NYT: Україна отримає від США протитанкові міни часів Холодної війни

Поділитися
NYT: Україна отримає від США протитанкові міни часів Холодної війни © КМДА
Такі міни не порушують міжнародні угоди, однак, все одно піднімають деякі складні питання.

Останній пакет зброї, який Пентагон виділив Україні, включає в себе пережитки Холодної війни, які допоможуть призупинити просування росіян і обмежити їхню здатність маневрувати під час очікуваного весняного контрнаступу.

Ця зброя - протитанкові міни М21. Вони залишаються на озброєнні армії США щонайменше з початку 1960-х років. Невідома кількість мін буде відправлена в Україну в рамках пакету допомоги вартістю 325 мільйонів доларів з американських військових запасів, - пише New York Times, нагадуючи, що йдеться вже про 36-й пакет летального озброєння для Києва.

Міна М21 - це великий боєприпас в металевому корпусі, який зазвичай закопують. Він вибухає, коли над ними проїжджає техніка. Такі міни містять спеціалізовану боєголовку, здатну пробити кілька сантиметрів броньованого покриття.

«Протитанкові міни є важливим оборонним засобом проти російських танків і бронетехніки, що допомагає українським військам відбивати російські атаки і формувати поле бою на користь України», - заявив у четвер офіційний представник Пентагону майор Чарлі Дітц.

Рішення про надання М21, схоже, обережно балансує між різними проблемними питаннями, враховуючи суперечки, які супроводжували використання наземних мін протягом десятиліть.

Одне з питань - законність. Як протитанкова зброя, М21 не заборонена Оттавською конвенцією від 1997 року - міжнародним договором, підписаним 133 країнами. Договір забороняє накопичення і використання протипіхотних мін, які зазвичай набагато менші за розміром і вбивають або калічать людей. Щоб протитанкова міна вибухнула, потрібно, щоб та неї здійснювався тиск в кілька десятків кілограмів чи й більше. Такий тиск може створити танк або вантажівка, наприклад. На відміну від деяких моделей протитанкових мін американського виробництва, М21 не можна використовувати для встановлення пасток. І це теж запобігає потенційному порушенню Оттавської конвенції.

New York Times нагадує, що Україна підписала Оттавську конвенцію, в той час як США і Росія - ні. Однак адміністрація Байдена заявила, що використовуватиме протипіхотні міни лише для оборони Південної Кореї. 

Інше питання стосується постконфліктних проблем. Чи можна легко виявити цю зброю за допомогою металодетекторів і георадарів, і як довго вона залишається смертоносною після встановлення. Під час Холодної війни в США розробляли міни в пластикових корпусах, щоб їх було важко виявити. Але М21 - металева, і її буде порівняно легше знайти, коли почнеться розмінування.

«Остання проблема, однак, залишається невирішеною. Як і міни своєї епохи, М21 не має функції самознищення. Тому від українських військ, ймовірно, очікується ретельне нанесення на карту місць встановлення мін для подальших операцій з розмінування», - пише видання.

Станом на 2002 рік в арсеналі США було 178 тисяч мін M21. Востаннє американська армія застосовувала протитанкові засоби такого типу під час операції «Буря в пустелі» у 1991 році. Але це були не М21.  New York Times пише, що M21 вважається «важкою міною». Її діаметр - близько дев'яти дюймів, висота - вісім дюймів, а вага - 8 кілограмів. Під тиском техніки вагою приблизно 130 кілограмів міна вибухає, викидаючи вигнуту сталеву пластину вгору, в корпус, колеса або гусениці цілі.

У технічному посібнику армії США зазначається, що M21 може пробити 7-сантиметрову броньовану пластину на відстані 53 сантиметри. M21 - це вже другий тип протитанкових мін, які США надали Києву. У вересні Пентагон оголосив, що надішле тисячу 155-міліметрових артилерійських снарядів RAAMS для системи дистанційного протитанкового мінування.

Вони випускаються з гаубиць і створюють тимчасові мінні поля серед військ противника. За останніми наявними даними, станом на 4 квітня Пентагон відправив в Україну 14 тисяч таких снарядів. Незрозуміло, чи надання М21 - це ознака того, що запаси радянських ТМ-62 в України вичерпуються. Чи можливо М21 потрібні з інших причин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі