WP: США підганяють Україну з перемогами і вважають найближчі місяці переломними для війни

Поділитися
WP: США підганяють Україну з перемогами і вважають найближчі місяці переломними для війни © Окрема мотопіхотна Маріупольська бригада/facebook
У Вашингтоні бояться, що до літа Київ вичерпає поточний бюджет американської допомоги, а після того буде важко добитися від Конгресу нового фінансування.

З наближенням першої річниці вторгнення Росії в Україну, чиновники США кажуть українським лідерам, що вони постали перед критичним моментом, щоб змінити траєкторію війни. Американська сторона збільшує тиск на Київ, підштовхуючи його до значних здобутків на полі битви, поки кількість зброї і допомоги від США і інших західних союзників зростає.

Про це пише Washington Post. Попри обіцянки підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно», чиновники адміністрації Джо Байдена кажуть, що нещодавні пакети допомоги від Конгресу і союзників Америки дають Києву найкращий шанс радикально змінити курс війни. Багато республіканців у Палаті представників пообіцяли покінчити з підтримкою України. Тим часом, залишається невідомим, як довго готова Європа фінансувати воєнні зусилля. Кілька чиновників наголосили на сильній двопартійній підтримці кожного паркету допомоги, який виділяли Україні. Конгрес давав Білому дому більше, ніж він просив. Однак, ці ж чиновники визнали, що це було в часи, коли демократи контролювали Сенат і Палату представників.

«Ми намагаємося дати їм зрозуміти, що ми не можемо робити все що завгодно вічно», - сказав неназваний представник американської адміністрації, маючи на увазі представників влади України.

Співрозмовник Washington Post додав, що в адміністрації Байдена панує «дуже тверда думка», що від Конгресу буде дуже важко добитися такого ж рівня економічної і військової допомоги.

«Теза«стільки, скільки потрібно» стосується важливості конфлікту. Вона не про кількість допомоги», - додав американський чиновник.

Впродовж останніх місяців війна стала повільною і виснажливою битвою на сході України. Жодна зі сторін не здобула перевагу. Чиновники адміністрації Байдена переконані, що критичний прорив відбудеться навесні, коли Росія збирається почати наступ, а Україна - контрнаступ з метою повернути контроль над своєю територією. Щоб підкреслити важливість моменту для адміністрації, віце-президент Камала Харріс, Держсекретар Ентоні Блінкен і міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас візьмуть участь в зустрічі у Німеччині. А президент Байден наступного тижня відвідає Польщу, де виступить з промовою і проведе зустрічі з нагоди першої річниці російсько-української війни.

Адміністрація Байдена також працює з Конгресом над ухваленням рішення про виділення ще 10 мільярдів доларів прямої бюджетної допомоги Києву, а також готує оголошення про черговий великий пакет військової допомоги наступного тижня і запровадження нових санкцій проти Кремля. Високопосадовці адміністрації Байдена дали чітко зрозуміти Києву, що наступні кілька місяців мають критичну природу. Зокрема, це зробили заступник радника з національної безпеки Джон Файнер, заступник Держсекретаря Венді Шерман і заступник міністра оборони Колін Каль. Всі вони побували в Україні минулого місяця.

Директор ЦРУ Вільям Бернс відвідав країну за тиждень до всіх цих чиновників, щоб розповісти президенту Володимиру Зеленському про свої очікування щодо військових планів Росії у найближчі місяці, а також наголосити на важливості моменту. Водночас Байден і його помічники намагаються уникнути будь-яких проявів відступу або ослаблення рішучості з боку західних союзників перед 24 лютого, сподіваючись послати сигнал Владіміру Путіну, що їхня підтримка України не розвіється. Однак, деякі аналітики попереджають, що ані Росія, ані Україна не зможуть здобути вирішальну військову перевагу у найближчому майбутньому.

«Здається, ми граємо в довгу війну. Думаю, це суперечить тому, на що сподівається дуже велика кількість людей, що ми справді намагаємося допомогти Україні здобути воєнну перемогу», - сказала директор програми трансатлантичної безпеки в Центрі нової американської безпеки Андреа Кендалл-Тейлор.

