Вбиті в Україні російські найманці сприяють переповненню економіки РФ мішками готівки – Bloomberg

Поділитися
Вбиті в Україні російські найманці сприяють переповненню економіки РФ мішками готівки – Bloomberg Прігожин біля трупів найманців «Вагнера» © Скріншот з відео
Збільшення обсягів готівки відображає невизначеність в економіці РФ

Вбиті в Україні російські найманці мимоволі сприяють новому грошовому буму у себе вдома, що є незвичним побічним ефектом війни для економіки Росії, що перебуває під тиском санкцій.

Гроші, які виплачують як компенсацію за їхню смерть – а це до п’яти мільйонів рублів (60 тис. доларів) на людину, зазвичай приходять у мішках, за словами кількох жінок, які були змушені їздити до пунктів видачі грошей по всій країні і просили називати лише їхні імена, щоб говорити відкрито, пише Bloomberg. 

Багатьом кажуть, щоб вони не клали готівку в банк. Оксана з Челябінська в Уральському регіоні, чий чоловік загинув, воюючи за воєнізоване угруповання «Вагнер» в Бахмуті, заявила, що не хоче мати «проблем» з податковою системою і не має жодних документів, які б вказували, звідки взялися гроші. 

«Вагнер» заплатив усе, що мав заплатити. Ми вже купили квартиру», – сказала вона. 

Фінансування найнятих «Вагнером» піхотинців, яких, за оцінками США, в Україні воює 50 тис. осіб, відкрило потік готівки, що став одним з декількох джерел паперових грошей, які просочуються через російську економіку. Обсяг рублів є яскравим прикладом викривлень, спричинених війною, яка триває вже 16-й місяць.

Кількість валюти в обігу зросла рекордними темпами з вересня, коли президент Владімір Путін оголосив першу мобілізацію в Росії з часів Другої світової війни, що призвела до 2,2 трильйона рублів кумулятивного надлишкового відтоку готівки з банків, згідно з даними Bloomberg Economics. З огляду на обмеження, накладені на банківські операції, використання паперових грошей стає все більш поширеним для розрахунків за зовнішню торгівлю, а також поширюється на окуповані частини України, де Росія нав'язує власну валюту, оскільки інші варіанти оплати залишаються обмеженими.

Очолюване Євгєнієм Прігожиним, підсанкційним російським бізнесменом, пов'язаним з Путіним, угруповання «Вагнер» з'явилося в Україні ще в березні минулого року і з часом поповнило свої ряди за рахунок рекрутування засуджених з російських в'язниць. Прігожин не намагався приховати, як платять його бойовикам. В аудіокоментарі, опублікованому цього місяця його компанією «Конкорд», він сказав, що бойовики «отримують всі гроші чорною готівкою».

«Люди з виправних колоній пішли воювати, щоб жителі Російської Федерації могли сидіти вдома біля печей і грітися. І вони вмирали за цю чорну готівку», – сказав він.

Хоча джерела фінансування Вагнера незрозумілі, його участь означає, що ще більше витрат на війну протікає поза бухгалтерією. 

«Розширення використання готівки може свідчити про різноманітні зміни в російській економіці, і жодна з них не є доброю. Зростання попиту на готівку свідчить про зниження довіри до місцевих банків, зростання занепокоєння щодо невизначеного майбутнього серед домогосподарств, які віддають перевагу тримати готівку, незважаючи на інфляцію, а також про зростання частки тіньової економіки та погіршення дотримання податкового законодавства».

Алєксандр Ісаков, російський економіст

Путін пообіцяв необмежені витрати на військові потреби, в той час як уряд засекретив безпрецедентну частку державних витрат. Відповідальність за нагляд за системою грошового обігу покладено на заступника голови центрального банку Сєргєя Бєлова, військового офіцера, який також керує спеціальними установами, що спрямовують кошти з державного бюджету до військ на фронті.

У відповідь на запит про коментар Банк Росії вказав на кілька ймовірних причин того, що він назвав «підвищеним попитом» на готівку з останнього кварталу минулого року.

Серед факторів – «можливий додатковий» попит на паперові гроші в «нових регіонах Росії», повідомили у Банку Росії, маючи на увазі частини східної та південної України, окупованої російськими військами минулого року. Центральний банк також вказав на роль виплат у державному секторі, де люди, як правило, частково знімають готівкою, і потреби туристів під час травневого сезону відпусток у Росії.

Гроші, призначені для військових, включно з регулярними військами, є основною причиною того, що готівка все частіше стає засобом вибору, за словами чиновників, знайомих з думкою російської влади. Уникнення податків навряд чи відіграє важливу роль, сказали вони, побажавши залишитися анонімними, щоб говорити відверто. 

На відміну від 1990-х років, коли роботодавці виплачували зарплату готівкою, щоб ухилитися від сплати податків, менталітет зараз інший, вважає Олєг Вьюгін, колишній високопоставлений чиновник центрального банку і міністерства фінансів.

«Податки залишилися на тому ж рівні, який прийнятний для людей і бізнесу», – сказав В'югін, уточнивши, що через війну «з'явилося ще одне джерело попиту на готівку».

У лютому 2022 року, коли Путін прийняв рішення про вторгнення в Україну, росіяни забрали з банків рекордні на той час суми готівки, це був місяць, який став кульмінаційним. Але ажіотаж виявився нетривалим, оскільки Банк Росії повернув кошти у фінансову систему, екстрено підвищивши відсоткові ставки, що допомогло відновити довіру.

За даними центрального банку, гроші в обігу за 10 місяців майже безперервного зростання перевищили пік, досягнутий у березні 2022 року – приблизно на 1,4 трильйона рублів. Ці часові рамки збігаються із мобілізацією та штурмом Бахмута, який вів «Вагнер» – найдовшою та найкривавішою битвою у війні на сьогоднішній день.

Окрім дострокового звільнення для злочинців, які вижили після шестимісячного перебування на фронті, найманці «Вагнера» також отримують виплати, які включають премії та щомісячну заробітну плату в розмірі 240 тис. рублів. Хоча уряд регулярно не оприлюднює дані про російські втрати, Прігожин заявив після захоплення Бахмута, що в «м'ясорубці» загинуло 20 тис солдатів «Вагнера». Втрати такого масштабу означали б грошові виплати в розмірі 100 мільярдів рублів тільки в якості компенсації за смерть.

Заснована Прігожиним у травні 2014 року, компанія «Вагнер» має туманний правовий статус у Росії. Діючи роками на полях битв від Близького Сходу до Африки, «Вагнер» був змушений замести свої фінансові сліди задовго до того, як на початку цього року США оголосили його транснаціональною злочинною організацією. 

Оскільки «Вагнер» не є податковим резидентом Росії, він завжди вів бізнес готівкою, отримуючи фінансування з державного бюджету, за словами Марата Габідулліна, який був польовим командиром «ополчення» в Сирії, пов'язаного з групою «Вагнера», і працював з Прігожиним протягом чотирьох років, у тому числі в його петербурзькому офісі до 2019 року. Контракти підписуються з іншою компанією, що належить Прігожину, а готівка кілька разів на місяць доставляється автомобілем на базу «Вагнера» на півдні Росії, повідомив Габідуллін з Франції.

«Всі виплати, премії, похоронні виплати та інші завжди здійснювалися тільки готівкою, в конвертах – як тоді, так і зараз», – сказав він.

Готівкова економіка, що формується, є символом змін у Росії, чиї банки до війни були серед європейських лідерів у наданні цифрових послуг. Тепер же значна частина економіки змушена працювати приховано.

«Збільшення обсягів готівки відображає оцінку бізнес-ризиків і невизначеності в економіці. Це головний фактор», – сказав Сергій Дубінін, голова Центрального банку Росії з 1995 по 1998 рік. 

Нагадаємо, що у травні Washington Post, у редакційному матеріалі, констатували, що економіка Росії не обвалилася під тиском санкцій, але «є спосіб змусити її страждати».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі