Війна, корупція та руйнування житла є основними проблемами для більшості українців — опитування

ZN.UA Інфографіка
Поділитися
Війна, корупція та руйнування житла є основними проблемами для більшості українців — опитування © depositphotos / halfpoint
У Transparency International Ukraine назвали три причини такого сприйняття.

Transparency International Ukraine за підтримки Проєкту USAID "Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні" провела соціологічне дослідження очікувань і побоювань громадян України загалом та у процесах майбутньої відбудови. 

Згідно з результатами дослідження, українське суспільство дещо виснажене. Нині побільшало речей, які турбують громадян, їхні хвилювання посилилися, розповідає заступниця виконавчого директора з операційних питань Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок у статті "Українцям потрібна боротьба зі злом, і найдосяжніше зло сьогодні — це корупція. Дослідження".

Як і в березні 2023 року, абсолютна більшість українців вважає трьома основними проблемами — війну (96%), корупцію (88%) та руйнування інфраструктури й житла (82%). У листопаді, як порівняти з березнем, страхи війни та руйнувань дещо зменшилися (на 2%), а от корупційні ризики нині турбують громадян на 11% більше. Результати соціологічного дослідження свідчать, що майже кожна проблема в опитувальнику хвилює пересічного українця на 5–10% більше, ніж вісім місяців тому.

Фото надане автором

Мазурок зазначає, що є кілька причин для такого сприйняття:

  • Порушення суспільного договору про доброчесність підходів і спільну боротьбу із зовнішніми та внутрішніми ворогами. Після початку повномасштабного вторгнення  склався непроговорений суспільний договір — усі сили спрямовували на боротьбу з російськими загарбниками. Суспільство забуло про внутрішні чвари (всі "схеми", корупційні зловживання, політиканство) на тлі зовнішньої агресії. Однак, за словами Мазурок, численні факти порушення цього договору  (розкрадання гуманітарних і закупівельних коштів, політичні загравання, хабарі) порушили цей  договір і провокують обурення і запит на контроль із боку суспільства.
  • Завищені очікування на 2023 рік. У березні українців активно готували до успіхів контрнаступу, кави в Криму, однак протягом шести місяців успіхи хоч і були, але не відповідали завищеним очікуванням українців.

"Відчуття оптимізму, згуртованості, гордості від того, що вистояли 2022-го і здобули значущі перемоги на полі бою, поступово рухається в бік розчарування через те, що не вдалося 2023-го", - наголошує аналіткиня.

  • Адаптація до життя в умовах війни. Понад 70% опитаних переконані, що процеси  відбудови країни триватимуть до 10 або більше років. Авторка зазначає, що громадяни поступово звикають до життя під час постійних обстрілів, тому їх дедалі більше турбують  проблеми економічного життя й добробуту: несправедливість у системі правосуддя (71%), висока вартість життя та зниження доходів (67%), відсутність професіоналів у владі (65%), міграція та виїзд працездатного населення (62%). 

"Люди мають високу потребу в досяжних перемогах — як над внутрішніми, так і над зовнішніми ворогами. Й один із досяжних способів їх здобуття — боротьба з корупцією як уособленням усього недоброчесного, радянського, заскорузлого, проти чого зокрема триває війна", - додає Мазурок.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі