В Україні триває воєнний стан та оголошена загальна мобілізація. Нещодавно Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану до середини травня. В цей час право чоловіків на перетин кордону обмежено.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, чи може виїхати за кордон чоловік, який супроводжує батька або матір з інвалідністю та що для цього потрібно.
Він нагадав, що перетин державного кордону можуть здійснювати особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв'язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду.
У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;
Юрист зазначив, якщо, у військовозобов’язаного і одного з батьків однакове місце реєстрації, то для перетину кордону не потрібна довідка ЛКК, але бажано отримати довідку ЛКК про необхідність постійного догляду. Дозвіл військомату на перетин кордону не потрібен.
«Також, планується в законодавстві про мобілізацію внести норму, що при перетині кордону чоловіки будуть зобов'язані надати військово-обліковий документ з відміткою про надання відстрочки. Зараз, в разі відмови в перетині кордону, вам необхідно таке рішення оскаржувати», – пояснив він.
Нагадаємо, хто може виїхати з країни під час воєнного стану у лютому. Це питання регулює постанова Кабінету Міністрів.