В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Але законодавство також передбачає певні підстави для відстрочки від призову на військову службу.
Юристка Діана Тернова розповіла, чи є такою підставою догляд за батьками, які потребують постійної сторонньої допомоги.
Вона зазначила, що дана підстава зазнала змін вже досить багато разів, тож ті хто мали відстрочку раніше відповідно втратили таку можливість наразі, а навпаки, для когось нововведення відкрили можливість отримати відтермінування.
«Згідно з новим законом, право на відстрочку від мобілізації мають особи, які забезпечують догляд за батьками, якщо ті потребують постійного стороннього догляду. Важливим є той факт, що один із ключових критеріїв для отримання відстрочки – це наявність підтверджуючого документа, який засвідчує стан здоров'я батьків та потребу в сторонньому догляді», – пояснила вона.
Основним документом, який підтверджує необхідність постійного догляду за батьками, є довідка, видана лікарсько-консультаційною комісією (ЛКК). ЛКК – це спеціальний медичний орган, який проводить комплексне обстеження стану здоров’я людини і приймає рішення про наявність чи відсутність потреби у сторонній допомозі.
Для отримання такої довідки необхідно:
- Звернутися до сімейного лікаря, який надасть направлення до ЛКК.
- Пройти медичний огляд, включаючи консультації профільних спеціалістів (невролог, терапевт, психіатр тощо, залежно від стану здоров'я батьків).
- Надати до комісії всі необхідні медичні документи: виписки з історії хвороби, результати обстежень тощо.
- Отримати рішення комісії, яке оформлюється у вигляді довідки встановленого зразка.
Довідка ЛКК є основним документом для підтвердження права на відстрочку, тому її наявність є обов’язковою умовою.
Також потрібно звернути увагу на те, що така довідка має бути по формі затвердженою МОЗ, оскільки якщо вона буде видана в довільній формі, то виникає ризик отримання відмови.
Як оформити відстрочку по догляду за батьками
Звернутися до територіального центру комплектування. Для подання заяви на відстрочку необхідно надати пакет документів, який включає:
- заяву на відстрочку;
- копії документів, які підтверджують родинний зв'язок із батьками
- довідку ЛКК;
- додаткові документи.
ТЦК та СП перевіряє подані документи, і якщо всі вимоги дотримані, ухвалює рішення про надання відстрочки.
Після позитивного рішення особа отримує офіційне підтвердження про відстрочку - довідку, яка звільняє її від мобілізації на визначений період.
Юристка наголосила, що варто враховувати термін дії довідки ЛКК. Довідка ЛКК має обмежений термін дії, зазвичай 6-12 місяців. Після цього її необхідно оновлювати, щоб підтвердити стан здоров’я батьків.
Нещодавно в Україні змінилися критерії бронювання працівників. Нагадаємо, чи можуть надати відстрочку вчителю закладу загальної середньої освіти, який отримує зарплату у розмірі 10000 грн.