Воєнний стан: чи може військовий вільно пересуватися містом

Поділитися
Воєнний стан: чи може військовий вільно пересуватися містом © Генеральний штаб ЗСУ
У певних випадках це можуть кваліфікувати як самовільне залишення частини.

Зараз в Україні діє загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. З перших днів війни на захист країни стало багато сміливих захисників та захисниць.

Юрист Ілля Хромець пояснив, у яких випадках військовий може пересуватися містом і коли це можуть трактувати як самовільне залишення військової частини.

Він зазначив, що самовільним є таке залишення частини (СЗЧ) або місця служби, що вчинене без дозволу начальника (командира), який згідно з законодавством уповноважений надавати такий дозвіл.

Не вважається самовільним:

  •  залишення за наявності дозволу командира;
  • виконання наказу командира;
  • відрядження;
  • прямування до нового розташування в/ч;
  • лікування;
  • переміщення/ротація, відпустка, навчання тощо.

 В будь-якому випадку вищезазначені підстави мають бути підтверджені належним чином оформленими документами або підтверджені командиром.

Територія військової частини, межі якої можуть і не позначатися огорожею, але звичайно визначаються наказом командира частини з ілюстрацією їх на плані (схемі).

Під місцем служби, якщо воно не збігається з розташуванням частини, розуміється будь-яке місце, де військовослужбовець повинен у перебіг певного часу виконувати військові обов’язки або знаходитися за наказом чи дозволом начальника. Це може бути конкретне місце виконання бойового завдання, місце несення варти, полігон, табір, військовий ешелон, корабельне приміщення, док, судноремонтний завод, гауптвахта, шпиталь чи лікарня, лазня, місце виконання господарських робіт чи проведення навчальних занять. Це місце має бути визначене відповідним командиром (начальником).

Місце служби може перебувати за межами військової частини, там, де військовослужбовець наразі виконує службові обов'язки (місце тимчасового наряду, роботи, маршруту руху і так далі).

Статтею 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено здійснення різних заходів правового режиму воєнного стану військовим командуванням разом із військовими адміністраціями.

Крім того, залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем кваліфікується, як самовільне  за умов відсутності військового понад три доби, але не більше місяця.

Військовослужбовці можуть безперешкодно переміщуватись по місту за умов виконання ними певних завдань (розпоряджень), або будь яких інших причин виключно з відома або за наказом військового керівництва. Щодо міста, то також можуть переміщуватись з метою виконання заходів правового режиму, які здійснюються у взаємодії з військовою адміністрацією міста (області), в тому числі, з метою забезпечення частини певними ресурсами.

Переміщення без відома або наказу керівництва не дозволяється і може кваліфікуватись як СЗЧ за умов відсутності військових у розташуванні частини понад три доби за наявності поважних причин такої відсутності.

Нагадаємо, на які пільги можуть розраховувати військовослужбовці.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі