Україна може перемогти у контрнаступі і без F-16 – NYT

Поділитися
Україна може перемогти у контрнаступі і без F-16 – NYT © Lockheed Martin
Експерти зазначають, що неможливо воювати «по-західному» без підтримки з повітря 

Адміністрація президента США Джо Байдена чекала більше року, перш ніж дозволити країнам НАТО відправити в Україну винищувачі F-16. На той час, коли пілоти пройдуть навчання на цих літаках, буде занадто пізно, щоб допомогти у нинішньому контрнаступі й захистити наземні війська, які проходять через цю фазу бойових дій.

У зв'язку з цим постає питання: Чи може контрнаступ бути успішним без значної повітряної сили – основи тактики ведення війни, до якої Захід закликає Україну? Відповідь, схоже, «так», як заявили в інтерв'ю нинішні й колишні офіційні особи в Україні, США і Європі, а також західні аналітики, повідомляє видання The New York Times. Але без літаків це буде набагато складніше.

«Це доведеться робити без F-16, але я вірю, що вони зможуть», – сказав генерал ВПС США у відставці і колишній командувач НАТО Філіп Брідлав.

Брідлав, який сам є колишнім пілотом F-16, сказав, що для українських збройних сил було б «дуже корисно» вивчити і застосувати так звану тактику загальновійськових операцій, яка є основою сучасної наземної війни, з огляду на те, що вона «буде застосовна на багатьох різних етапах того, що ви робите, незалежно від того, що саме ви робите». 

Проте він додав: «Якщо ви очікуєте, що Україна буде воювати так, як воюємо ми, то вони повинні мати ті інструменти, які маємо ми, а ми не дали їм цих інструментів». 

Деякі експерти кажуть, що брак повітряних сил поставив Україну в невигідне становище цього літа проти російських бойових вертольотів, які підбивали українську бронетехніку. За даними Міністерства оборони Великої Британії, принаймні деякі з цих вертольотів оснащені протитанковими ракетами, які випускаються або занадто далеко, або занадто низько, щоб їх могла перехопити українська протиповітряна оборона.

Офіцер розвідки Маркус Райзнер, який курирує розвиток збройних сил в головній військовій академії Австрії, сказав, що з більшою кількістю бойових літаків Україна могла б краще захищати свої наземні війська від цих атак.

«Це те, для чого вони насправді призначені. Військова логіка підказує, що для проведення успішних наземних операцій необхідно мати перевагу в повітрі. Деякі американські генерали кажуть: «Ну, це не те, що зараз потрібно українцям». Я думаю, що це політична заява, а не військова логіка», – сказав Райзнер.

Українські пілоти, які зараз літають на винищувачах МіГ і Су радянських часів, намагаються не наближатися надто близько до своїх цілей і не затримуватися в повітрі надовго, щоб не стати мішенню для російських систем ППО. Вони наближаються настільки близько, наскільки можуть, а потім випускають ракети, в тому числі ракети великої дальності, нещодавно надані Великобританією і Францією, по складах пального і боєприпасів та інших військових цілях, та одразу розвертаються.

Після того, як Україна зазнала втрат на початку контрнаступу, намагаючись застосувати загальновійськовий підхід, деякі командири вирішили відмовитися від нього і повернутися до тактики, яку вони знають найкраще – артилерійських і ракетних обстрілів з метою послабити боєздатність Росії у війні на виснаження.

Це не стало повною несподіванкою для військових експертів, які вважають, що проблеми виходять далеко за рамки відсутності повітряних сил. Полковник у відставці Стів Бойлан, досвідчений льотчик армії США і колишній речник Центру загальновійськових операцій у Форт-Лівенворті, штат Канзас, сказав, що американським військам знадобилися роки, щоб навчитися «робити це ефективно, а не посеред бою».

Як випливає з назви, сучасний метод ведення бойових дій поєднує піхоту, броньовані танки, наземну артилерію і військово-повітряні сили, прагнучи домінувати в усіх сферах наземної війни. Пан Бойлан зазначив, що ця тактика була розроблена як кращий спосіб ведення бойових дій після кривавої окопної війни Першої світової війни, але лише під час війни в Перській затоці 1990-91 років американські війська воювали у складі загальновійськових підрозділів у тому вигляді, в якому вони розгорнуті сьогодні.

За словами Дугласа Баррі, військового експерта з аерокосмічних питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, відправка в бій лише кількох F-16 не зробить великої різниці у війні. 

Якби Україна мала кілька належним чином підготовлених і оснащених ескадрилій F-16, сказав Баррі, «чи допомогло б це в контрнаступі? Це теоретичне питання, але теоретична відповідь – так».

Він додав, що українські війська «ніколи не будуть в змозі» розпочати загальновійськовий наступ західного зразка без повітряної підтримки.

Нагадаємо, що Сполучені Штати заявили про відкритість для навчання українських пілотів на винищувачах F-16 на своїй території, якщо будуть вичерпані можливості для тренувань у Європі.

Раніше у Пентагоні заявили, що, хоч ситуація на полі бою в Україні складається не ідеально, ЗСУ зробили диво, зумівши відтіснити росіян на оборонні позиції. За словами посла України в США Оксани Маркарової, існує велика різниця між тим, що пишуть про контрнаступ у пресі, і тим, як його оцінюють в адміністрації Байдена.  

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі