WSJ: На Заході вже думають про підготовку України до контрнаступу в 2024 році

Поділитися
WSJ: На Заході вже думають про підготовку України до контрнаступу в 2024 році © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Оскільки цього року великих успіхів досягти не вдається, планувальники думають, які тренування і нова техніка можуть змінити баланс на полі бою наступної весни.

Нинішня кампанія України з відвоювання території, окупованої російськими військами, може тривати ще багато місяців. Але військові стратеги і політики на Заході вже починають думати про весняний наступ наступного року.

Цей зсув відображає глибше усвідомлення того, що в разі відсутності значного прориву, боротьба України проти окупаційних військ Росії, швидше за все, буде тривати довго, - пише Wall Street Journal.  Коли цьогорічний контрнаступ Києва тільки почався, оптимісти сподівалися, що українські війська зможуть повторити свій минулорічний успіх у розгромі російських сил. Але початкова спроба використати нещодавно доставлені західні танки і бронемашини для прориву укріплених російських ліній провалилася.

Відтоді просування вперед було повільним і болісним. Воно спиралося на тактику малих підрозділів. Новий поштовх може бути ще попереду.

«Але військові лідери і політики вже намагаються вирішити питання про те, чого можна досягти в найближчі кілька місяців і як підготуватися до затяжного конфлікту», - пише американське видання.

У Києві та західних столицях побоюються, що політики і виборці можуть почати сприймати війну як трясовину і перестануть підтримувати Україну. Навіть якщо західні прихильники Києва залишаються рішучими, час спливає, а українські війська витрачають боєприпаси, людські ресурси і витривалість у виснажливій боротьбі.

Усі військові кампанії колись закінчуються, навіть війни, які тривають роками. Це стається в момент, який тактики називають кульмінацією, або точкою, коли наступаючі війська не можуть йти далі через успіх, перешкоди чи брак постачання. Зараз мета Києва полягає в тому, щоб його нинішній наступ завершився достатніми успіхами, щоб показати українським громадянам і прихильникам у Вашингтоні, Берліні та інших країнах, що їхня підтримка не була марною і має продовжуватися. 

Президент США Джо Байден на саміті НАТО в Литві минулого місяця сказав українському президенту і радісному натовпу, що підтримка США залишатиметься непохитною. США, союзники по НАТО і Японія пообіцяли розробити довгострокові плани безпеки для України.

Тим часом вищі військові керівники вже кілька місяців попереджають, що відносно швидкі успіхи України минулого року буде нелегко повторити. Генерал армії США Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів, неодноразово ставив під сумнів припущення, що Київ може швидко зламати «сухопутний коридор», який Росія утримує вздовж південного сходу України, або ізолювати Кримський півострів, який Росія захопила в України в 2014 році.

Подібна обережність зараз більш поширена в Білому домі, - сказав Іво Даалдер, який був послом президента Барака Обами в НАТО.

«Я думаю, що в адміністрації усвідомлюють, що Україна не поверне собі всю свою територію найближчим часом», - сказав Даалдер. 

Американські та інші західні чиновники сподівалися, що значний прорив України може завдати достатнього удару по російських силах, щоб змусити Владіміра Путіна сісти за стіл переговорів вже цієї зими для серйозних переговорів про якесь врегулювання. На думку дипломатів, шанси на те, що це станеться зараз, здаються невеликими. 

Швидкі переміщення на полі бою минулого року та інші швидкі конфлікти з часів Холодної війни могли наштовхнути спостерігачів на думку, що сучасна війна неминуче буде швидкою, - пояснюють військові експерти. Історія свідчить про протилежне: війни в середньому тривають 3-7 років з кількома сезонами кампаній.

«Ця війна може бути схожа на Корейську війну, зі швидким просуванням на лінії фронту в перші місяці, а потім відносним застоєм - але для того, щоб обидві сторони це зрозуміли, потрібні роки», - сказав Дмітрій Горенбург, експерт з питань Росії в Центрі військово-морського аналізу, аналітичному центрі, пов'язаному з Пентагоном. 

Корейська війна, розпочата в 1950 році, так і не була врегульована і технічно триває, хоча і з тривалим перемир'ям. Напружена демілітаризована зона розділяє добре озброєний Корейський півострів.

Інші приклади для майбутнього України, на які вказують стратеги, включають Близький Схід, де Ізраїль перебуває в конфлікті з палестинцями та арабськими сусідами з моменту створення єврейської держави в 1948 році, і Північну Ірландію, де насильницька опозиція британському правлінню тривала протягом багатьох поколінь.

Але навіть якщо прориву не буде цього літа, Україна може продовжувати воювати і взимку. Дощ і сніг можуть сповільнити роботу важкої техніки, такої як танки, але українські війська поки що довели свою ефективність, діючи невеликими підрозділами, часто з легким озброєнням.

«Українські військові продовжують адаптуватися швидше, ніж російські», - сказав Гордон Девіс, генерал-майор армії США у відставці і колишній заступник заступника помічника Генерального секретаря НАТО.

Україна залучила до наступу лише частину з понад 60 тисяч українських військовослужбовців, яких тренували військові НАТО. З часом все більше українських солдатів і командирів пройдуть передову західну підготовку. Ця підготовка допоможе їм краще використовувати сучасне західне обладнання.

«Початкові спроби України використати в наступі європейські танки і американські бронетранспортери не увінчалися успіхом, але до наступної весни Київ матиме і більше західної техніки, і більш кваліфікованих операторів, які нею керуватимуть», - пише Wall Street Journal.

«З часом Україна буде використовувати більше своїх бригад, підготовлених і оснащених за стандартами НАТО, в той час як Росія буде намагатися підтримувати свою інтенсивність вогню і злагодженість дій на фронті», - сказав Девіс.

До середини наступного року Україна, можливо, також буде літати на винищувачах F-16 американського виробництва, які європейські оператори літаків, в тому числі Данія і Нідерланди, готові передати в безоплатне користування. Зростає тиск на Вашингтон з вимогою надати ракети великої дальності наземного базування ATACMS, а також на Німеччину з вимогою надати крилаті ракети Taurus. 

Велике питання навколо F-16 полягає в тому, яке озброєння США можуть дозволити їм нести. Росія має зенітні системи, які можуть вражати літаки, що викликає занепокоєння у Вашингтоні.

«Оснащення їх такими боєприпасами, як Joint Standoff Weapon і високоточні бомби Paveway, могло б дозволити F-16 триматись на безпечнішій відстані від фронту», - йдеться в статті.

Захід також може з часом надати більш сучасне обладнання, таке як сучасні безпілотники, здатні здійснювати повітряні атаки. На початку цього року американський виробник зброї General Atomics запропонував Україні два своїх безпілотники Reaper MQ-9 за один долар - пропозиція, яка зазвичай коштує понад 25 мільйонів доларів. З цієї пропозиції нічого не вийшло, можливо, через занепокоєння з приводу безпеки засекречених технологій на роботизованих літальних апаратах. Reapers можуть нести бомби Paveway і ракети Hellfire.

Деякі фактори працюють не на користь України. Наприклад, західні поставки боєприпасів можуть потенційно зменшитися. Крім того, вже наявна техніка зношується. Гармати і гарматні стволи можуть витримати лише обмежену кількість пострілів, перш ніж тріснуть або зламаються, а важкі військові машини потребують значного технічного обслуговування - навіть якщо вони ніколи не брали участі в боях. Росія також продовжує зміцнювати свою оборону в Україні. Зокрема, вона намагається знову мінувати території, яку українські сили вже розмінували.

Стратеги, які дивляться на наступний рік і далі, сподіваються, що з часом - навіть попри посилення Росією перешкод для українських наступальних операцій - українські війська зможуть набути навичок і досвіду, які дозволять їм перехитрити російські сили.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі