Саміт миру у Швейцарії, який відбудеться 15-16 червня, матиме на меті прокласти шлях до залучення російських чиновників до майбутніх переговорів – після досягнення домовленостей щодо ядерної безпеки, продовольчої безпеки та повернення викрадених дітей. Про це йдеться у проекті документу, з яким ознайомилося агентство Bloomberg. Саме вирішення цих трьох питань розглядається, як спосіб побудови довіри для «подальшої взаємодії з Москвою з обмеженого кола питань».
«Ми, таким чином, погодилися здійснити конкретні кроки, які можуть слугувати заходами зміцнення довіри у вищезазначених сферах з подальшим залученням представників Російської Федерації», – йдеться в проекті документу, який може бути змінений під час переговорів у Швейцарії.
У проекті документа викладено три основні принципи:
- Ядерні енергетичні об'єкти повинні бути безпечними, а будь-яка загроза застосування ядерної зброї є «неприйнятною». Ядерні установки, включно із Запорізькою АЕС, мають працювати під контролем України та відповідно до принципів, встановлених Міжнародним агентством з атомної енергії.
- Продовольча безпека не повинна бути «озброєною» і має гарантуватися вільним судноплавством у Чорному та Азовському морях. Україна повинна мати доступ до третіх сторін для своєї сільськогосподарської продукції.
- Всі полонені під час війни мають бути звільнені, включаючи всіх «депортованих та незаконно переміщених» українських дітей та цивільних осіб, які мають бути повернуті в Україну.
Bloomberg зазначає, що цілі Саміту миру у Швейцарії, у спробі забезпечити участь якомога більшої кількості лідерів, звузилися порівняно з українською Формулою миру з 10 пунктів.
Нагадаємо, Україна та її союзники намагалися заручитися підтримкою мирного процесу передусім з боку Китаю, але той дав зрозуміти, що може не взяти участь у зустрічі. Минулого тижня Зеленський звинуватив Пекін, який намагається зображати себе нейтральним, хоча і підтримує тісні зв'язки з Москвою, в тому, що він допомагає Росії зірвати Саміт миру.
За словами Зеленського, станом на 2 червня Україна вже мала підтвердження від 106 держав щодо участі у Саміті. Сполучені Штати буде представляти віцепрезидентка США Камала Гарріс.
Менше ніж за два тижні до Саміту миру Китай заявив, що до принципів «мирного плану Глобального Півдня» щодо війни в Україні, який був представлений Китаєм і Бразилією в спільній заяві наприкінці травня, погодилися приєднатися або шукають шляхи приєднання 26 держав.