Росія в обхід санкцій купує снайперські набої американського виробництва - Politico

Поділитися
Росія в обхід санкцій купує снайперські набої американського виробництва - Politico © Кадр з відео
Війна викрила відсутність у Росії потужностей для виробництва патронів високого класу, та сприяла розвитку чорного ринку боєприпасів.

Поставки летального та нелетального військового обладнання західного виробництва все ще надходять до Росії, незважаючи на запровадження Заходом безпрецедентних санкцій у відповідь на вторгнення в Україну минулого року. Як пише видання Politico, московська компанія «Промтехнологія», яка виробляє гвинтівки Orsis T-5000, та інша російська фірма «Тетіс», будучи під санкціями, придбали сотні тисяч патронів, виготовлених американською компанією Hornady.

Зокрема набої засвітились у відеоролику вагнерівців, де снайпер хвалить гвинтівку Orsis T-5000 та зазначає, що вона використовує західні боєприпаси 338 калібру. А їхні поставки журналістам вдалось довести і документально.

«Інформація про закупівлю такого обладнання ховається на виду: деталі угод — імпортери, постачальники та описи товарів — може знайти в Інтернеті будь-хто, хто має доступ до російського Інтернету та розуміє міжнародні коди митної класифікації», - вказує видання.

Так, у «декларації про відповідність», поданій до російського державного реєстру від 12 серпня 2022 року, «Промтехнологія» заявила, що планує отримати партію зі 102 200 свинцевих куль Hornady для складання «мисливських патронів», які використовуються в «цивільній нарізній зброї». Технічні характеристики — кулі калібру 338 Lapua Magnum вагою 285 гран — відповідають характеристикам продукту в каталозі Hornady.

Друга декларація з тією ж датою стосується партії «гільз без кришки для збирання патронів для цивільної вогнепальної зброї», виготовлених Hornady з тією самою специфікацією 338 Lapua Magnum.

Однак опис вводить в оману: 338 Lapua Magnum не є «мисливським патроном» – це потужний далекобійний снаряд, розроблений західними військовими у 1980-х роках, який використовували снайпери в Іраку та Афганістані, зазначає видання.

Генеральний директор Hornady Стів Горнаді заперечує продаж боєприпасів Росії під час війни.

«Як тільки Росія вторглася в Україну, ми закінчили поставки», — сказав Горнаді під час короткої телефонної розмови журналістам.

Горнаді спочатку відмовився говорити, коли журналісти заявили про наявність доказів про поставки набоїв до РФ, але врешті попросив надіслати їх факсом або кур’єром. Зрештою, після отримання документів, він повторив своє заперечення.

«Ми категорично НЕ експортуємо нічого до Росії і не маємо дозволу на експорт до Росії з 2014 року», — відповів він: «Ми не підтримуємо будь-який продаж нашого продукту будь-якому російському сучому сину, і якщо ми зможемо дізнатися, як вони придбали це, якщо це дійсно так, ми вживемо всіх доступних заходів, щоб зупинити це».

Горнаді додав, що зв’язався з владою США після запиту Politico, та зазначив, що чинне законодавство США вимагає, щоб клієнти отримували дозвіл від Міністерства торгівлі на реекспорт товарів, виготовлених у Сполучених Штатах.

«Наскільки нам відомо, жоден із наших клієнтів не порушує цей закон», — сказав він.

Водночас керівник ПВК «Вагнера» Євгєній Пригожин на запитання про те, які боєприпаси використовували його війська, сказав Politico, що у них «велика кількість амуніції НАТО, що залишилася від української армії».

Російська «Промтехнологія» відмовилася коментувати митні декларації на імпорт боєприпасів, зазначивши, що не має відносин із Hornady, та має потужності для виробництва власних боєприпасів. У коментарі Politico компанія також повідомила, що гвинтівка Orsis і боєприпаси, які виробляє компанія, призначені для «мисливських і спортивних» цілей і є у вільному доступі на цивільному ринку.

І компанія, і її генеральний директор Олександр Зінов’єв знаходяться під санкціями України, яка посилається на докази, що гвинтівки Orsis «використовувалися в російських військових операціях на сході України». «Промтехнологія» також знаходяться в центрі уваги Вашингтона, де обіцяють перевірити можливе ухиляння від санкцій.  

Опис боєприпасів військового класу як мисливських або спортивних, як це робиться в документах, вказує на завуальований намір уникнути цілеспрямованих санкцій, спрямованих на те, щоб позбавити російську армію засобів для ведення війни, зазначає науковий співробітник британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень, аналітик з питань оборони Марія Шагіна.

«Строго кажучи, розумні санкції не повинні бути спрямовані проти будь-яких цивільних осіб, щоб уникнути побічної гуманітарної шкоди. Але в авторитарних країнах справді скористаються цим», — зазначила Шагіна.

Іншим російським покупцем боєприпасів Hornady є компанія під назвою Tetis, яка оприлюднила дві поставки з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. Остання була у квітні на понад 300 000 «одиниць», що включають широкий спектр продукції, наявної в  каталозі Hornady.

Основні власники Tetis Олександр Левандовський і Сергій Сенченко, яким належить по 41,1% акцій, пов'язані з російськими військовими. Обидва раніше були внесені до списку акціонерів іншої компанії під назвою Kampo, яка, згідно з документацією, має ліцензії на виробництво зброї та військової техніки та веде справи з Міністерством оборони та Спеціальним льотним загоном, який керує президентським літаком Путіна.

Хоча Tetis не пропонує на своєму веб-сайті боєприпаси Hornady, він рекламує себе як міжнародний дистриб’ютор RCBS, американського виробника обладнання для перезарядки. Воно  використовується для збирання гільз, капсул та снарядів у патрони.

Перевірка бази даних показала, що остання декларація про відповідність, подана компанією Tetis для RCBS, передувала повномасштабному вторгненню Росії 24 лютого минулого року трохи більше ніж за місяць.

Російська торгова бюрократія дозволяє місцевим фірмам поручитися за товари, які вони імпортують, подавши декларації про відповідність, як-от ті, у яких згадується продукція Hornady. Це означає, що постачальник, зазначений у формі, може не знати про конкретні відправлення, які міг обробити посередник.

Представник власника RCBS Vista Outdoor Метт Райс сказав, що  після вторгнення РФ в Україну Tetis більше не є міжнародним дистриб’ютором RCBS, а компанія «прийняла рішення припинити всі продажі товарів в країні».

Тим не менше боєприпаси Hornady або їх компоненти знаходяться у вільному доступі в Росії разом з іншим висококласним іноземним військовим спорядженням.

Так, у Telegram можна знайти поточну пропозицію повного асортименту продукції Hornady, при цьому продавець запрошує покупців відвідати виставковий зал у Сокольниках, Московський район, і пропонує доставку по всій Росії кур'єром або поштою. Адміністратор підтвердив Politico, що боєприпаси Hornady є в наявності, але відмовився коментувати, звідки вони були отримані.

Під час розслідування видання також знайшло декларації кількох інших російських компаній на боєприпаси, виготовлені в Німеччині, Фінляндії та Туреччині.

«Процвітаючий чорний ринок відображає структурний дефіцит військової економіки Росії. Його військово-промисловий комплекс може виробляти хорошу стрілецьку зброю, як-от гвинтівка Орсіс, але йому бракує потужностей, щоб виготовити необхідну кількість боєприпасів для армії, яка веде війну на фронті, що простягається на сотні миль», - пише Politico.

Зокрема російські військові кореспонденти заявляють, що незважаючи на якість вироблених гвинтівок, успіх їх використання залежить від компонентів, що використовуються в патронах, які насправді імпортні. Порох російського виробництва не має стабільності, додав кореспондент, заявивши, що це «неприпустимо в рамках високоточної стрільби».

Науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб Гері Сомервіль називає продовження доступу російського виробника зброї до спеціалізованих гвинтівкових патронів, вироблених на Заході є «кричущим».

«Наразі в Росії є лише один виробник цього картриджа. Запобігання постачанню цих типів боєприпасів із західних країн до Росії є легкою перемогою для тих, хто прагне обмежити здатність Росії вести війну в Україні», — додав він.

Однак не тільки боєприпаси зі США потрапляють на фронт в Україні. Є і боєприпаси виготовлені в Євросоюзі. З жовтня «Промтехнологія» подала чотири декларації про поставки 460 000 одиниць так званих «мисливських патронів Orsis», більшість з них типу 338 Lapua Magnum. Постачальником зазначено словенську компанію Valerian.

Перша заявка від 13 жовтня 2022 року містить номер авіанакладної, перші три цифри якого — 262 — вказують на те, що вантажовідправником були російські перевізники «Уральські авіалінії». Однак простежити маршрут польоту не вдалося.

Компанія Valerian була заснована напередодні вторгнення Росії в Україну зі сплаченим капіталом у розмірі 7500 євро Гашпером Хейбалом, який раніше працював на американську військову компанію Voodoo Tactical.

У публікаціях в Інтернеті за останнє десятиліття — в тому числі в групі Facebook під назвою EU Guns із заявленою місією «спрощення передачі зброї між європейськими власниками зброї» — Хейбал не заперечує, що він є активним торговцем стрілецькою зброєю.

Однак у коментарі журналістам Хейбал заперечував, що його  компанія Valerian відправляла боєприпаси до Росії: «Ми не продаємо жодної... вогнепальної зброї чи боєприпасів, а також існує ембарго щодо Росії».

Він продовжив заперечувати свою причетність до поставок і після отримання задокументованих декларацій: «По-перше, ми повинні підкреслити, що ми не знаємо та не розуміємо, як назва нашої компанії, Valerian doo, з’являється в документі. По-друге, Valerian там значиться не як постачальник, а як виробник, а це неможливо, оскільки ми не виробляємо боєприпасів. З огляду на це, для нас не зрозуміло, як наше ім’я могло з’явитися на ньому. Ми раді, що ви звернули на це нашу увагу, щоб ми могли зрозуміти, що відбувається».

Словенський дипломат сказав, що, хоча Valerian ніколи не звертався за дозволом на експорт зброї чи боєприпасів до Росії, він відправляв «окремі частини» до Киргизстану, діяльність якого обговорювали в рамках 11-го пакету санкцій ЄС.

Дипломат зазначив, що компетентні служби в Республіці Словенія вже розпочали відповідні процедури для розслідування фактів, що стосуються компанії, а країна «твердо налаштована підтримувати Україну, ми підтримували всі пакети санкцій і особливо цей проти обходу санкцій».

Представник Європейської комісії натомість відмовився коментувати ситуацію, заявивши, що країни-члени блоку несуть відповідальність за впровадження санкцій, а конкретний випадок є «специфічним» та потребує розслідування.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі