Сі Цзіньпін особисто застеріг Путіна від ядерної атаки на Україну — FT

Поділитися
Сі Цзіньпін особисто застеріг Путіна від ядерної атаки на Україну — FT © EPA / ROMAN PILIPEY
РФ ніколи не мала схвалення Китаю на використання ядерної зброї.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін особисто застеріг главу Кремля Владіміра Путіна від використання ядерної зброї проти України. Це свідчить про те, що Пекін занепокоєний війною Росії, навіть попри “мовчазну підтримку” Москви, повідомляє FT, посилаючись на слова західних та китайських чиновників.

Відповідна заява була зроблена під час державного візиту Сі до Москви в березні, який став однією з його перших поїздок за межі Китаю після кількох років ізоляції в межах політики "нульового ковіду", кажуть джерела.

Відтоді китайські чиновники в приватному порядку приписують собі заслуги в переконанні російського президента відмовитися від погроз застосувати ядерну зброю проти України. 

За словами старшого радника китайського уряду, стримування Путіна від використання такої зброї є центральним елементом кампанії Китаю з відновлення пошкоджених зв'язків із Європою. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році поставило Москву і її союзника Пекін у протистояння з більшою частиною континенту.

У своїх публічних заявах Китай послідовно виступає проти використання ядерної зброї в Україні. Але багато хто з прихильників Києва сумнівається у відданості Пекіна такому стримуванню, зважаючи на "безмежне" партнерство Сі з Путіним і "мирний план" Китаю, який значною мірою перегукується з поглядами РФ.

Попередження Сі, однак, дало надію на те, що Китай підкріплює свою публічну риторику за зачиненими дверима - і попереджає про потенційні наслідки для двосторонніх відносин, яких було б достатньо, щоб зупинити Путіна від застосування ядерної зброї.

"Китайці беруть на себе відповідальність за те, що надсилають повідомлення на всіх рівнях", - сказав високопоставлений чиновник адміністрації США.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив у березні, що візит Сі "зменшує ризик ядерної війни, і вони [китайці] дали це дуже, дуже чітко зрозуміти".

Міністерство закордонних справ Китаю не відразу відповіло на запит про коментар. Але колишній урядовець підтвердив, що Сі особисто сказав Путіну не використовувати ядерну зброю, зазначивши, що позиція Китаю проти її застосування була включена в “мирний план” Пекіна.

Путін залишився розчарованим після того, як візит Сі не приніс жодних відчутних перемог для Росії, таких як схвалення довгоочікуваного трубопроводу "Сила Сибіру-2", кажуть західні чиновники з питань безпеки. Засудження застосування ядерної зброї в їхньому комюніке майже напевно було додано за вказівкою Китаю, повідомили джерела видання.

Якби Росія застосувала ядерну зброю проти України, для Китаю це було б значним мінусом, сказав один із чиновників.

Вторгнення Росії в Україну значною мірою залежить від підтримки Пекіна, який допоміг Москві впоратися з економічними санкціями, що виключили її з критично важливих світових ринків і ланцюгів поставок. 

Минулого року двосторонній товарообіг Китаю з Росією досяг рекордних 190 млрд доларів, оскільки Пекін збільшив закупівлі російських енергоносіїв і дозволив імпортувати критично важливі технології, включаючи мікрочіпи.

Китай утримується від критики Росії за війну і звинувачує Захід у розпалюванні конфлікту через постачання зброї в Україну. Пекін також зробив тонко завуальовані посилання на "шкідливі акти гегемонії та домінування" з боку США через санкції.

Але війна загрожує звести нанівець зусилля Пекіна, спрямовані на те, щоб вбити клин між Європою і США, за словами високопоставленого радника китайського уряду.

Він каже, що російський ядерний удар по Україні або одному з її європейських союзників може налаштувати континент проти Китаю, в той час як постійний тиск з боку Пекіна, спрямований на запобігання такому акту, може сприяти поліпшенню відносин із континентом. 

"Росія ніколи не мала і не матиме схвалення Китаю на використання ядерної зброї. Якщо Росія застосує ядерну зброю проти України, Китай ще більше віддалиться від РФ", - сказав професор міжнародних відносин в Університеті Ренмін у Пекіні Ши Іньхун.

Попередження Сі свідчить про те, що Китай залишається стурбованим війною, незважаючи на запевнення з боку Путіна в жовтні минулого року, що тактичний ядерний удар не матиме жодного "політичного чи військового сенсу".

Ця заява пролунала на тлі посилення побоювань на Заході, що Росія може застосувати тактичну ядерну зброю з боєголовками меншої потужності у відповідь на принизливі поразки в Україні.

США, Велика Британія і Франція — три ядерні держави НАТО, заявили Кремлю, що завдадуть удару по його військах звичайною зброєю, якщо він застосує тактичну ядерну зброю. Після цих попереджень Путін відмовився від своєї риторики і не згадував про тактичну ядерну зброю публічно протягом кількох місяців.

Люди, близькі до Кремля, кажуть, що російський лідер самостійно вирішив, що тактична ядерна зброя не дасть РФ переваги, після того, як спрогнозував сценарії, які можуть виникнути в результаті її застосування. За словами цих людей, ядерний удар, швидше за все, просто спустошив би території, на які Путін претендує як на російські, і мало чим допоміг би його військам просунутися вперед.

Тим часом Київ висловив занепокоєння, що Росія може замість цього здійснити провокацію на Запорізькій атомній електростанції - найбільшій у Європі, яку війська РФ окупували з березня 2022 року.

Путін знову згадав про ядерну зброю минулого місяця, коли почався контрнаступ України, заявивши, що Росія доставила тактичні боєголовки до Білорусі. Однак він швидко додав, що в цьому не було "жодної необхідності", оскільки російські війська стримували наступ України.

Але така заява вказує на те, що навіть Китай може бути не в змозі повністю стримати Путіна, вважає директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії Олександр Габуєв.

 "Ядерна зброя - це остаточна страховка Путіна від катастрофічного програшу у цій війні", - заявив він. 

У Росії періодично погрожують завдати ядерного удару по Україні та Європі. Путін і справді готовий застосувати ядерну зброю? Чи це блеф? Спроба змусити Захід обмежити військову підтримку України? Про те, які є варіанти завдання Росією ядерного удару по Україні та що може втримати Путіна від такого рішення, читайте у статті Володимира Кравченка «Армагеддон Путіна: куди й чому Росія може вдарити ядерною зброєю».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі