WP: Витік документів США розповідає три головні і страшні історії про війну в Україні

Поділитися
WP: Витік документів США розповідає три головні і страшні історії про війну в Україні © 17-та окрема танкова Криворізька бригада імені Костянтина Пестушка/facebook
Справжність секретних американських документів, які потрапили в мережу, досі під сумнівом, але журналіст видання, співставляючи їх з даними від інших джерел, вказує на епізоди, які здаються достовірними.

Керівник контррозвідки ЦРУ Джеймс Енглтон, який був ходячим втіленням слова «ексцентричний», якось сказав що не має значення, чи шпигун - подвійний агент, чи потрійний, якщо ви знаєте різницю.

«На той час мені було 29 років, мене тільки-но призначили висвітлювати розвідку в Wall Street Journal, і, чесно кажучи, я не мав жодного уявлення, про що говорив Енглтон. Але його слова стають дещо зрозумілішими, коли ми розглядаємо нещодавні витоки даних військової розвідки США щодо війни в Україні», - пише в статті для Washington Post американський журналіст і письменник Девід Ігнатіус.

Чи були ці документи оприлюднені росіянами, щоб викрити українську слабкість і підірвати бойовий дух, що здається найбільш вірогідним аналітикам, з якими спілкувався Ігнатіус? Чи вони були насправді поширені Україною, як вважають деякі російські блогери, з метою змусити Кремль думати, що Україна слабка, щоб таким чином замаскувати її справжні сильні сторони напередодні запланованого весняного контрнаступу?

«Тут ми перебуваємо в «дикій пустелі дзеркал» Енглтона. Як він зауважив, важливо знати, що є правдою, а що - маніпульованим відображенням. Хоча кілька документів, схоже, були підроблені, представник адміністрації сказав мені в понеділок: «Ми все ще вивчаємо їх, але, на перший погляд, все виглядає правдиво». Розвідка завжди пов'язана з тим, що філософи називають епістемологією - вивченням того, як ми знаємо те, що знаємо. Але давайте спробуємо зосередитися на фактах, дослідивши деякі основні теми в документах, які узгоджуються з інформацією з інших джерел», - пропонує американський журналіст. 

Обмежуючись цією підгрупою інформації, підкріпленою супутніми доказами, він виокремлює кілька основних тем.

По-перше, Україна зіштовхнулася з гострою нестачею засобів протиповітряної оборони, що може коштувати їй перемоги у війні. Інформацію про цю проблему підтверджує і оголошення минулого тижня про те, що США поспішають виділити додаткові 2,6 мільярда доларів на системи ППО для України й інші види озброєнь. Новий пакет включає боєприпаси для ракетних батарей Patriot і високомобільних артилерійських ракетних систем HIMARS, дев'ять вантажівок з гарматами і 10 лазерних систем для боротьби з безпілотниками, нові радари повітряного спостереження, зенітні боєприпаси і ракети для систем «Град».

Сирі цифри про дефіцит засобів протиповітряної оборони, зафіксовані в документі від 23 лютого, лякають. Україна покладається на радянські ЗРК СА-10 і СА-11 для забезпечення 89% своєї протиповітряної оборони на висоті понад 20 тисяч футів. За нинішніх темпів стрільби, згідно з документом, СА-11 будуть вичерпані до 31 березня, а СА-10 - до 2 травня. Інші системи «не в змозі протистояти російському масштабу» атак, а дефіцит настільки серйозний, що «необхідно одночасно використовувати декілька варіантів пом'якшення наслідків».

Якщо Україна не зможе заповнити цю прогалину, Росія може нарешті отримати «перевагу в повітрі», щоб атакувати українські наземні цілі за власним бажанням, зазначається в документі. 

«Це означає, що Україна може бути не в змозі мобілізувати наземні сили для контрнаступу або захистити свої міста», - пише Ігнатіус.

По-друге, «арсенал демократії» Заходу не відповідає потребам України. Теоретично, логістика мала б бути великою перевагою України проти Росії, на яку накладено «нищівні» санкції. Але існує велика невідповідність між українськими витратами ракет і боєприпасів і поставками Заходу. Частково це результат того, що українські військові вистрілюють занадто багато боєприпасів. Але документи описують відчайдушні зусилля, спрямовані на те, щоб переконати такі країни, як Південна Корея й Ізраїль, продати Україні летальну зброю.

«Це мало б стати козирем США. Під час Другої світової війни Сполучені Штати переобладнали заводи по всій країні для виробництва танків, літаків та авіаносців, які просто завалили Японію і Німеччину. Цього разу подібної мобілізації не відбулося. Чому? Міністр оборони Ллойд Остін кілька разів зустрічався з оборонними підрядниками, але чому президент Байден не створив еквівалент Військової виробничої ради Франкліна Д. Рузвельта?», - пише Ігнатіус.

По-третє, адміністрація Байдена була набагато менше схильна до ризику, ніж деякі союзники. І її обережність була навіть більшою, ніж здається необхідним. В одному з документів йдеться про те, що Британія і Франція відправили літаки радіоелектронної боротьби в небо над Чорним морем, тоді як США відправили лише безпілотники. Чому? Відповідь полягає в тому, що Америка не хоче прямої конфронтації з Росією, на кшталт тієї, що сталася у вересні, коли росіяни ледь не збили британський літак RC-135.

«Обережність адміністрації розумна. Але чи Байден і Остін не занадто обережні? Міжнародне право дозволяє літакам-розвідникам літати на відстані 12 миль від узбережжя. Проте один з документів встановлює ширшу 50-мильну зону навколо Криму. Чиновники Пентагону, очевидно, вирішили, що розвіддані, отримані від польотів ближче, не варті ризику. Але вони повинні пояснити громадськості, чому», - йдеться в статті.

Нарешті, журналісти вже багато місяців чули в приватних розмовах від вищих посадових осіб США, що, на їхню думку, цей конфлікт зайшов у смертельну безвихідь, а важкі втрати виснажують обидві сторони. Документи дають більш чітку картину. В аналізі від 23 лютого йдеться про «кампанію виснаження», яка «швидше за все, зайде в глухий кут».

Україна робить ставку на те, що весняний контрнаступ може змінити ці тенденції. Адміністрація в Білому домі також підтримує цю ставку. 

«Від бойових дій навесні буде залежати, як довго триватиме війна», - сказав Ігнатіусу представник адміністрації Байдена.

«У воєнний час правда настільки цінна, що її завжди повинен супроводжувати охоронець брехні», - сказав прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль у 1943 році. Але Ігнатіус пише, що документи розвідки щодо України, схоже, «здебільшого точні, і вони розповідають моторошну історію».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі