В США підтримують Саміт миру щодо України, але не бачать як його успішності може допомогти Китай, що відмовився від участі у заході через незапрошення Росії, заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер, пише «Голос Америки».
Відповідаючи на запитання журналістів, чи поділяють у Вашингтоні занепокоєння Києва через відсутність на саміті Китаю, Міллер сказав, що нині США не бачать, яким чином Китай може відіграти позитивну роль у вирішенні війни.
«Ми завжди чітко заявляли, що Китай міг би зіграти корисну дипломатичну роль у вирішенні цього конфлікту, якби він захотів. Але наразі важко зрозуміти, як вони можуть зіграти таку роль, враховуючи дії, які Китай вживав протягом останніх місяців, щоб відбудувати та реконструювати оборонно-промислову базу Росії», - сказав Міллер.
Він зазначив, що Вашингтон планує і далі пояснювати Пекіну своє невдоволення такими його діями і планує притягати до відповідальності причетні до цього організації.
Що ж стосується самого саміту миру, то Міллер наголосив, що США підтримують дипломатичні зусилля України та очікують, що захід матиме успіх.
«Ми підтримуємо мирний саміт, ми хочемо, щоб він був успішним, і саме тому ви бачите, що віцепрезидентка Сполучених Штатів буде особисто присутня на цьому саміті. Ми підтримуємо дипломатичні зусилля України», - додав Міллер.
На уточнення, чи буде присутнім на заході Держсекретар США Ентоні Блінкен, Міллер зазначив, що поки не володіє такою інформацією та «не має жодних даних про планування цього Саміту миру».
Напередодні у понеділок в США заявили, що країну на Саміті миру у Швейцарії представлятиме віцепрезидентка Камала Гарріс та радник з національної безпеки США Джейк Салліван.
Водночас Китай офіційно підтвердив, що не братиме участі в мирній конференції, оскільки на саміті не буде представлена Росія.
Багаторічна та систематична підтримка Росії з боку Китаю свідчить про його зацікавленість у підтриманні високої температури протистояння в Україні й набутті економічних і геополітичних вигод від його різноманітних побічних ефектів. Чому Китай став третім, який сміється, в російсько-західному конфлікті навколо України, пояснюють аналітики Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS) при Шведському інституті міжнародних відносин (UI) Андреас Умланд і Гуго фон Ессен у статті «Що означає для України та Заходу китайсько-російський альянс».