В Україні оголошена загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення РФ. Навіть в цей час деякі чоловіки, що є військовозобов’язаними можуть отримати відстрочку від мобілізації.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, як чоловіку, що має батьків з інвалідністю, отримати право на відстрочку по догляду за батьками з інвалідністю.
Він нагадав, що згідно статті 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізації», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
А також які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Адвокат підкреслив, що є дві підстави для відстрочки, коли батьки мають інвалідність. Але, в першому випадку, просто наявність інвалідності, не є підставою для відстрочки від мобілізації. В рішенні МСЕК повинно бути вказано, що батьки потребують постійного догляду.
В другому випадку, потрібно довести, що військовозобов’язаний єдина працездатна особа в сім'ї, котра може утримувати особу інваліда ( у розрахунок потрібно брати тільки родичів першої лінії споріднення по відношенню до інваліда).
Які документи треба надати для отримання відстрочки
- паспорт та ідентифікаційний код військовозобов'язаного;
- паспорт та ідентифікаційний код батька/матері;
- свідоцтво про народження військовозобов'язаного;
- у разі різних прізвищ, документи на підтвердження зміни прізвища;
- довідка МСЕК;
- пенсійне посвідчення батька/матері;
- довідка з місця проживання батьків (якщо є інші брати і сестри, потрібно додавати їх свідоцтво про народження та документи на підтвердження їх непрацездатності).
Довідку можна отримати в голови ОСББ. В разі відсутності ОСББ, або ж, якщо особа проживає без реєстрації, потрібно звернутися до органів соціальної політики з актом опитування сусідів.
Як отримати відстрочку від мобілізації
Щоб отримати відстрочку від мобілізації за наявності для цього підстав, потрібно подати заяву про відстрочку із вказаними паспортними даними громадянина та додати до неї документи, які підтверджують, що громадянин дійсно не підлягає призову.
Заява на отримання відстрочки від мобілізації подається до ТЦК за місцем військового обліку або призову. Громадяни можуть подати заяву про відстрочку після отримання повістки ― просто так прийти в ТЦК та написати заяву не можна.
До заяви необхідно додати документи, які підтверджують факт наявності відстрочки (наприклад, медичні довідки, висновок МСЕК, свідоцтво про народження дитини або медичні документи, що підтверджують стан здоров’я родичів).
Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені. Але бажано мати оригінали із собою.
Заяву зареєструють у журналі вхідної кореспонденції. Після цього її повинна розглянути комісія, яка формується на базі ТЦК.
Особа, що має відстрочку, обов'язково має пройти військово-лікарську комісію.
Комісія ТЦК розглядає заяву та ухвалює рішення щодо надання відстрочки, з особою зв’язуються та просять прийти забрати довідку про відстрочку.
В канцелярії громадянин отримує виписку з книги протоколів (в ній зазначають дані особи, що подавала заяву та претендує на відстрочку, дату народження, безпосередньо саму підставу відстрочки, номер і дату протоколу засідання комісії та підписи членів комісії).
Якщо при особистому візиті в ТЦК не приймають заяву із документами про відстрочку, відмовляються ставити відмітку тощо, документи та заяву можна відправити Укрпоштою цінним листом з описом вкладення.
До листа можна прикласти звичайні копії, можна копії із написом на кожній із копій «Згідно з оригіналом, дата, прізвище, ініціали та підпис», також це можуть бути нотаріально посвідчені копії.
На руках у громадянина залишаться документи, які він надіслав у ТЦК, опис вкладення та чек, які будуть доказами того, що військкомат проінформовано про наявну підставу для звільнення від мобілізації та те, що громадянин просить надати відстрочку.
Уряд ухвалив постанову, якою повертаються виплати військовим у розмірі 30 тисяч. Прем'єр-міністр зауважив, що ухвалена постанова внормовує питання справедливих щомісячних доплат для військовослужбовців, правоохоронців та рятувальників.