За її словами, поточний момент - це «момент дуже великої невизначеності». Байден і його головні помічники кажуть, що готові підтримувати Україну так довго, як тільки буде потрібно і на скільки це буде можливо.

«Але вони попереджають, що політичний шлях стане складнішим, коли Україна вичерпає нинішній пакет допомоги від Конгресу, що може статися вже влітку», - йдеться в статті.

Деякі західні лідери мали застереження щодо відправки деяких видів важкої зброї Україні, боячись прямої конфронтації з Росією, особливо після натяків Путіна на його готовність застосувати ядерну зброю. Але гучне публічне лобіювання Зеленського, після якого почалася тиха робота за лаштунками американських чиновників, змінила цю динаміку. Байден і Блінкен витратили значну частину грудня і січня на те, щоб переконати союзників допомогти забезпечити Україну танками і ракетами, які американська адміністрація відмовлялася відправити багато місяців. Наприклад, помічники Байдена заохочували Нідерланди допомогти США забезпечити Київ системами Patriot.

Washington Post пише, що минулого місяця в Києві відбулися також відверті дискусії, які вказують на те, що адміністрація Байдена намагається звести разом українські цілі і західні можливості в забезпеченні з наближенням річниці війни. Джерела на умовах анонімності сказали виданню, що досягти порозуміння з Україною не завжди легко.

«Місяцями Україна витрачала значні ресурси і війська на оборону Бахмута на Донбасі. Американські військові аналітики і планувальники наголошували, що неможливо одночасно обороняти Бахмут і почати весняний контрнаступ для визволення того, що США вважають більш критично важливою територією. Однак, Зеленський наділив Бахмут символічною важливістю, - сказали два високопосадовця адміністрації. Він переконаний, що втрата міста підірве український моральний дух», - пише видання, нагадуючи, що в п’ятницю президент України сказав, що армія буде битися за місто «стільки, скільки зможе».

Чиновники США сказали Washington Post, що Зеленський, вочевидь, краще знає, як згуртувати свою країну. Однак, вони занепокоєні тим, що якщо Україна буде воювати скрізь, куди Росія відправляє війська, це буде грати на руку Москві. Натомість вони закликали Україну визначити пріоритети щодо часу і реалізації весняного контрнаступу, особливо зважаючи на те, що США і Європа готують українських солдатів, навчаючи їх користуватися складним озброєнням, яке скоро прибуде по поле битви.

Неназваний американський чиновник сказав Washington Post, що якщо Росія окупує Бахмут, «це не призведе до великих стратегічних змін на полі битви. Росіяни спробують виставити це в такому світлі, але це точка на мапі, на яку вони витратили надзвичайну кількість крові і багатства».

Окрім Бахмута Зеленський неодноразово намагався згуртувати країну навколо військової кампанії, націленої визволити всі території України, які окупувала Росія, включно з Кримом. Однак, в розвідці США дійшли висновку, що визволення сильно укріпленого півострова не відповідає можливостям української армії зараз. Впродовж останніх тижнів цю тверду оцінку повторили в численних комітетах на Капітолійському пагорбі.

«Ця невідповідність цілей і можливостей посилила занепокоєння в Європі, що конфлікт в Україні буде тривати вічно, перевантажуючи Захід в той час, коли він намагається розібратися з іншими проблемами включно з високою інфляцією і не стабільними цінами на енергію. На цьому фоні помічники Байдена кажуть, що вони намагаються дотримуватися найкращого курсу дій: забезпечити Україну можливостями повернути собі якомога більше територій у найближчі місяці, перш ніж сісти за стіл переговорів з Путіним», - йдеться в статті.

Оптимісти вважають, що Україна зможе відбити російські атаки на сході, визволити території на півдні і змусити Росію домовитися про припинення війни до кінця року. Але скептики занепокоєні тим, що час не на боці України в той час, коли Росія кидає сотні тисяч новобранців на поле битви перед очікуваним весняним наступом. Російська весняна кампанія також може супроводжуватися наступом з боку білоруського кордону з метою перерізати лінії забезпечення на заході України, які Київ використовує для посилення своєї армії. Навіть досвідчені військові експерти бачать широкий спектр можливих наслідків у найближчі місяці і підкреслюють, що ситуація дуже нестабільна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі