразкою Росії. Вони зроблять все, що в їхніх силах, щоб не допустити цього.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі