Через повномасштабну агресію РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. У Верховній Раді ухвалили у першому читанні прийняли за основу законопроєкт про мобілізацію.
Юрист у питаннях армії та проходження військової служби Олександр Золотухін розповів «24 каналу», коли та за яких умов військові можуть демобілізуватися.
Він зазначив, що у новому законопроєкті дуже розмита та нечітка позиція щодо демобілізації. Золотухін наголосив, що скоро почнеться третій рік служби військових, які служать від початку повномасштабного вторгнення. Однак ймовірності та порядку демобілізації не визначено.
У законопроєкті пропонується ухвалити норму, що за 36 місяців служби під час дії воєнного стану військовий матиме право на звільнення. Однак порядок такого звільнення визначається Ставкою Головнокомандувача. Тобто право на звільнення буде прописано, але порядку його реалізації не вказано.
«Це створює ту саму правову невизначеність, де військовослужбовець має якесь уявне, химерне, фантомне уявлення про те, що через 36 місяців можна звільнитися. Але реального звільнення це ще не означатиме», – резюмував Золотухін.
Нагадаємо, що законопроєкт щодо мобілізації №10449 передбачає, що повістка про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки може бути надіслана українцям через електронний кабінет.
Раніше народний депутат й заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв заявив, що очікує роз’яснень від авторів законопроєкту щодо «електронних повісток».