Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пояснив, чому його країна досі не надає військової допомоги Києву та відкрито не виступає із засудженням агресії Путіна в Україні.
На думку політика, яку він висловив в інтерв’ю The Jerusalem Post, надані Україні системи можуть бути використані проти Ізраїлю, потрапивши до рук Ірану.
«Ми стурбовані тим, що будь-які системи, які ми надамо Україні, можуть потрапити в руки Ірану та бути використані проти нас», — заявив Нетаньяху.
Він додав, що військові Ізраїлю фіксують біля кордонів країни західну протитанкову зброю, яка була нібито передана Ірану.
Політик не уточнив, чи йдеться про захоплену російськими окупантами зброю, чи про те, що Україна може торгувати наданими союзниками технікою та боєприпасами. Він не навів доказів свого твердження, однак додав, що Ізраїль «має бути дуже обережним».
За словами лідера уряду, Ізраїль знаходиться в «особливій ситуації» і через це не може допомагати Україні так, як це робить влада Польщі, Німеччини, Франції чи будь-якої із західних країн.
«Ми маємо близький військовий кордон з Росією. Наші пілоти літають поруч із російськими в небі Сирії. І я вважаю, що важливо, щоб ми зберігали нашу свободу дій проти спроб Ірану розміститися військовими силами на нашому північному кордоні», — сказав Нетаньяху, додавши, що вважає «збалансований спосіб», у який діє його уряд, правильним і дії його країни, яка обмежується співчуттями та наданням допомоги в межах цивільної оборони, є «розсудливими».
Напередодні Ізраїль відвідала перша леді України Олена Зеленська. За кілька днів до візиту російський президент Владімір Путін назвав Володимира Зеленського «ганьбою єврейського народу». Ця заява викликала обурення у багатьох єврейських громадських та релігійних діячів. Водночас, на офіційному рівні Ізраїль жодним чином не відреагував на цей закид: у МЗС країни коментувати заяви Путіна відмовились.
За словами американських чиновників, досі було лише кілька випадків, коли з’являлася підозра щодо торгівлі зброєю або інших форм незаконної передачі передових озброєнь, відправлених у зону конфліктів за кордоном.
Командувач військами НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі заявив у Конгресі наприкінці минулого місяця, що він може пригадати лише один випадок спроби контрабанди з початку війни. Тоді йшлося про кілька автоматів. Він сказав, що залишається «дуже впевненим» у здатності України подбати про захищеність американської зброї