Загальна мобілізація: чи можуть призвати студента, який є офіцером запасу

Поділитися
Деякі категорії громадян мають право на відстрочку.

Верховна Рада України продовжила на 90 днів воєнний стан та загальну мобілізацію. Таким чином воєнний стан в Україні у зв’язку з агресією Росії продовжено ще на три місяці, тобто до 20 травня 2023 року.

Адвокатка Анастасія Іванченко пояснила, чи можуть у цей час мобілізувати студента, який є офіцером запасу.

Вона пояснила, що для таких осіб обов’язок служити як офіцер запасу дійсно є і передбачений він нормами Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» .

Військова служба за призовом осіб офіцерського складу - окремий вид військової служби, що регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» (ч. 6 ст. 2 Закону) та Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2009 року № 170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України».

Призиваються офіцери, які закінчили військові кафедри та не проходили військової служби, після видання відповідного наказу Міністра оборони щодо призову на військову службу осіб офіцерського складу запасу. Строк військової служби для осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, становить до 18 місяців (ч. 7 ст. 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», п. 10.1 Розділу X Інструкції).

Отже, військова служба за призовом під час мобілізації та військова служба за призовом осіб офіцерського складу це різні види проходження військової служби.

На сьогодні триває мобілізація. А тому, мають застосовуватися норми абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до неї призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Згідно зі ст. 61 Закону України «Про вищу освіту», особами, які навчаються у закладах вищої освіти, є:

  • здобувачі вищої освіти;
  • інші особи, які навчаються у закладах вищої освіти. Здобувачами освіти, зокрема, є студенти.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 61 Закону України «Про вищу освіту», студент - особа, зарахована до закладу вищої освіти з метою здобуття вищої освіти ступеня молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра.

Тобто, з моменту зарахування такої особи на навчання, вона є студентом (здобувачем вищої освіти) і не підлягаєте мобілізації.

Положення абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не містять будь-яких обмежень для студентів, які здобувають другу вищу освіту, у праві на отримання відстрочки. У цій статті не зазначено обмежень щодо віку такого студента, наявності чи відсутності у нього вищої чи фахової освіти, або часу вступу в університет.

Тобто, якщо особа є студентом ВНЗ та навчається на денній (очній) формі навчання, то вона має право на відстрочку від мобілізації на увесь період навчання.

Але за умови, що до моменту мобілізації (до вручення мобілізаційного розпорядження) вона надасть у військкомат підтверджуючі документи про те, що вона студент:

  •  довідку з університету про зарахування та період навчання;
  • копію студентського квитка;
  • контракт на навчання (не буде зайвим).

Також відомості до ТЦК та СП про її зарахування до навчального закладу повинен подавати і сам навчальний заклад. Однак, якщо такій особі вручили повістку, то оперативніше буде подати документи в ТЦК самостійно. Після надання документів про навчання відмова у наданні відстрочки буде незаконною.

Для отримання відстрочки необхідно звернутись до військкомату із письмовою заявою, описати обставини та підстави з обов’язковим посиланням на абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та просити звільнити від мобілізації (надати відстрочку від мобілізації). До заяви необхідно долучити документи, що підтверджують факт навчання.

Дану заяву необхідно подавати у двох примірниках. Один для військкомату, другий для військовозобов'язанного, щоб військкомат поставив відмітку про прийняття заяви. Якщо військкомат відмовляється приймати від заяву або ставити відмітку про її прийняття – слід направити цю заяву з додатками до неї цінним листом з описом вкладення та з кур’єрською доставкою.

Квитанцію про відправлення та опис вкладення необхідно зберігати. Щоб у майбутньому за необхідності можна було надати доказ направлення заяви та її отримання військкоматом.

Юристка наголосила, що в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не зазначено будь-яких обмежень щодо віку студента, наявності чи відсутності у нього вищої чи фахової освіти, або часу вступу у ВНЗ. Тому, студенти ВНЗ незалежно від віку або наявної першої вищої освіти мають право на відстрочку від мобілізації.

Нагадаємо, чи можуть призвати чоловіка з судимістю під час мобілізації.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі