NYT: Росія обійшла санкції і тепер виробляє більше ракет, ніж до вторгнення в Україну

Поділитися
NYT: Росія обійшла санкції і тепер виробляє більше ракет, ніж до вторгнення в Україну © https://flot.com
На Заході попереджають, що наступна зима може стати особливо темною і холодною для українців.

За словами американських, європейських та українських посадовців, Росії вдалося обійти санкції й експортний контроль, запроваджені Заходом, і розширити своє виробництво ракет, яке тепер перевищує довоєнний рівень. Це може означати, що у найближчі місяці Україна зіштовхнеться з посиленням російських обстрілів.

Про це пише New York Times, нагадуючи, що на додачу до витрат понад 40 мільярдів доларів на зброю для України, США зробили стримування російських військових поставок ключовою частиною своєї стратегії підтримки Києва. За оцінками американських чиновників, через санкції Росія була змушена різко уповільнити виробництво ракет та інших видів озброєнь з початку війни в лютому 2022 року. І така ситуація зберігалася щонайменше 6 місяців. Але до кінця 2022 року російське військово-промислове виробництво знову почало набирати обертів, - визнають американські чиновники, які говорили на умовах анонімності.

New York Times пише, що Міноборони Росії і спецслужби організували незаконні мережі людей для контрабанди ключових компонентів. Ці деталі перевозять до інших країн, з яких їх легше доставити в Росію.

«Менш ніж за рік після початку війни Росія відновила торгівлю критично важливими компонентами, отримуючи їх через такі країни, як Вірменія і Туреччина. Американські і європейські регулятори намагаються працювати разом, щоб обмежити експорт мікросхем до РФ. Але їм важко зупинити потік через країни, які підтримують зв’язки з Москвою»,  - пише видання.

Активізація військового виробництва в Росії викликає особливе занепокоєння. Адже Москва за допомогою артилерії обстрілює українських солдатів на фронті, а в цей же час запускає ракети по цивільній інфраструктурі України, тероризуючи мирне населення.

Урядовці побоюються, що збільшення запасів ракет може означати, що наступна зима буде особливо холодна і темна для українців.

Тим часом Пентагон працює над тим, як допомогти Україні краще збивати ракети і безпілотники, які Росія запускає по цивільних об'єктах у Києві та військових об'єктах по всій країні. Міноборони США надало системи протиповітряної оборони Patriot і переконало союзників надати боєприпаси для С-300, які довели свою ефективність. США також передали інші засоби протиповітряної оборони, такі як системи Avenger і Hawk.

Але Україна не має достатньої кількості систем ППО, щоб покрити всю територію країни, і повинна обирати об'єкти, які вона захищає. За словами українських чиновників, збільшення кількості ракет може перевантажити українську систему ППО.

У жовтні 2022 року США зібрали у Вашингтоні союзників з метою посилити санкції проти російської економіки. Тоді американські чиновники говорили, що вважають санкції і експортний контроль ефективним частково тому, що вони не дозволяють країнам відправляти в Росію мікросхеми, друковані плати, комп'ютерні процесори та інші компоненти, необхідні для високоточної керованої зброї, а також деталей для дизельних двигунів російських гелікоптерів і танків.

Але Росія швидко адаптувалася, доклавши власних зусиль для забезпечення поставок необхідних деталей. Російські урядовці переорієнтували свою економіку на оборонне виробництво. Завдяки доходам від високих цін на енергоносії російські спецслужби і міністерство оборони змогли контрабандою ввозити мікроелектроніку та інші західні матеріали, необхідні для крилатих ракет та іншої високоточної керованої зброї. В результаті військове виробництво не лише відновилося, але й різко зросло.

«До війни, за словами одного високопоставленого західного чиновника в сфері оборони, Росія могла виробляти 100 танків на рік, зараз вона виробляє 200. Західні чиновники також вважають, що Росія може виробляти два мільйони артилерійських снарядів на рік. Це вдвічі більше, ніж було до війни, про що свідчать оцінки західних розвідувальних служб. В результаті цього поштовху Росія зараз виробляє більше боєприпасів, ніж США і Європа», - пише New York Times.

Загалом, за оцінками Кусті Салма з Міністерства оборони Естонії, нинішнє виробництво боєприпасів в Росії в 7 разів більше, ніж на Заході. Естонський чиновник додав, що собівартість виробництва в Росії також набагато нижча, ніж на Заході, частково через те, що Москва жертвує безпекою і якістю у своєму прагненні зробити зброю дешевшою. Наприклад, виробництво 155-міліметрового артилерійського снаряда коштує західній країні 5-6 тисяч доларів, тоді як виробництво аналогічного 152-міліметрового артилерійського снаряда коштує Росії близько 600 доларів.

Втім, Росія стикається з деякими проблемами. У неї досі немає великих запасів ракет. Хоча деяких видів такої зброї, наприклад крилатих ракет повітряного базування Х-55, у неї зараз більше, ніж було на початку війни.

«У певних сферах вони змогли значно наростити виробництво», - сказав ДмітрійАльперович, експерт з міжнародної безпеки і голова вашингтонського аналітичного центру Silverado Policy Accelerator.

New York Times пише, що у випадках, коли Росії потрібні мільйони одиниць конкретного компоненту, експортний контроль може завадити поставкам. Але мікросхеми, необхідні для виробництва кількох сотень крилатих ракет, вмістяться в кілька рюкзаків. Саме тому, за словами Альперовича, санкції відносно просто обійти.

Американські чиновники кажуть, що вони можуть сповільнити, але не зупинити контрабанду деталей в Росію, необхідних для виробництва ракет. І було б неправильно очікувати, що Москва ніяк не відреагує на американські обмеження. За даними Міністерства торгівлі, Росія пристосувалася до цього, відправляючи компоненти до третіх країн, а потім перенаправляючи їх звідти на свою територію.

«Контроль мав реальний вплив. Але російський уряд не розвів руками, сказавши: «Ну, що ж, ми здаємося». Вони стають все більш вигадливими у спробах обійти обмеження. І ми дуже активно працюємо над тим, щоб присікти ці спроби», - сказав помічник міністра торгівлі США з питань експортного контролю Метью С. Аксельрод.

Американські та західні чиновники кажуть, що є і хороші новини. Російське виробництво все ще не встигає за тим, як швидко військові витрачають боєприпаси і зношують техніку. Наприклад, незважаючи на те, що Росія виробляє 2 мільйони боєприпасів на рік, вона витрачає понад 10 мільйонів артилерійських снарядів. Це змусило Москву відчайдушно шукати альтернативні джерела для збільшення своїх запасів. Для цього вона намагається укласти угоду з Північною Кореєю про постачання зброї, - кажуть американські і європейські чиновник.

І хоча Москва досягла успіху в контрабанді процесорів і друкованих плат, вона стикається з дефіцитом ракетного палива і базових вибухових речовин. Такі матеріали важко провести контрабандою, ніж мікросхеми. Не виключено, що цей дефіцит стримуватиме Москву, якщо вона намагатиметься нарощувати виробництво боєприпасів, ракет чи бомб.

Американські урядовці сподіваються, що стабільне постачання боєприпасів для ППО може допомогти Україні протистояти посиленому російському шквалу ракет. Тим більше, що українська оборона в деяких аспектах стала сильнішою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі