Сенатори закликають Байдена підтримати створення трибуналу ООН для суду над Путіним

Поділитися
Сенатори закликають Байдена підтримати створення трибуналу ООН для суду над Путіним Фотозона «Путін у Гаазі», Київ © Василь Артюшенко, ZN.UA
Законодавцям не подобається варіант «гібридного трибуналу» 

Два впливових сенатора від Демократичної партії США, Бен Кардін і Тім Кейн, закликають Байдена змінити свою позицію й підтримати створення в рамках ООН спеціального трибуналу для притягнення керівництва Російської Федерації до відповідальності за повномасштабне вторгнення до України в 2022 році, передає «Голос Америки». 

31 травня Кардін та Кейн, обидва є впливовими членами комітету Сенату з міжнародних відносин, представили проект резолюції, який закликає адміністрацію Байдена «голосувати в міжнародних інституціях, щоб підтримати створення спеціального міжнародного кримінального трибуналу для притягнення до відповідальності керівників Російської Федерації, які очолили та санкціонували агресію в Україні».

Резолюція підтримує давню вимогу України створити спеціальний трибунал для «злочину агресії» Росії. Злочин агресії, який визначається як «планування, підготовка, початок або виконання» акту агресії, наприклад збройного вторгнення, відрізняється від воєнних злочинів, злочинів проти людяності чи геноциду. Міжнародний кримінальний суд може переслідувати ці інші злочини, але не злочин агресії. Його юрисдикція щодо цього злочину поширюється лише на країни, які ратифікували Римський статут. Росія, Україна та США, не є учасниками цього договору.

Саме тому Україна та її союзники наполягають на альтернативному механізмі притягнення російських лідерів до відповідальності. У березні адміністрація Байдена запропонувала створити «інтернаціоналізований трибунал» у рамках судової системи України, але за зовнішньої підтримки. В Україні не сприймають цей «гібридний варіант». 

Останній раз злочин агресії переслідувався у 1940-х роках, коли німецьких і японських лідерів судили в Нюрнберзі та Токіо за те, що Міжнародний військовий трибунал назвав «найвищим міжнародним злочином».

На слуханнях у комітеті Сенату з міжнародних відносин 31 травня сенатор Кардін розкритикував план адміністрації Байдена. За словами Кардіна, український трибунал зіткнеться з питаннями щодо упередженості та потенційних претензій на імунітет з боку російських посадовців. Згідно з міжнародним правом, жоден національний суд не може переслідувати главу держави іншої країни або еквівалентних посадових осіб.

Кардін закликав адміністрацію заручитися міжнародною підтримкою. Прес-секретар Кардіна сказала, що інші сенатори можуть приєднатися до резолюції, але поки що підписалися лише Кардін і Кейн. Фіксованої дати голосування щодо резолюції немає.

Ребекка Гамільтон, доцент права в Американському університеті, сказала, що резолюція Кардіна-Кейна є важливою, оскільки це «сильний сигнал того, що [Конгрес] хоче рухатися в іншому напрямку, ніж той, який пропонує адміністрація».

«І я вважаю, що для прихильників міжнародного трибуналу, поза межами США і України, також важливо почути, що є у США ті, хто підтримує міжнародний трибунал», — сказала Гамільтон, колишній юрист відділу обвинувачень Міжнародного кримінального суду.

Раніше посол США в Україні у 2006-2009 роках та віцепрезидент Інституту миру Вільям Тейлор назвав є три варіанти, як притягти російського лідера Владіміра Путіна до відповідальності за війну проти України. 

27 травня  генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що Міжнародна асоціація правників (IBA) ухвалила резолюцію із закликом до країн-членів ООН підтримати створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України. 16 травня Комітет у закордонних справах Палати представників США підтримав проект резолюції конгресмена Білла Кітинга H.Res.81 «Про заклик до президента підтримати створення Спеціального трибуналу для покарання злочину агресії проти України».

Нагадаємо, раніше Парламентська Асамблея Ради Європи за терміновою процедурою одностайно проголосувала за створення в Гаазі трибуналу над президентом Росії Владіміром Путіним та самопроголошеним президентом Білорусі Аляксандром Лукашенком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі