Newsweek: Ветеран сил спецпризначення США пояснив, як армія Росії змінила свій підхід до війни

Поділитися
Newsweek: Ветеран сил спецпризначення США пояснив, як армія Росії змінила свій підхід до війни © Міноборони Росії / Telegram
Американський військовий пояснив, чому, на його думку, війна може знову стати замороженою.

Обмежені успіхи армії Росії на полі бою свідчать, що вона засвоює уроки першого року війни. Хоча цей «навчальний процес» для Москви виявився більш дорогим і кривавим, ніж можна було уявити.

Про це Newsweek розповів 26-річний ветеран сил спеціального призначення Армії США на ім’я Ерік, який впродовж 12 місяців допомагав з підготовкою українських військових на території України. Раніше він працював з так званою групою «Моцарт», а зараз разом з іншими 20 добровольцями працює в рамках групи Ukraine Defense Support. Ерік, як і багато інших бійців американських сил спецпризначення, присвятив свою військову кар’єру підготовці до битв з російським «спецназом». Тепер він разом з іншими іноземними фахівцями ділиться своїм досвідом з українськими військовими.

Мало хто очікував, що російська армія буде так безрозсудно використовувати свої ресурси або зазнає втрат, які, за підрахунками українських і західних чиновників, тепер оцінюються сотнями тисяч.

«Вони (українські військові. - ред) кажуть, що росіяни просто продовжують наступати попри вогонь, постійні артилерійські і кулементні обстріли. Вони не деморалізовані і хочуть перемогти. Але вони сильно спантеличені нескінченною кількістю росіян, яких кидають проти них. Вони дуже мотивовані, але водночас перевантажені, коли на них просто постійно кидають такі сили», - пояснив Ерік.

Рік війни для Росії був сповнений поразками, відступами і великими втратами. Москва добилася кількох важливих успіхів у війні, зокрема, вона змогла встановити сухопутне сполучення між Кримом і окупованою частиною Донбасу. Тепер російські війська знову намагаються просуватися вперед на сході України. А найбільш криваві бої тривають поблизу міста Бахмут. Західні і українські військові, а також західні ЗМІ описують російські атаки як відчайдушні «живі хвилі» погано забезпечених і нетренованих чоловіків, серед яких багато колишніх в’язнів, які стали найманцями «Вагнера». Їх бездумно кидають проти українських позицій без належної підтримки.

Але Ерік сказав Newsweek, що російський підхід не такий грубий, як може здатися.

«Вони випробовують лінії оборони, щоб знайти слабкі точки, знову і знову. Ми називаємо це «розвідкою боєм». Спочатку працює важка артилерія, а потім робляться перевірки, де слабкі місця, щоб потім ними скористатися», - пояснив він.

На думку американського військового, останні тижні посилених боїв на півдні і сході можуть виявитися лише початковим, розвідувальним етапом весняного наступу Росії.

«Вони випробовують знову і знову, зазнаючи великих втрат, а потім відступають. А потім знову випробовують позиції ціною великих смертей. Але це не схоже н ахвилю за хвилею. Вони однозначно використовують сили, які зібрали в рамках мобілізації, як гарматне м’ясо. Це не обов’язково означає, що вони стають розумнішими в боях. Однак, вони стали трохи більш обдуманими в своїх діях», - розповів Ерік.

Він додав, що російська армія все ще використовує своїх людей так, ніби їй чхати на смерті. Але тепер робить це більш обдумано, «а не просто кидає всіх, щоб подивитися потім, що вийде». На думку американського військового, російський відступ з Херсона у вересні був ознакою того, що Москва вчиться на помилках.

«На початку війни таке було неможливим. Але вони усвідомили, що їм потрібно зайняти більш оборонні позиції. Тож вони відступили», - пояснив Ерік.

Росіяни стали більш жорстокими

На тактичному рівні, за його словами, Росія теж адаптується. І поводиться більш жорстоко.

«Під час битв в містах, якщо їм потрібно відступити з певних будівель, замість того, щоб дозволити українцям зайти і зачистити кімнату за кімнатою, вони знищують будівлі термобаричною зброєю, щойно українські сили заходять. Вони стали набагато жорстокішими у деяких випадках. Я б не хотів вживати слово «розумніший», але вони дечому навчились», - сказав Ерік.

В армії України є свої проблеми. Київ намагається пережити російський наступ, сподіваючись звести до мінімуму свої територіальні втрати і максимізувати російські втрати в силах. Бронетехніка від країн НАТО повинна стати опорою для запланованого на весну українського наступу. Хоча ця зброя ще не прибула. І не зрозуміло, коли почнеться українська операція.

Організаційні проблеми Росії видно неозброєним оком. Але Україні теж є над чим працювати. Українська армія роками тісно співпрацювала з партнерами в НАТО, щоб модернізувати свою доктрину і провести «децентралізацію» виконання завдань, наділивши офіцерів нижчого рівня свободою ініціативи, щоб вони могли швидко ухвалювати рішення і користуватися успіхами.

«Загалом, ЗСУ інколи страждають від старої ментальності. Інколи ми все ще наштовхуємося на цю необхідність письмового чи юридичного дозволу, перш ніж зробити щось», - розповів Ерік, натякаючи на централізовану систему командування часів СРСР.

Президент Володимир Зеленський пообіцяв, що 2023 рік стане роком перемоги України. При цьому він і його високопоставлені чиновники застерігають, що замороження конфлікту підірве українську силу, західну стійкість і принесе користь тільки Москві. Київ ніколи не відмовлявся від мети визволити всі українські території і вийти до кордонів 1991 року. Це означає, що буде довга і кривава битва за Крим і окуповану частину Донбасу. Західні чиновники неодноразово ставили під сумнів реалістичність таких планів, особливо щодо Криму. При цьому лідери НАТО обережно вказують на загрозу ядерної ескалації з боку Росії. Навіть забезпечена західними технологіями України зіштовхнулася б серйозними тактичними проблемами.

«Українцям досі доводиться воювати в містах. І їм доведеться форсувати річки. Вс це надзвичайно складні операції, які супроводжуються великими втратами. Саме тому вони досі нічого такого не робили», - пояснив Ерік.

«Хотів би я сказати, що буде великий прорив. Але попереду нас чекає важка трясовина. На жаль, все буде без великих змін до кінця року, якщо не впродовж кількох років. В довгостроковій перспективі, я думаю, буде певний рух вздовж ліній оборони. Ми, можливо, побачимо щось подібне на ситуацію 2014-2022 років: стабілізація ліній, деякі прориви в різних місцях», - сказав американський військовий.

На його думку, якщо російський моральний дух не впаде ще більше або російські можливості не скоротяться, тоді поточна лінія фронту затвердне.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі