Незважаючи на сотні тисяч втрат серед російських військових та втрати Російською Федерацією десятків мільярдів доларів у вигляді оборонного обладнання, Росія не демонструє жодних ознак припинення свого військового вторгнення. Замість цього, Україна і Росія будуть готуватися до тривалої війни у 2024 році.
«Деякі міжнародні експерти вважають, що війна наближається до патової ситуації… Дехто навіть вважає, що Україна «приречена на поразку у війні». Нарешті, вони стверджують, що оскільки Україна не змогла відвоювати значну територію, її лідери повинні погодитися на припинення вогню, вважаючи, що це зупинить бойові дії і запобіжить додатковим людським жертвам. Всі ці твердження є хибними», – пише для The HILL журналіст Марк Темницький, який висвітлює євразійські справи та є позаштатним науковим співробітником Євразійського центру Atlantic Council.
У чому хибність заяв деяких міжнародних експертів:
- По-перше, у 2023 році Україна досягла певних успіхів. Держава повернула собі більше половини території, яку Росія захопила з початку війни в лютому 2022 року.
- Україна мала й інші успіхи – українці зірвали операції Росії навколо Кримського півострова. Вони пошкодили російські радари, протиповітряну оборону та кораблі на Чорному морі. Це дозволило розширити поставки зерна.
- Українці прорвали російську оборону на річці Дніпро, де українські війська просунулися далі до Херсона.
«Іншими словами, хоча контрнаступ, можливо, не просувається так швидко, як дехто очікував, українці досягли «стійких успіхів у битві проти сильно укріплених сил», – вважає Темницький.
Автор зважає на проблеми, через які дехто вважає контрнаступ України невдалим, а саме – повільне просування на півдні через інтенсивно заміновану територію та сильно укріплені позиції ворога. Він нагадує, що саме затримки з наданням військової допомоги ЗСУ дали росіянам час для зміцнення своїх позицій. Якби західні партнери діяли швидше, це могло б «змінити хід війни», вважає журналіст.
Що може відбуватися у 2024 році
«Протягом усієї війни моральний дух українців залишався високим. Більшість населення країни підтримує свого президента та українську армію. Більшість українців вірять, що вони переможуть у війні, і вимагають повного виведення російських військ з України… Нарешті, малоймовірно, що українська громадська думка щодо війни зміниться, оскільки Україна боролася з Росією за незалежність протягом сотень років».
«Існують побоювання щодо того, як США та Європа будуть діяти в новому році. Деякі тривожні сигнали вже з'явилися. Вперше з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Конгресі було заблоковано надання допомоги Україні. Кілька республіканських депутатів у Палаті представників та Сенаті виступають проти надання допомоги Україні».
«Тривожні події відбуваються і в Європі. На парламентських виборах у Словаччині у вересні 2023 року перемогу здобула популістська партія на чолі з проросійським лідером [Робертом Фіцо]... Тим часом на загальних виборах у Нідерландах у листопаді 2023 року перемогу здобула антиєвропейська та антиукраїнська партія».
«Згідно з дослідженням Pew Research Center, європейські популістські групи перебувають на підйомі. Вони також набирають силу в США. Багато з цих груп виступають проти надання допомоги Україні».
«Враховуючи, що деякі європейські союзники України (такі як Бельгія, Фінляндія, Німеччина та Румунія) наступного року проводитимуть власні місцеві та регіональні вибори, це може призвести до подальших проблем. Результати цих виборів визначатимуть майбутнє додаткової європейської допомоги Україні. Результати виборів у США у 2024 році також матимуть вирішальне значення для майбутнього американської допомоги».
«Хоча росіяни зазнали величезних втрат під час війни, більшість російських громадян підтримують вторгнення. Президент Росії Владімір Путін і російський уряд не демонструють жодних ознак припинення війни. Нещодавні повідомлення також вказують на те, що російський уряд перерозподілив свій бюджет, щоб підготуватися до «довгої війни в Україні».
«Враховуючи небажання Росії припинити війну, єдиний спосіб закінчити конфлікт – це закінчити його на полі бою. Європа і США повинні зробити все можливе, щоб забезпечити повну і тотальну перемогу України».
«Тепер Україна, США та Європа повинні працювати разом, щоб зробити ще один удар проти росіян. Якщо громадська підтримка України з боку США та ЄС залишатиметься сильною, і якщо американські та європейські лідери зможуть збільшити швидкість надання оборонної допомоги Україні, тоді українці переможуть. Українська перемога досяжна. Але США і Європа повинні вирішити, чи рішуче вони налаштовані допомогти Україні нарешті закінчити війну», – завершує свою думку Темницький.
Нагадаємо, другий президент України Леонід Кучма в інтерв’ю The Guardian попередив, що США «втратять лице перед усім світом», якщо залишать Київ без підтримки. За його словами, помилки Заходу сприяли повномасштабному вторгненню Путіна у 2022 році.